Szukaj na tym blogu

sobota, 23 lutego 2013

Serwis instalacji fotowoltaicznej

Instalacje fotowoltaiczne uchodzą za mało awaryjne i bezobsługowe jednak wiele firm w celu utrzymania gwarancji wymaga od użytkownika corocznych przeglądów serwisowych. Koszt i zakres takiego przeglądu zazwyczaj ustalany jest indywidualnie i przypadku mikro instalacji może kosztować od kilkuset nawet do kilku tysięcy złotych. Z tego względu przed wyborem danej firmy należy ustalić czy w okresie gwarancyjnym będzie ona wymagać autoryzowanych przeglądów i jaka będzie ich cena. W przypadku najmniejszych kilku kilowatowych instalacji zbyt rozbudowane przeglądy mogą pochłonąć sporą część rocznych zysków. Tajemnicą poliszynela jest, że wiele firm zawiera w obowiązkowych przeglądach serwisowych część swojej marży a zakres przeglądu jest sztucznie powiększany. Dlatego w przypadku, gdy koszty serwisu a bardziej przeglądu gwarancyjnego są wyższe niż kilkaset zł warto zapytać o jego szczegółowy zakres i zastanowić się czy nie jest to przypadkiem jedynie próba zawyżania naszych kosztów eksploatacji instalacji.

Przykładowe składowe przeglądu gwarancyjnego i subiektywna analiza zasadności poszczególnych działań

  • Wizualna kontrola elektrowni w szczególności stanu modułów PV, konstrukcji i mocowań oraz inwertera - Większość właścicieli mikro instalacji wykonuje takie czynności codziennie.
  • Sprawdzenie przewodów AC i DC w szczególności pod kątem uszkodzeń izolacji - Zasadniczo możliwe do wykonania tylko w przypadku instalacji naziemnych i przewodów z sąsiedztwie inwertera. W przypadku instalacji na terenach wiejskich częste uszkodzenia izolacji przewodów powodowane są przez zwierzęta. W przypadku uszkodzenia izolacji przewodów inwerter odnotuje zwarcie doziemne i pokaże błąd. 
  • Sprawdzenie zabezpieczeń AC i DC - zasadne
  • Pomiar parametrów elektrycznych instalacji - zasadne
  • Analiza pracy inwertera jego stanu technicznego i odczyt błędów - częściowo zasadne błędy inwerter zazwyczaj sam wyświetla i każdy może je odczytać oraz zgłosić serwisowi. Analizę pracy większość właścicieli robi na bieżąco śledząc pracę instalacji oczywiście z poziomu użytkownika nie mamy dostępu do wszystkich parametrów jednak w wielu przypadkach podłączanie się technika za pomocą laptopa do inwertera i odczyt "setek" cyferek wykresów to chwyt marketingowy, aby uzasadnić cenę przyjazdu.
  • W przypadku konstrukcji ze stali ocynkowanej sprawdzenie zabezpieczenia antykorozyjnego - jak coś rdzewieje to każdy właściciel zauważy i z pewnością to zgłosimy na gwarancji.
  • Mycie modułów - zasadne, choć powinno być nie obowiązkowe zawsze można to wykonać samemu lub zlecić firmie myjącej.
  • Wykonanie badania kamerą termowizyjną  - zasadne pozwala wykryć wiele technicznych defektów modułów PV jak np. mikrouszkodzenia prowadzące do powstania gorących punktów.

4 komentarze:

  1. Witam serdecznie Panie Bogdanie w najbliższych tygodniach bedzie Pan prelegentem na conajmniej 3 szkoleniach. Na którym Pana zdaniem bedzie najwiecej zagadnień praktycznych? a wręcz praktyki- instruktarz montarzu konstrukcji, paneli etc. oczywiscie domyslam się że tematyka tych szkoleń bedzie z grubsza jednakowa. proszę o radę które z nich bedzie najbardziej treściwe. Obecnie rozbudowuję sieci energetyczne dla Taurona a jestem zainteresowany poszerzeniem zakresu oferowanych usług. bedę wdzięczny za odpowiedź na maila lukasz.krzesinski@ebtinstal.pl
    pozdrawiam. Ł. Krzesiński

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam pewną konsternację dotyczącą mycia modułów. Podczas pobytu na stażu w Centrum Solarnym MV http://www.solarzentrum-mv.de/preview/news.html na jednym z wykładów usłyszałem, że przeprowadzono badania porównawcze i okazało się nawet, że moduły nie myte były sprawniejsze od tych czyszczonych. Tłumaczono to tym, że myte moduły reflektują więcej promieni słonecznych. Niestety nie znam szczegółów badań i nie mam do nich dostępu. Ciekawe jak jest w rzeczywistości na prawdę bo nie mam co do tego pewności.

    OdpowiedzUsuń
  3. Przypomina to twierdzenie że przez brudną szybę widać więcej niż przez czystą :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Serwis instalacji w takich obiektach jak ciepłownie i spalarnie wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia, dlatego wykonują go tylko nieliczne firmy.
    https://www.dsmtech.pl/serwis

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się