Szukaj na tym blogu

wtorek, 27 kwietnia 2010

cena energii elektrycznej w EU

Dziś chciałbym podzielić się z czytelnikami krótką analizą cen energii w unii europejskiej.

Na podstawie danych z eurostatu przygotowałem wykres cen energii dla gospodarstw domowych z rozróżnieniem podatków zawartych w cenie energii

kliknij aby powiększyć

W przeciwieństwie do rynku paliw płynnych na rynku energii elektrycznej widać duże zróżnicowanie zarówno w nominalnej cenie energii jak i wysokości opodatkowania. Niema w UE minimalnych kwot podatku na energię elektryczną jak ma to miejsce w przypadku paliw płynnych. Dodatkowo energia elektryczna produkowana jest z wielu źródeł a każdy kraj wytwarza zdecydowaną jej większość indywidualnie.

Najwięcej za energię płacą odbiorcy w Danii 0,255 euro/kWh z uwagi na wysokie podatki które wynoszą0,143 euro/kWh przy cenie energii 0,112 euro/kWh. Najtaniej jest w Bułgarii gdzie odbiorca indywidualny płaci za energię o,082 euro/kWh. Najniżej opodatkowana energia elektryczna jest w UK i na Malcie gdzie od każdej kWh pobierane są podatki w wysokości 0,oo7 euro.

Polska na tym tle wypada przeciętnie. Pod względem nominalnej ceny energii zajmujemy 11 pozycję z ceną bez podatków 0,101 euro/kWh i ceną z podatkami 0,129 euro/kWh. Patrząc na poziomy tych cen przez pryzmat własnych zasobów węgla oraz regulatora który wymusza tańszą sprzedaż energii dla odbiorców indywidualnych wcale nie jesteśmy takim tanim krajem jaki to obraz często można zobaczyć w mediach. Polska energetyka węglowa wbrew opinii wielu polityków nie jest źródłem specjalnie taniej energii mimo iż nie musi jeszcze kupować uprawnień do emisji.

Ciekawy jest także przykład Belgii opartej w 55% na energii atomowej w której cena energii dla gospodarstw domowych bez opodatkowania jest jedną z najwyższych w EU i wynosi 0,143 euro/kWh. Jest to znacznie drożej niż we Francji która 78% energii pozyskuje z atomu i oferuje energię dla gospodarstw domowych w cenie 0,092 euro/kWh czyli nieznacznie taniej niż w Polsce.

Śmiem twierdzić że tania energia atomowa we Francji jest tania na tej samej zasadzie jak energia węglowa w Polsce czyli pozornie i dzięki regulatorowi i dotacji.Prześlij komentarz