Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 7 listopada 2011

Ogrzewanie konwekcyjne i ogrzewanie na podczerwień

Ogrzewanie pomieszczeń realizowane przez źródła ciepła jak grzejniki, promienniki ciepła, płaszczyzny grzewcze może przebiegać na dwa sposoby: Poprzez konwekcję, czyli nagrzewanie powietrza w bliskim sąsiedztwie źródła ciepła i transport energii cieplnej za pośrednictwem ruchu powietrza. Drugim sposobem ogrzewanie pomieszczeń jest wymiana ciepła poprzez promieniowanie podczerwone, które nie wymaga ruchu powietrza do transportu energii cieplnej, czyli nie powoduje ruchu powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu. Każde ciało posiadające temperaturę wyższą od zera bezwzględnego emituje promieniowanie podczerwone, co można zaobserwować za pomocą kamery termowizyjnej.

Każde źródło ciepła zawsze wymienia swoją energię za pośrednictwem konwekcji powietrza oraz promieniowania podczerwonego! Jednak proporcje udziału poszczególnych sposobów wymiany ciepła mogą być bardzo różne.

Wymianę ciepła w głównej mierze za pośrednictwem konwekcji realizują tradycyjne grzejniki konwekcyjne, do których zaliczamy:
- płytowe i płytowo konwertorowe
- konwentowy
- członowe, stalowe, żeliwne i aluminiowe

Wymianę ciepła w głównej mierze za pośrednictwem promieniowania cieplnego realizują
- ogrzewanie płaszczyznowe (np. podłogowe)
- taśmy promieniujące
- promienniki ciepła gazowe i elektryczne (w tym indukcyjne)


W najpopularniejszych grzejnikach stalowo płytowych w zależności od ich budowy udział promieniowania podczerwonego w oddawaniu ciepła do otoczenia waha się od 10% dla typu 33 do 45% dla typu 10. W przypadku ogrzewania podłogowego udział promieniowania podczerwonego dominuje nad konwekcją w przekazywaniu ciepła z uwagi na małą różnicę temperatur między powierzchnią grzewczą (podłogą, ścianą) a powietrzem w pomieszczeniu. Największym udziałem wymiany ciepła przez promieniowanie charakteryzują się promienniki ciepła, które można podzielić na elektryczne oraz gazowe. W obu typach promienników nagrzane do wysokich temperatur źródło ciepła emituje promieniowanie podczerwone.


Który typ wymiany charakteryzuje się najwyższym komfortem?

Komfort cieplny to stan, w którym organizm ludzki ma poczucie zrównoważonego bilansu energetycznego. Ze stanem tym wiąże się nieodczuwanie chłodu, ani ciepła. Odczucie komfortu cieplnego ściśle zależy od temperatury pomieszczenia, w którym przebywa człowiek. Nie tylko jest ona jednak istotna. Bardzo ważna też jest temperatura ścian tego pomieszczenia. Zależność tę przedstawia wykres Königa.
Komfort cieplny wykres Königa

W celu poprawy komfortu cieplnego należy doprowadzić do stanu, w którym pionowy rozkład temperatur odczuwalnych będzie jak najbardziej zbliżony do profilu idealnego.
Pionowy rozkład temperatur w zależności od systemu ogrzewania

Rysunek powyżej przedstawia idealny rozkład pionowy temperatur oraz przybliżone pionowe rozkłady temperatur osiągane przez różne systemy grzewcze. Jak widać najbardziej zbliżony do profilu idealnego jest profil osiągany przez system ogrzewania podłogowego. Niewłaściwy rozkład temperatur wpływa na zwiększenie zużycia energii, a co za tym idzie, na zwiększenie kosztów ogrzewania.


Ten długi wpis jest przyczynkiem do demaskacji praktyk marketingowych, jakie znalazł czytelnik bloga na stronie dystrybutora grzejników na podczerwień. http://www.sunswiss.pl/

Stwierdzenia na stronie
Ogrzewanie podczerwienią to najbardziej efektywna i tania, tak w zakupie - a przede wszystkim w użytkowaniu - technologia grzewcza.
Komentarz autora Bloga 
Ogrzewanie podczerwienią, choć tanie w „zakupie”, instalacji nie jest tanie w eksploatacji z uwagi na wysoką cenę energii elektrycznej! Porównanie cen energii cieplnej z różnych nośników

Stwierdzenia na stronie
Właściwie dokonany dobór płytowego grzejnika "Infrapower" do wielkości i kubatury danego pomieszczenia – ze względu na prawie 100% efektywność grzewczą ogrzewania podczerwienią - pozwala zaoszczędzić pomiędzy 30 do nawet 60% kosztów ogrzewania w sezonie grzewczym w porównaniu do kosztów ogrzewania gazem, ropą, węglem, czy nawet tanimi peletami!

Komentarz autora Bloga 
Obecny koszt kWh energii elektrycznej 0,49 gr (taryfa dzień noc) 
Obecny koszt kWh energii cieplnej z pelet ok. 18 gr  
Zestawienie trudno nazwać inaczej jak propagandą. Na marginesie ciekawe, co autor miał namyśli pisząc o ogrzewaniu ropą:)

Stwierdzenia na stronie
Ponieważ ogrzewanie za pomocą podczerwieni, w przeciwieństwie do jakiegokolwiek systemu grzewczego, nie ogrzewa powietrza w pomieszczeniu, a więc nie powoduje ono konwekcji (ruchu) powietrza w pomieszczeniu,

Komentarz autora Bloga
Ogrzewanie z wykorzystaniem podczerwieni nagrzewa oczywiście powietrze w pomieszczeniu, choć nie bezpośrednio. Rzeczywiście nie wywołuje konwekcji jednak inne systemy grzewcze także wykorzystują podczerwień, jako główny sposób przekazywania ciepła np. ogrzewanie podłogowe.


Stwierdzenia na stronie
Zakumulowane ciepło w ścianach pomieszczenia jest znacznie dłużej oddawane do otoczenia, niż robi to powietrze, które wyziębia się prawie natychmiast, gdyż nie posiada nośności cieplnej.

Komentarz autora Bloga
Arcydzieło od strony językowej i termodynamicznej.
Powietrze posiada pojemność a nie nośność cieplną. W każdym typie ogrzewania ściany budynku się nagrzewają będąc przyczyną pewnej bezwładności cieplnej. Na tym tle ogrzewanie podczerwienią charakteryzuje się bardzo małą bezwładnością cieplną. 


Screen strony 

13 komentarzy:

 1. Pomieszcenie 100 na 100 metrów (1000m2) o temperaturze powietrza 0 stopni oraz tempeaturze ścian 35 stopni. Stoje na środku pomieszcenia. Czy wtedy będe odczuwał komfort termiczny?

  OdpowiedzUsuń
 2. Patrze - dolny prawy róg wykresu - czy może coś źle czytam (tak jak to 100x100 co daje 10000 a nie 1000 :-).

  OdpowiedzUsuń
 3. Zacytowany tekst pewnie byłby lepszy, gdyby tłumaczył go ktoś, kto się na temacie zna. Nie byłoby "ogrzewania ropą" i "nośności cieplnej". ;)

  Gdyby panele podczerwone dawały rzeczywiście taką oszczędność na kosztach eksploatacji, jeszcze większą (potencjalnie tańszy nośnik energii) mogłoby dawać ogrzewanie podłogowe.

  OdpowiedzUsuń
 4. witam

  prosze poczytać co jest jeszcze, żródłem ciepła i emituje promieniowanie podczerwone. Jest tanie w eksploatacji i oko cieszy :)

  Zdun

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  i dziękuje za szczególowe wyjaśnienie tematu (taniego) ogrzewania elektrycznego na podczerwień. Czyli nic nema za darmo. Pozdrawiam Krzysztof

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo ciekawa i fachowo przygotowana informacja! Przymierzam się właśnie do remontu systemu ogrzewania w mym domu i bardzo mi niniejszy wpis pomógł przy organizacji wspomnianego przedsięwzięcia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Witam wszystkich.Tak się składa że jestem użytkownikiem ogrzewania panelami podczerwieni i jestem zadowolony.A dokładnie dom powierzchni ok.100m2 3 pokoje, salon, kuchnia, łazienka,pom. gosp.
  Koszty za ostatni sezon grzewczy wyniosły około 3200zł więc ta tabela kosztów widzę że nie jest miarodajna.Dodam iż koszt 1 Kw to było 0,70gr.Oczywiście wszystko zależy od izolacji budynku i ustawienia termostatów. Przy 23 stopniach całą dobę pewnie koszty by były wyższe ale ja ustawiłem oszczędnie termostaty.Dodam że już nie babram się w węglu i nie trace czasu na rozpalanie.Ustawione mam na cały tydzień i nic nie robię przy nich.Moja opinia jest akurat dobra i jak na razie nie zamienił bym tego ogrzewania na inne no jeszcze można połączyć z rekuperacją co pewnie jeszcze bardziej by oszczędziło koszty ogrzewania.Instalacja taka jest narazie za droga bo 30000zł to trochę dużo jak na dom 100m2

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo pomocny i rzeczowy wpis. Dużo fachowych informacji, zarazem zrozumiale podanych, świetny blog, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Hmm...Jestem na etapie wyboru ogrzewania do swojego domu w którym aktualnie przeprowadzam remont kapitalny. Od dobrych kilku tygodni moją głowa pęka w szwach, co wybrać.Jak w reklamie Orange - przeczytałem już cały internet na ten temat :-) Po wielu analizach, ślęczenia godzinami nad ekranem z kalkulatorem w ręku, wreszcie (chyba) podjąłem decyzję - Infrapanele.

  OdpowiedzUsuń
 10. Rzeczywiście bardzo ciekawa opcja na ogrzewanie, warto to przemyśleć. Muszę to skonsultować z moim kierownikiem budowy

  OdpowiedzUsuń
 11. Super wpis! Można dowiedzieć się czegoś więcej :) Ja zastanawiam się nad zakupem tutaj
  https://www.asaj.pl/promienniki-podczerwieni, lecz nie wiem na co się zdecyduję ...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ogrzewanie elektryczne może być tanie, jeżeli myślimy całościowo o kosztach instalacji, użytkowania, serwisu i wymiany urządzenia grzewczego po 15 latach. Liczy się również efektywność całego systemu grzewczego. Nie da się również porównać dwóch domów do siebie. Ogrzewanie elektryczne w Białymstoku może różnić się kosztowo z domem ogrzewanym w Poznaniu itp. Ps. Świetnym rozwiązaniem jest połączenie inwestycji z fotowoltaiką.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się