Szukaj na tym blogu

piątek, 22 stycznia 2010

ruszył projekt - HIFLEX

HIFLEX czyli Highly flexible printed ITO-free OPV modules jest projektem badawczym mającym na celu opracowanie tanich, bardzo elastycznych ogniw organicznych pozbawionych ITO. Dla wyjaśnienia ITO to mieszanina tlenków In2O3 i SnO2 jest przezroczysta i przewodzi dobrze prąd. Powszechnie stosuję się ją jako górną elektrodę zbiorczą w ogniwach słonecznych - dlaczego chcą się jej pozbyć ? cena ITO stanowi istotny element kosztów produkcji ogniw. Badana które będą koordynowane przez Energy Research Centre of the Netherlands (ECN)mają na celu opracowanie powtarzalnych, skalowalnych, wartościowych dla komercyjnego wykorzystania technik produkcji nisko kosztowych, lekkich ogniw organicznych efektywnie działających w różnych warunkach oświetlenia.

Choć założenia projektu są dość ambitne jego koszty wyceniono na 4.99 mln euro co wydaje się bardzo niewygórowaną kwotą. Czas projektu to 3 lata. Najbardziej wartościowym elementem projektu to niewątpliwie szukanie "zamienników" ITO. Substancja ta nie jest tylko wykorzystywania w ogniwach PV lecz także w szybko rosnącym rynku LED dlatego w razie powodzenia wartość komercyjna takiego odkrycia i patentu może być olbrzymia.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się