Szukaj na tym blogu

sobota, 26 listopada 2011

Tani energooszczędny dom ze styropianu.


Budownictwo energooszczędne zazwyczaj kojarzy się z wysoką ceną. Rozwiązanie, jakie prezentuje brzeska firma M3 System może zrewolucjonizować podejście do budynków energooszczędnych.

Budynki wykonywane są z monobloków ze spienionego polistyrenu, które posadowione są na płycie żelbetowej, która nie wymaga głębokich fundamentów. Ogólną stateczność budynku zapewnia siatka z włókna szklanego, które oplata zewnętrzną część obiektu i jest kotwiona w żelbetowej płycie. Takie rozwiązanie zgodnie z zapewnieniami producenta gwarantuje, że budynek odporny jest na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne, z jakimi możemy spotkać się w Polsce.
Budowa budynku mieszkalnego w Bielczy źródło M3 System
Budowa budynku mieszkalnego w Bielczy źródło M3 System
Budowa budynku mieszkalnego w Bielczy źródło M3 System

Szczególnie imponujące są parametry cieplne budynku. Przenikalność cieplna przez zewnętrzne przegrody tj. ściany, podłogi, dach wynosi 0,07 – 0,09 W/m2*K. Dla porównania polska norma wymaga aby współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne był niższy niż 0,30 W/m2*K w budynkach pasywnych wskaźnik ten wynosi 0,1 – 0,12 W/m2*K.

Przy zastosowaniu tradycyjnych okien oraz wentylacji grawitacyjnej budynek z monobloków polistyrenowych zużywa rocznie ok. 50 kWh/m2 na rok. Przy zastosowaniu rekuperacji powietrza wentylacyjnego oraz okien o niższym współczynniku przenikania ciepła zużycie energii budynku zbliża się do standardów budownictwa pasywnego tj. zapotrzebowania na energię ok. 10-15 kWh/m2 na rok.

Ważny z punktu inwestycyjnego jest także koszt i czas budowy. Z rozmowy z producentem dowiedziałem się, że cena budowy domu w tej technologii waha się od 900 – 1500 zł/m2 w zależności od standardu wykończenia (surowy/pod klucz). Czas bodowy to zaledwie 4-6 tygodni. Może niedługo to właśnie polskie rozwiązanie zrewolucjonizuje światowe budownictwo energooszczędne?
Prześlij komentarz