Szukaj na tym blogu

sobota, 23 lutego 2013

Serwis instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za mało awaryjne i bezobsługowe jednak wiele firm w celu utrzymania gwarancji wymaga od użytkownika corocznych przeglądów serwisowych. Koszt i zakres takiego przeglądu zazwyczaj ustalany jest indywidualnie i przypadku mikro instalacji może kosztować od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Z tego względu przed wyborem danej firmy należy ustalić czy w okresie gwarancyjnym będzie ona wymagać autoryzowanych przeglądów i jaka będzie ich cena. W przypadku najmniejszych kilku kilowatowych instalacji zbyt rozbudowane przeglądy mogą pochłonąć sporą część rocznych zysków. Tajemnicą poliszynela jest, że wiele firm zawiera w obowiązkowych przeglądach serwisowych część swojej marży a zakres przeglądu jest sztucznie powiększany. Dlatego w przypadku, gdy koszty serwisu a bardziej przeglądu gwarancyjnego są wyższe niż kilkaset zł warto zapytać o jego szczegółowy zakres i zastanowić się czy nie jest to przypadkiem jedynie próba zawyżania naszych kosztów eksploatacji instalacji.

Przykładowe składowe przeglądu gwarancyjnego i subiektywna analiza zasadności poszczególnych działań

  • Wizualna kontrola elektrowni w szczególności stanu modułów PV, konstrukcji i mocowań oraz inwertera - Większość właścicieli mikro instalacji wykonuje takie czynności codziennie.
  • Sprawdzenie przewodów AC i DC w szczególności pod kątem uszkodzeń izolacji - Zasadniczo możliwe do wykonania tylko w przypadku instalacji naziemnych i przewodów z sąsiedztwie inwertera. W przypadku instalacji na terenach wiejskich częste uszkodzenia izolacji przewodów powodowane są przez zwierzęta. W przypadku uszkodzenia izolacji przewodów inwerter odnotuje zwarcie doziemne i pokaże błąd. 
  • Sprawdzenie zabezpieczeń AC i DC - zasadne
  • Pomiar parametrów elektrycznych instalacji - zasadne
  • Analiza pracy inwertera jego stanu technicznego i odczyt błędów - częściowo zasadne błędy inwerter zazwyczaj sam wyświetla i każdy może je odczytać oraz zgłosić serwisowi. Analizę pracy większość właścicieli robi na bieżąco śledząc pracę instalacji oczywiście z poziomu użytkownika nie mamy dostępu do wszystkich parametrów jednak w wielu przypadkach podłączanie się technika za pomocą laptopa do inwertera i odczyt "setek" cyferek wykresów to chwyt marketingowy, aby uzasadnić cenę przyjazdu.
  • W przypadku konstrukcji ze stali ocynkowanej sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego - jak coś rdzewieje to każdy właściciel zauważy i z pewnością to zgłosimy na gwarancji.
  • Mycie modułów - zasadne, choć powinno być nie obowiązkowe zawsze można to wykonać samemu lub zlecić firmie myjącej.
  • Wykonanie badania kamerą termowizyjną  - zasadne pozwala wykryć wiele technicznych defektów modułów PV jak np. mikrouszkodzenia prowadzące do powstania gorących punktów.
Prześlij komentarz