Szukaj na tym blogu

czwartek, 2 grudnia 2010

Niema złych technologii są tylko złe zastosowania.

Wymiana poglądów po ostatnim wpisie ugruntowała moje przekonanie, że problemem OZE w Polsce nie są ograniczenia poszczególnych technologii, lecz złe podejście do nich.

Energetyka odnawialna a wrażliwość cenowa?

Grupa 1
Jednym z kluczowych błędów w promocji poszczególnych technologii wykorzystujących odnawialne źródła energii jest podejście do kwestii kosztów. Osobiście dziwią mnie próby udowadniania, że energetyka odnawialna jest najtańsza. Podchodząc rzetelnie do sprawy to nawet biomasa ma trudności z konkurowaniem z węglem. Jeżeli mamy do czynienia z osobami, dla których kryterium wyboru jest 100% cena próżno udowadniać im, że na OZE zaoszczędzą, bo tak nie będzie.

Grupa 2
Na szczęście coraz szersze grono osób patrzy szerzej na kwestie ekonomiki i opłacalności inwestycji. Są to klienci, którzy rozumieją, że brak wykonalności finansowej dla danej inwestycji nie oznacza braku zasadności ekonomicznej jej stosowania. Może wydać się to dziwne, lecz wyjaśnienie jest bardzo proste. Poza ceną jest szereg innych czynników, które trudno wycenić, lecz które mają istotne znaczenie jak:
  • Komfort
  • Bezpieczeństwo
  • Ochrona środowiska
  • Zdrowie
To ta grupa osób jest w stanie zaakceptować wyższą cenę technologii opartej o odnawialne źródła energii, jeżeli w zamian dostaje inne niewymierne korzyści. To ta grupa stanowi postawę klientów branży oze. Wymaga ona jednak rzetelnej informacji i dostosowania oferty do indywidualnych potrzeb i w szczególności zaspokojenia tych dodatkowych potrzeb.

Grupa 3
Są też klienci, dla których liczy się 100% ekologia. W tym przypadku cena nie gra roli liczy się bycie ECO i możliwie najniższy carbon footprint. Ta grupa nie jest obecnie liczna w Polsce, lecz jest to grupa doskonałych klientów technologii OZE.

Do pewnych rozwiązań społeczeństwo musi dorosnąć a socjotechniczne zabiegi marketingowców tego nie ułatwiają. Nie próbujmy na siłę wciskać odnawialnych źródeł energii, lecz edukujmy, że tego typu rozwiązania mają szereg innych zalet, które wpływają na wyższą cenę.
Prześlij komentarz