Turbiny wiatrowe zdecydowanie nie mają dobrej prasy. Jednak wiele problemów związanych z działaniem elektrowni wiatrowych jest wyolbrzymionych. Prowadząc liczne warsztaty z energetyki odnawialnej często spotykam się z opiniami uczestników na temat dużego nieprzyjemnego hałasu, jaki towarzyszy pracy elektrowni wiatrowej. Ciekawe jest, że osoby, które zazwyczaj najbardziej obawiają się o hałas nie mieszkają w pobliżu turbin wiatrowych a często nawet nie były na pracującej farmie wiatrowej.
Jakie natężenie ma hałas z turbin wiatrowych?
Hałas z turbin wiatrowych na tle innych hałasów |
Powyższa grafika wskazuje, że turbiny wiatrowe spośród różnych źródeł dźwięków klasują się w dolnej części stawki. W odległości 150m od elektrowni wiatrowej poziom hałasu wynosi ok. 45 dB czyli mniej niż hałas jaki panuje w domu podczas oglądania TV czy rozmowy. Samochód jadący z prędkością 65 km/h w odległości 100 m generuje hałas 55 dB a ciężarówka jadąca z prędkością 50 km/h oddalona w odległości 100m to 65 dB. Wszechobecne samochody to poziom hałasu znacznie wyższy niż farma wiatrowa. Miejski ruch uliczny to aż 90 dB na tym tle turbiny wiatrowe są naprawdę ciche. Należy także zaznaczyć, że elektrownia wiatrowa pracuje w polskich warunkach wietrzności od 15 – 25% dni w roku, co oznacza, że przez resztę czasu jest nieruchoma i nie emituje hałasu. Dodatkowo podczas wietrznej pogody sam wiatr poruszając naturalne przeszkody jak drzewa stwarza głośne tło, na którym hałas turbin jest mniej słyszalny.
Rodzaje hałasu turbin wiatrowych.
W przypadku turbin wiatrowych mamy do czynienia z dwoma źródłami, rodzajami hałasu:
Rodzaje hałasu turbin wiatrowych.
W przypadku turbin wiatrowych mamy do czynienia z dwoma źródłami, rodzajami hałasu:
- aerodynamicznym, który emitowany jest przez obracające się łopaty wirnika,
- mechanicznym, który, emitowany jest przez przekładnię i generator.
Film nagrany w Parku wiatrowym Tymień. Można zauważyć że szum samego wiatru jest głośniejszy niż same turbiny a najgłośniej słychać ptaki :)
--------------REKLAMA------------
Bogdanie jako stały czytelnik miał bym prośbę o wpis.
OdpowiedzUsuńMógł byś opisać rynek technologii produkcji etanolu z celulozy/odpadów roślinnych. Wspominałeś kilkukrotnie o takich technologiach. Zrobiłeś kilka wpisów o rynku fotowoltaiki to może teraz coś takiego ?
Piotr
napiszę jak wrócę z targów RENEXPO
OdpowiedzUsuńJak się okazuje mogą wystąpić jeszcze inne ciekawe efekty: Farmy wiatrowe zmieniają pogodę
OdpowiedzUsuńRzeczywiście ciekawe i efektowne ale raczej nie groźne
OdpowiedzUsuńGratuluję podejścia - ograniczenia hałasu generowanego przez elektrownie wiatrowe do b. wąskiego pasma słyszanego przez ludzi.
OdpowiedzUsuńWreszcie nadal przypominam, że turbiny wiatrowe wymagają cholernie szkodliwych w produkcji i utylizacji kompozytów, a wiatry - co powinno byc wiadomo z geografii - to główny czynnik klimatotwórczy (jako nośnik eneregii) na planecie.
Cóż, Sowieci kiedyś chcieli zaporę przez cieśninę Beringa zbudować, aby ogrzać Syberię... widać, że marzenia o "geoinżynierii" są wiecznie żywe.
Nie wiedziałem że turbiny wiatrowe wydają tak specyficzny hałas
OdpowiedzUsuńMiałam okazję już się przekonać, ze przydomowe turbiny wiatrowe to idealne rozwiązanie dla osób chcących zredukować koszty energii i korzystać z ekologicznych źródeł. Te kompaktowe urządzenia są łatwe w instalacji i efektywne w działaniu, dostarczając energię elektryczną do domów jednorodzinnych.
OdpowiedzUsuń