Szukaj na tym blogu

sobota, 21 maja 2011

Kto produkuje a kto kupuje fotowoltaikę?

Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Fotowoltaicznego (EPIA) opublikowała niedawno ciekawe zestawienie krajów produkujących oraz instalujących moduły fotowoltaiczne.

źródło EPIA

Powyższa grafika pokazuje, że procentowy udział poszczególnych krajów w rynku producentów i konsumentów znacznie zmienił się na przestrzeni ostatniej dekady. W początkowej fazie rozwoju fotowoltaiki panele fotowoltaiczne produkowane były lokalnie tzn w krajach inwestujących systemy fotowoltaiczne. W połowie pierwszej dekady XXI sytuacja uległa zmianie, kiedy to na europejski (Niemiecki) rynek zaczęły w znacznych ilościach trafiać panele japońskie. Japończycy zaczęli być eksporterem netto fotowoltaiki na światowym głownie europejskim rynku. Ostatnie 3-4 lata, czyli koniec pierwszej dekady XXI przyniosły kolejną zmianę. W latach 2006 – 2010 chińczycy z 15% udziału w rynku producentów paneli PV osiągnęli poziom aż, 50% przy czym udział państwa środka w instalacjach PV wynosi zaledwie ok. 3%. Analizując te liczby można dojść do wniosku, że europejskie wsparcie dla fotowoltaiki nie przekłada się na gospodarcze korzyści dla Europy, gdyż większość paneli pochodzi z importu. Wnioski takie nie są jednak do końca poprawne gdyż wraz ze spadkiem cen paneli, PV koszt ich zakupu stanowi coraz mniejszy procentowy udział w kosztach całej instalacji. Dla przykładu ciągle ponad 80% inwerterów jest produkowanych w Europie. Wyliczenia EPIA pokazują, że minimum 50-55% wartości instalacji fotowoltaicznej jest wytwarzana lokalnie tzn w krajach, w których instalowane są te systemy. Często pomijanym aspektem jest także fakt, że to Europa i USA są obecnie głównymi eksporterami zaawansowanych technologii produkcji paneli fotowoltaicznych a w krajach rozwijających się jak Chiny Malezja czy Indie następuje często tylko produkcja samych paneli.

7 komentarzy:

  1. Dziś fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Jest szereg dofinansowań, z których mogą korzystać mieszkańcy, by móc zamontować u siebie panele. Na początku wiąże się to z niemałym wydatkiem, ale z biegiem czasu zwróci się to z nawiązką.

    OdpowiedzUsuń
  2. Rewelacyjny jest ten wpis

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się