Szukaj na tym blogu

piątek, 1 stycznia 2010

Panasonic rozpoczyna wyścig o system gromadzenia energii dla prywatnych domów

Prezydent firmy panasonic Fumio Otsubo jeszcze przed nowym rokiem złożył ciekawą obietnicę.

"...We'll be the first to bring to the market a storage battery for home use, which can store sufficient electricity for about one week of use,..."link

Choć w całej wypowiedzi mało jest konkretów kilka spraw jest naprawdę interesujących. Z informacji jakie opublikowała firma można wywnioskować że już obecnie prowadzi ona testy systemu gromadzenia energii przeznaczonego dla gospodarstw domowych zasilanych energią odnawialna oraz ogniwami paliwowymi. Kolejną istotną kwestią jest fakt że system nad którym pracuje Panasonic nie ogranicza się jedynie do pakietu akumulatorów. Ma być to kompleksowy system zarządzania energią pozwalający użytkownikowi na kontrolę produkowanej, gromadzonej i zużywanej energii z poziomu domowego telewizora.

Prawdopodobnie system o którym wspominają przedstawiciele Panasonica składał będzie się z 1.5 kWh modułów zaprezentowanych na CEATEC w październiku zeszłego roku

Z tych modułów można budować różnej pojemności systemy w zależności od potrzeb i przeznaczenia.

Ogniwa Panasonica charakteryzują się dużą trwałością i gęstością energii ok 250 Wh/kg o czym już wcześniej donosiła branża samochodów elektrycznych.

Niestety żadne źródła nie podają nawet szacunkowej ceny pakietu akumulatorów przeznaczonych dla domowych systemów. Biorąc pod uwagę nawet bardzo oszczędnych użytkowników pakiet przeznaczony na tydzień pracy musiałby mieć pojemność 20-30kWh co przy obecnych cenach hurtowych ogniw dawałoby koszty ok 15 000 - 20 000$. Jest to oczywiście zbyt wygórowana cena aby takie systemy szybko się upowszechniły. Możliwe jednak że przy bardzo dużej skali produkcji ogniw na potrzeby OZE i EV uda się znacząco obniżyć koszty a co za tym idzie sprowadzić cenę sytemu do akceptowalnych poziomów. W taki przypadku z uwagi na wysoką sprawność (ładowane/rozładowanie) ogniw LiNiO2 System byłby ciekawmy rozwiązaniem nie tylko dla amatorów przydomowego OZE czy domów Off grid lecz praktycznie dla każdego gospodarstwa domowego pozwalając zaoszczędzić pieniądze na różnicy w taryfach nocnych i dziennych. Powszechność takich systemów byłaby także bardzo korzystna dla sieci energetycznej. Ograniczenie poboru energii w dzień pozwoliłoby zmniejszyć moce zazwyczaj "brudnych" źródeł szczytowych. Zwiększenie mocy nocą pozwoliłoby poprawić sprawność w elektrowniach konwencjonalnych.




9 komentarzy:

  1. Witam
    Zastanawiam się czy będą jeszcze potrzebne akumulatory?
    Zobaczcie tego linka a pytanie okaże się nie takie naiwne .http://www.steorn.com/demo/

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawe urządzenie może wybiorę się je zobaczyć. Na internecie jest wiele tego typu urządzeń i jeszcze nikt żadnego nie wprowadził do produkcji.

    OdpowiedzUsuń
  3. http://pl.wikipedia.org/wiki/Steorn

    OdpowiedzUsuń
  4. Zastanawia mnie po co ludzie patentują swoje pomysły chociażby ten http://peswiki.com/index.php/PowerPedia:Motionless_Electrical_Generator
    nie można tego kopić jak i gdzie ,nawet modelu poglądowego który by potwierdzał rzeczywiście ze to działa .Kolejna teoria spiskowa ?

    OdpowiedzUsuń
  5. Takich wynalazków jest wiele, wiele firm co jakiś czas zapowiada wprowadzenie generatorów magnetycznych do produkcji. Jak dotąd niczego działającego kupić się nie da. Jeżeli ogłasza się zbudowanie perpetum mobile trzeba mieć mocne dowody - film na You Tube jak dla mnie nie wystarczy.

    OdpowiedzUsuń
  6. Nowosc w dziedzinie paneli slonecznych.
    http://tiny.pl/hmmtz
    Podawany przez nich wzrost wydajnosci robi wrazenie.

    OdpowiedzUsuń
  7. @ piotr 34
    Nowość to raczej nie jest koncentratory są stosowane już od bardzo dawna. Także wykorzystanie balonów jest stosowane przez wiele firm. Oprócz zalet tego rozwiązania trzeba wymienić też wady
    - konieczność śledzenia ruchu słońca
    - duże nagrzewanie się ogniwa (konieczność jego chłodzenia)
    - wykorzystanie jedynie promieniowania bezpośredniego

    OdpowiedzUsuń
  8. Firma Sony zaprezentowała w ostatnich dniach nowe ogniwo DSSC. Nie dość, że ma bardzo dużą sprawność to jeszcze wygląda wyjątkowo estetycznie.
    http://tiny.pl/hmmn2

    OdpowiedzUsuń
  9. Podaruj swojemu domowi oddech świeżości! Rekuperacja powietrza Wałbrzyc to klucz do czystego i zdrowego życia. Oszczędzaj energię i dbaj o środowisko. Wybierz rekuperację, wybierz komfort!

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się