Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 czerwca 2008

Trawa do napędu autobusów.

Taki pomysł planuje wcielić w życie City Council (irlandzki odpowiednik przedsiębiorstwa usług komunalnych w Polsce) we współpracy z Lifetime Laboratory mają zostać zbudowane kompostownie gdzie biomasa główne koszona w mieście trawa ma zostać wykorzystana do produkcji biogazu, który z kolei będzie służył do napędzania miejskich autobusów. Pomysłodawca przedsięwzięcia Michale O’Brien twierdzi, że za 3 lata po ulicach Cork (miasto na południu Irlandii gdzie realizowany będzie projekt) będą jeździć pierwsze autobusy zasilane eko-energią a miasto dodatkowo znajdzie sposób na utylizację organicznych odpadów. W przedsięwzięcie zaangażował się również miejscowy uniwersytet dając wsparcie ze strony know how. Jest to kolejny przykład na dobry rozwój odnawialnych źródeł energii z skali lokalnej pozwalający na rozwiązywanie problemów energetycznych i ekologicznych dając wymierne korzyści zarówno dla mieszkańców (tańsze bilety) jak i środowiska.

Coraz szerzej mówi się o konieczności rozwoju technologii pozwalających z jednej strony rozwiązywać problem śnieci a z drugiej strony problem paliw kopalnych – pisałem już na blogu o wykorzystaniu gazyfikacji przy pomocy plazmy do produkcji paliw. Jeszcze łatwiej pozyskiwać energię i paliwa z odpadów organicznych nie powodując jednocześnie wzrostu cen żywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się