Szukaj na tym blogu

środa, 14 marca 2012

Polskie weto w sprawie redukcji, CO2 = obrona monopoli energetycznych

Choć osobiście nie wierzę, aby redukcja emisji, CO2 w europie pomogła klimatowi to jednak ją popieram gdyż uważam, że jest to jedyne narzędzie, które pomoże ograniczyć rolę monopoli energetycznych w Polsce i w perspektywie kilkunastu lat pozwoli ustabilizować ceny energii dzięki rozwojowi rozproszonej mikrogeneracji.

Jeżdżąc z roku na rok na targi Enex z przyjemnością obserwuję jak szybko w Polsce rośnie przemysł rozproszonej energetyki odnawialnej. Jak grzyby po deszczu wyrastają firmy oferujące systemy fotowoltaiczne, elektrownie wiatrowe, kolektory słoneczne itd. W przeważającej większości są to małe i średnie firmy posiadające ciekawe produkty i rozwiązania, które toczą nierówną walkę z polskim betonem energetycznym.

Zdjęcie na stoisku firmy SOLSUM która jako jedna z pierwszych w Polsce wprowadziła na rynek dachówki fotowoltaiczne.
Forum SOLAR+ organizowane przez Redakcję GlogEnergia na którym miałem przyjemność mówić o ekonomice instalacji fotowoltaicznych


Niedawno zamieściłem na blogu wyliczenia pokazujące, że w niedługiej przyszłości instalacje fotowoltaiczne będą ekonomicznie uzasadnione bez zewnętrznego wsparcia. Właśnie takie technologie wspiera pakiet klimatyczno energetyczny i ma szansę przyczynić się do ich upowszechniania. Zgadzam się, że pod przykrywką, CO2 toczy się w Brukseli wojna gospodarcza jednak polskie weto nie było w interesie Polski i polaków, lecz w interesie wąskiej grupy w większości państwowych zakładów energetycznych.
Prześlij komentarz