Szukaj na tym blogu

wtorek, 7 września 2010

Efektywność energetyczna a oszczędność energii.

Dzisiaj temat prosty ale jednak często sprawiający problemy.

Efektywność energetyczna często jest mylona z oszczędzaniem energii dla wielu to nawet synonim. Oczywiści oszczędzanie energii zazwyczaj prowadzi do poprawy efektywności energetycznej jednak nie zawsze poprawa efektywności oznacza zmniejszenie zużycia energii!

Najlepiej opiszę to na przykładzie:

Zakładając że firma X produkująca meble zużywa rocznie 10 000 kWh do wyprodukowania 100 szaf to jeżeli:

Zmniejszy zużycie do 9 000 kWh rocznie i nadal wyprodukuje 100 szaf to poprawi efektywność o 10%

Zwiększy zużycie energii do 11 000 kWh ale wyprodukuje 122 szafy to także poprawi efektywność o 10%


Natomiast efektywność energetyczna zostawanie pogorszona w przypadku gdy firma


Zmniejszy zużycie do 9 000 kWh rocznie i zmniejszy produkcję do 80 szaf w takim przypadku efektywność pogorszy się o 12% mimo redukcji zużycia energii.



Pamiętajmy że Efektywność Energetyczna EE = dobra i usług / zużyta energia


Na tym wzorze widać że można poprawić EE zwiększając licznik czyli zwiększając liczbę pozyskanych dóbr lub usług lub zmniejszając mianownik czyli zmniejszając zużycie energii.

Redukcja zużycia energii przy jednoczesnym niezmniejszeniu uzyskanych dóbr i usług efektywności energetycznej nie poprawi!

3 komentarze:

  1. http://finanse.wp.pl/kat,104122,title,Trwaja-prace-nad-ustawa-dotyczaca-inteligentnych-sieci,wid,12645212,wiadomosc.html

    "Prezes URE dodał, że przygotowywane w jego Urzędzie rozwiązanie ma dotyczyć nie tylko sieci elektroenergetycznych, ale także gazu ziemnego oraz wodociągów i ciepłownictwa.
    - Nasza inicjatywa dotyczy możliwości zawierania porozumienia regulacyjnego, które będzie gwarantowało stabilność tego typu projektów. Oprócz tego, ta specustawa ma otwierać polską energetykę. Chcemy, żeby każdy odbiorca, mógł za wynagrodzenie oddawać energię do sieci, taką energię która jest wytwarzana przez przydomowe urządzenia do tego służące np. baterie słoneczne - dodał Swora."

    OdpowiedzUsuń
  2. A napisali coś o kosztach. Bo wszystko ładnie ale u nas to tylko gadać ładnie potrafią. Dziś tez można sprzedawać prąd z swojego PV do sieci ale najpierw 800 zł ZUS o reszcie nie wspominam.

    Piotr

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się