Szukaj na tym blogu

piątek, 25 kwietnia 2008

Dom o zerowej emisji CO2

ZED zaprezentował swoją koncepcję domu o zerowej emisji, CO2 jednak projekt jest znacznie czymś więcej niż ograniczaniem emisji to zupełnie nowatorskie podejście do budownictwa super oszczędnego, praktycznie samowystarczalnego energetycznie. Pisałem kiedyś o domach off-grid projekt RuralZED to rozwiniecie tego typu projektów. Aby w rozsądnych kosztach zbudować dom zasilany i ogrzewany przez energię odnawialną pozyskiwaną na terenie domu w pierwszej kolejności maksymalnie zredukowano zużycie energii zarówno cieplnej poprzez dobrą izolację, pasywną rekuperację powietrza wentylacyjnego itd. Oraz energię elektryczną poprzez montaż świetlówek energooszczędnych, czasowych wyłączników, montaż urządzeń wysokiej klasy energooszczędności.

Projekty domów wyglądają bardzo futurystycznie energię cieplną zapewniają oczywiście kolektory słonecznie we współpracy z kotłami na biomasę, a energia elektryczna dostarczana jest przez ogniwa PV w połączeniu z małymi turbinami wiatrowymi. Cały system wyposażony jest oczywiście w systemy gromadzenia energii. Projektanci pomyśleli również o rosnącym problemie braku czystej wody. Dlatego budynek ma zużywać jak najmniej wody pitnej na cele, do których nie jest ona bezwzględnie potrzebna. W tym celu ogródek wyposaża się w podziemny zbiornik deszczówki, którą później wykorzystuje się do celów nie konsumpcyjnych.

Projekt RuralZED to połączenie domu pasywnego z modułami produkującymi energię. Tego typu domy oprócz bliskich zeru rachunków za media charakteryzują się również bardzo wysokim komfortem. Projekty mają zostać wdrożone na rynku brytyjskim trzymam kciuki za sukces i z chęcią zamieszkałbym w takim domu.

Strona projektu

http://www.ruralzed.com//home.php

Prześlij komentarz