Szukaj na tym blogu

środa, 25 maja 2011

Co nowego na Green Power 2011

Chciałbym się dziś podzielić z czytelnikami nowościami z targów Green Power w Poznaniu 2011. Pierwszym moim tegorocznym spostrzeżeniem jest stosunkowo mała liczba wystawców. Daje się zauważyć, że z roku na rok zainteresowanie tą imprezą jest coraz słabsze w opinii wielu wystawców wynika to z wysokiej ceny bo liczba zwiedzających jest dość duża. Z nowości ciekawostką jest Śruba Archimedesa przeznaczona do małych elektrowni wodnych oferowana przez firmę GESS-CZ. Turbina ta charakteryzuje się niższymi kosztami wykonania w porównaniu do tradycyjnych turbin wodnych oraz mniejszym negatywnym oddziaływaniem na środowisko (nie kaleczy ryb), co wydaje się dużą zaletą zwłaszcza, że po zmianie prawa każda elektrownia wodna wymaga wykonania raportu oddziaływania na środowisko.

Z kolektorów słonecznych ciekawostką było pojawianie się w końcu na polskim rynku kolektora powietrznego
kolektor powietrzny zasilany baterią PV
Niestety cena ok. 1800 zł za kolektor o powierzchni ok. 1m2 nie zachęca cenowo do zakupu.

Nowością wzbudzającą zainteresowanie był także sferyczny kolektor cieczowy. Zbudowany z wężownicy ułożonej pod sferyczną kopułą.
Także w tym przypadku cena okazała się zaporowa. Ok. 1500 zł za prosty „kolektor” o powierzchni ok. 1m2 nie wydaje się atrakcyjną ceną.

Ogólnie tegoroczne targi Green Power zdominowane były przez producentów systemów słonecznych zwłaszcza kolektorów. Pojawiło się wielu nowych graczy podejrzewam zachęconych programem dopłat NFOŚiGW do instalacji. Mogłoby się wydawać, że Polska na tle świata to mały i nieznaczący rynk kolektorów jednak na tegoroczne targi przybyło kilku chińskich wystawców dobrze rozeznanych w polskich realiach (wrażenie z rozmowy) widzących w Polsce duży potencjał rozwoju.

Na zakończenie chciałbym pozdrowić czytelników, bloga którzy odwiedzili mnie na stoisku GLOBENERGII
Prześlij komentarz