Szukaj na tym blogu

sobota, 16 marca 2013

Rejestracja i cła na moduły fotowoltaiczne z Chin

Od 8 marca 2013 moduły fotowoltaiczne z krzemu krystalicznego oraz główne komponenty do ich produkcji jak ogniwa i płytki krzemowe będą objęte rejestracją a w przypadku stwierdzenia przez Komisję Europejską cen dumpingowych zostaną nałożone cła na wszystkie produkty od daty prowadzenia rejestracji. Czyli w uproszczeniu od sprowadzonych obecnie modułów i podzespołów modułów z Chin będzie zachodziła konieczność zapłacenia podatku w wstecz w nieznanej obecnie wysokość.

Konstrukcja prawna rozporządzenia KE może spowodować druzgocące konsekwencje dla branży fotowoltaicznej w UE a wprowadzenie ceł w obecnym kształcie rynku PV w europie przypomina próby reanimacji trupa w 3 lata po śmierci. Większość prawdziwych producentów modułów PV w europie upadło na przestrzeni ostatnich 3 lat. Obecnie 80% rynku producentów ogniw PV jest zlokalizowana w Chinach. Wiele firm w europie w tym w Polsce produkuje moduły PV na bazie chińskich ogniw w ten sposób w obecnej sytuacji mogą zatrzymać produkcje lub zmienić dostawcę na nie chińskiego lub ryzykować konieczność zapłaty olbrzymich ceł nałożonych na produkty sprowadzane przez kilka miesięcy wstecz gdyż kwestia nałożenia ceł nie wyjaśni się zapewne wcześniej niż w połowie roku. Tak naprawdę KE broni interesów kilku firm kosztem całej branży. Zwłaszcza z punktu widzenia takiego kraju jak Polska gdzie niema produkcji płytek i ogniw krzemowych cła będą bardzo niekorzystne gdyż z pewnością przełożą się na wyższe ceny podzespołów.

Drugą stronę medalu stanowi uzasadnienie KE wprowadzenia rejestracji i w przyszłości ceł. Produkcja podzespołów PV jest w Chinach zdaniem KE subsydiowana, ale proszę zauważyć jak: Domniemane subsydiowanie obejmuje m.in.
  • - preferencyjne systemy kredytowe dla przemysłu paneli słonecznych (jakby w UE nie było takich )
  • - programy dotacji (w UE doktoryzujemy się w dotacjach)
  • - programy zwolnień z podatków bezpośrednich i ulg w zakresie podatków bezpośrednich (a nasze strefy ekonomiczne)
W rozporządzeniu doczytać możemy, że wspomniane wyżej subsydia przekładają się na 10-15% zaniżanie cen i na cła w tej wysokości możemy liczyć za kilka miesięcy. Po takiej decyzji rynek PV musiał zareagować wzrostem cen modułów i takową obecnie obserwujemy.

Osobiście wątpię, aby cła pomogły europejskim producentom z pewnością rozkwitną inne rynki daleko wschodnie Indie, Malezja, Indonezja. Wzrośnie też import modułów cienkowarstwowych, które nie są objęte cłami. Chińscy producenci modułów także zaczną przenosić produkcję poza swój kraj. Już w niespełna tydzień po obłożeniu rejestracji modułów jeden z dużych producentów RenaSola ogłosił przeniesienie 400 MW linii produkcyjnej poza Chiny. Komisja Europejska nie raczyła zauważyć drugiej strony medalu olbrzymich obciążeń podatkowych i biurokracji, która dusi przemysł w UE znacznie bardziej niż "subsydia" w Chinach.

1 komentarz:

  1. Yingli, NINGBO QX, JA Solar juz zaczynaja produkcje na Tajwanie ZNSHINE własnie otworzył nową fabrykę w RPA 200 MW/R. reszta przestroi sie w ciagu 6 miesiecy.
    Tylko ceny skocza przez Panow z UE

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się