Szukaj na tym blogu

piątek, 30 maja 2008

Biopaliwa drugiej generacji w natarciu

Amerykańska firma verenium oznajmiła dzisiaj o budowie pilotażowej bio rafinerii przetwarzającej odpady poprodukcyjne z trzciny cukrowej. Początkowa moc przerobowa instalacji ma oscylować wokół 5,3 mln litrów etanolu i ma posłużyć udoskonaleniu procesu technologicznego oraz dać odpowiedz na prognozy firmy mówiące, że jest w stanie przy wykorzystaniu tej technologii produkować biopaliwo w cenie 1.15 zł/litr obecna cena benzyny bez podatku ok. 1.8 zł/litr. Jak pokazują wyliczenia firmy verenium tak produkowane biopaliwo może być konkurencyjnie nie tylko w stosunku do tego produkowanego z kukurydzy, ale również do tradycyjnego i to beż żadnych specjalnych dotacji? W przypadku powodzenia eksperymentu w planach jest budowa komercyjnej biorafinerii będącej w stanie produkować 75-115 mln litrów etanolu. A jak zakładają rządowe plany(USA) rynek bioetanolu produkowanego z celulozy będzie w 2020 wynosił 60 miliardów litrów !! Czyżby prawdziwe było powiedzenie że w sprawach energetyki odnawialnej Europa debatuje a USA wdraża? http://www.technologyreview.com/Biztech/20226/

Jest to kolejny przykład na to, że przyszłość biopaliw leży jedynie w przerobie roślin lignino – celulozowych a przerabianie żywności na cele energetyczne jest nie tylko kontrowersyjne moralnie, ale również nieuzasadnione ekonomicznie. Dodatkowo dotację, jakie zarówno UE jak i USA zapewniły biopaliwą I generacji były niczym innym niż psuciem rynku, z którego nić pożytecznego nie wyniknęło a jedynie odsunęliśmy się o kilka lat od biopaliw II czy jak się już wspomina III generacji.

Polaka na szczęście czy na nieszczęście przespała burzliwy rozwój biopaliw I generacji może skoro i tak mamy zaległości nie spróbować od razu czegoś, co naprawdę może być i ekologiczne i opłacalne, czyli produkcja paliw z odpadów.

Jeżeli jakiś polityk zagubi się przypadkowo na moim blogu zatłaczam link to szerszego opisu planów firmy verenium na technology review.

http://www.technologyreview.com/Energy/20828/page1/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się