Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 18 maja 2009

Czy różne typy ogniw fototowoltaicznych przy tej samej mocy dają jednakowe zyski energii ?

Ostatni wpis był przyczynkiem do tematu, który nurtuje zapewne wszystkich, którzy planują zakup ogniwa fotowoltaicznego.

Aby była jasność chodzi o pytanie czy np.100 Watowe ogniwo z krzemu monokrystalicznego da tą samą ilość energii, co ogniwo polikrystaliczne, amorficzne, CIGS i CdTe ?

Oczywiście nie gdyż różne typy ogniw PV mają różne zakresy spektrum, w którym będzie zachodził efekt fotowoltaiczny.
Sprawność niema tu nic do rzeczy!

Generalna zasada jest taka

- Jeżeli dane ogniwo ma spektrum przesunięte w kierunku podczerwieni a co za tym idzie niską barierę potencjału półprzewodnika (ang. band gap) będzie bardziej efektywne w dni pochmurne przy braku bezpośredniego oświetlenia. Ogniwo będzie pracowało dość regularnie od wschodu aż do późnego zachodu Słońca.

- Jeżeli dane ogniwo ma spektrum przesunięte w kierunku ultrafioletu a co za tym idzie wysoką barierę potencjału półprzewodnika (ang. band gap) będzie bardziej efektywne przy bezpośrednim oświetleniu. Moc ogniwa będzie szybko reagowała na każde przysłonięcie Słońca przez chmurę, kąt oświetlenia. Często wymagane jest śledzenie wędrówki słońca.
Opisane różnice dobrze widać na przykładzie dwóch popularnych obecnie ogniw z krzemu amorficznego i polikrystalicznego. Moduł wykonany z krzemu amorficznego będzie bardziej efektywny latem, gdy mamy więcej promieniowania bezpośredniego. Natomiast zimą przy zwiększonym udziale promieniowania rozproszonego bardziej wydajny okaże się krzem monokrystaliczny. Oczywiście porównania dotyczą dwóch modułów tej samej mocy, i sprawność niema tu znaczenia!


Interesującym trendem są ogniwa DSSC, które mimo niskiej sprawności (do 10%) absorbują światło z zakresu bliskiej podczerwieni pozwala im to pracować praktycznie w każdych warunkach klimatycznych a ich moc wyjściowa nie podlega tak dużym wahaniom jak w przypadku innych ogniw PV.
Prześlij komentarz