Szukaj na tym blogu

wtorek, 29 kwietnia 2008

Czy UN zablokuje produkcję biopaliw?

„zbrodnia przeciwko ludzkości” to bardzo mocne słowa zwykle używane w stosunku do wydarzeń wojennych tym razem tak określono produkcję biopaliw a autorem tych słów był przedstawiciel UN http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/americas/7065061.stm, Mimo że w Polsce po raporcie banku światowego na temat wzrostu cen żywności nie widać większego echa na świecie zawrzało. W wielu krajach limituje się żywność, ogranicza eksport a międzynarodowe organizacje szukają winnych tego stanu rzeczy. Oczywiste jest przynajmniej dla mnie, że zrzucanie całej winy na biopaliwa jest błędne z pewnością czynników jest wiele takich jak drożejące paliwa czy rosnąca konsumpcja w krajach rozwijających się jednak czynniki te w przeciwieństwie do biopaliw ciężko było wyeliminować nasuwa się wiec pytanie.

Czy w obliczu rosnącej konsumpcji rozważne i zasadne było wspieranie rozwoju biopaliw I generacji, które nawet przy obecnej cenie ropy nie są w stanie być konkurencyjne cenowo a w dodatku w wielu przypadkach nie dają korzyści dla środowiska i ochrony klimatu?

Czy został zbadany wpływ biopaliw na ceny żywności?

Czy został oszacowany obszar upraw, jaki będzie potrzebny do osiągnięcia poszczególnych procentowych udziałów bio komponentów paliwie?

Przyjrzyjmy się polskiemu przypadkowi kraju, który na tle UE ma duże zasoby użytków rolnych i stosunkowo małe zużycie benzyn na mieszkańca. Korzystając z danych GUS można łatwo wyliczyć, że aby zastąpić wszystkie paliwa w transporcie biopaliwami (biodiesel i bioetanol) należałoby przeznaczyć ok. 75% użytków rolnych! Oczywiście w planach UE nie ma mowy o 100% udziału biopaliwa, ale osiągnięcie przez UE planu 5,57% bio komponentów w paliwie w 2010 to konieczność przeznaczenia na bio uprawy 25% gruntów ornych UE! http://news.bbc.co.uk/2/hi/science/nature/5369284.stm przykład ten dobrze obrazuje, że jest to ślepa droga rozwoju a w dodatku kosztowna gospodarczo a ze względu na potrzebną skalę upraw musi odbijać się negatywnie na cenach żywności i środowisku.

Dlaczego UN zajmuje stanowisko w sprawie biopaliw? Jak mówią przedstawiciele UN „głodny człowiek to zły człowiek” dodając, że ciężko sobie wyobrazić jak daleko są w stanie posunąć się ludzie w obliczu śmierci głodowej? A problem nie dotyczy już tylko biednej Afryki do zamieszek z powodu drogiej żywności dochodzi miedzy innymi w Indiach i Pakistanie a na świecie, co 3,5 sekundy umiera człowiek z powodu głodu.

Co w takiej sytuacji powinniśmy zrobić? UE jak na razie milczy w tej sprawie podtrzymując swoje plany zwiększania bio komponentów w paliwach? Plany może pokrzyżować UN, która rozważa wprowadzić pięcioletni zakaz prowadzenia upraw energetycznych. Rozwiązanie radykalne, ale trudno znaleźć lepsze w obecnej sytuacji. W brew pozorom może okazać się to korzystne również dla rynku paliw i nowych technologii gdyż wymusi rozwój biopaliw II generacji i nowych technologii pozyskiwania ekologicznych paliw.

Technologią już dysponujemy potrzebne są jedynie inwestycje i osiągniecie efektu skali a jak podaje np. firma Coskata biopaliwa produkowane z odpadów mogą być znacznie tańsze i lepsze niż te z przerabianej żywności.

Co jest najważniejsze to, aby świat wyciągnął wnioski z tej sytuacji i nie popełniał takich błędów w przyszłości?

Prześlij komentarz