Szukaj na tym blogu

sobota, 22 maja 2010

Będą dotacje do kolektorów słonecznych - kto na tym skorzysta

Mamy już za sobą III forum przemysłu energetyki słonecznej które jak zwykle pozwoliło zgromadzić w jednym miejscu bardzo wiele osób działających i blisko związanych z energetyką słoneczną w Polsce.

Mimo iż wiele ciekawych wątków było poruszanych na forum i pewnie często będę się do nich odnosił na tym blogu przemysł słonecznej energetyki grzewczej i osoby z nim związane najbardziej ucieszyło wystąpienie prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej który potwierdził i przybliżył szczegóły dopłat od instalacji kolektorów słoneczych. Będzie to pierwszy w historii w Polsce powszechny i kompleksowy system wsparcia dla tego typu instalacji

Kto będzie objęty wsparciem?
- osoby fizyczne
- wspólnoty mieszkaniowe
* wyłączeniem odbiorców ciepła z miejskiej sieci cieplnej

Ile będzie wynosiło wsparcie
- do 45% kosztów kwalifikowanych instalacji nie więcej niż 2500zł/m2

Wymagania odnośnie instalacji
- kolektory muszą być certyfikowane przez akredytowane laboratoria zgonie z normą PN EN-12975-2 lub posiadać „SOLAR KEYMARK”

Budżet wsparcia
- 200 mln zł w latach 2010-2012

To są najistotniejsze punkty programu więcej informacji można znaleźć na stornie:
http://nfosigw.gov.pl/nabor-wnioskow/art,14,nabor-o-zawarcie-umowy-o-wspolpracy-i-przyznanie-limitu-srodkow-na-dotacje-na-czesciowe-splaty-kapitalu-kredytow-bankowych.html

Bardzo dobrą wiadomością jest sam fakt powstania takiego programu choć niewątpliwe ma on kilka minusów.

1 – beneficjent w celu otrzymania dofinansowania musi wziąć kredyt w banku, który ma podpisaną umowę z NFOŚiGW na instalacje i następnie część tego kredytu będzie mu umorzona. Nie sądzę aby banki uczestniczyły we wsparciu kolektorów charytatywnie więc jest to w mojej ocenie zupełnie zbędny koszt. Dlaczego z fakturą od instalatora i certyfikatem kolektora nie można zgłosić się bezpośrednio do oddziału NFOŚiGW i dostać przelew. Poco mieszać w to banki i komplikować procedurę kredytowaniem instalacji?

2 – wsparcie wynosi 45% kredytu jednak od wsparcia należy zapłacić podatek wg skali 18% lub 32% w zależności od dochodów beneficjenta. W najbardziej korzystnym wariancie wsparcie realne nie przekroczy 36,9% gdy beneficjent nie zarabia rocznie więcej niż 85 528zł Tu zupełnie nie rozumiem tej biurokracji dlaczego wsparcia nie można było ustalić na niższym poziomie i nie komplikować ludziom corocznego pitowania?
Prześlij komentarz