Szukaj na tym blogu

środa, 15 czerwca 2011

Jak wybrać kolektory ?

Z uwagi na program dopłat w ciągu roku zainteresowanie w Polsce kolektorami słonecznymi znacznie wzrosło. Z tego względu wiele osób zwraca się z pytaniem, jakie kolektory wybrać. Czy droższe kolektory warte są większych pieniędzy i czy ogrzeją więcej wody jak podkreśla wielu sprzedawców?

Przypomnę, że cała instalacja z kolektorami słonecznymi jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie, jeżeli jest dobrana do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Wspomaganiem C.O. zajmiemy się innym razem. Jeżeli dobraliśmy wstępnie liczbę kolektorów i ich lokalizację na budynku. Należy w końcu wybrać producenta typ. Do wspomagania ogrzewania ciepłej wody najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego są kolektory płaskie, które w tego typu zastosowaniu będą charakteryzować się znacznie lepszym stosunkiem ceny do uzysku energii niż kolektory próżniowe.

Najlepszym z punktu widzenia ekonomicznego będzie kolektor, który będzie charakteryzował się największym uzyskiem energii w stosunku do ceny. Z uwagi, że producent kolektora podaje jedynie cenę uzysk energii trzeba niestety obliczyć->oszacować samemu. Takie oszacowanie nie jest trudne z uwagi, że kolektory poddawane są badaniom i wyznaczone są ich parametry takie jak sprawność optyczna, oraz wskaźniki strat ciepła a1 i a2. Na ich podstawie można wyliczyć sprawność a co za tym idzie uzysk energii z kolektora w określonych warunkach pracy. Aby dokonać takich obliczeń należy uprzednio zdefiniować warunki pracy kolektorów takie jak DT - różnicę temperatur między absorberem a otoczeniem oraz wartość natężenia promieniowania słonecznego Ek. Obie te wartości ciągle się zmieniają podczas pracy kolektora. Dlatego należy poprawnie je założyć, jako typową wartość średnią lub skorzystać z programu do doboru kolektorów.

Wzór do obliczenia sprawności kolektorów w danych warunkach pracy

Wielu producentów podaje charakterystyki kolektora przy natężeniu promieniowania słonecznego Ek = 1000W/m2 jest to dla nich bardzo korzystne gdyż im wyższa wartość Ek tym spadek sprawności kolektora jest niższy. W rzeczywistych warunkach pracy średnie nasłonecznienie nawet w półroczu letnim oscyluje wokół 600 W/m2 (średnia w słoneczny dzień). Drugim trudnym aspektem jest określenie różnicy temperatur DT między absorberem a otoczeniem. W praktyce jest to różnica temperatur między czynnikiem przepływającym w kolektorze -> (wodan w dole zasobnika + 5 – 7C) a otoczeniem, czyli temperaturą na zewnątrz. W normalnych warunkach pracy w półroczu letnim DT przy ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej oscyluje od głównie od 10 – 25C. Po przyjęciu powyższych założeń na podstawie wzoru możemy dokonać obliczeń sprawności pracy kolektora.
Link
Na powyższym zestawieniu porównane zostały 3 kolektory 2 wiodących polskich producentów i jeden z dalekowschodniego importu. Mimo iż że na pierwszy rzut oka parametry wszystkich trzech kolektorów znacznie różnią się od siebie ich sprawność a co za tym idzie uzysk energii przy ogrzewaniu wody na potrzeby c.w.u. będzie podobny. Z tego powodu ze względów energetycznych należałoby wybrać kolektor najtańszy. Poza ceną i uzyskiem energii są także inne czynniki jak gwarancja i marka. Dlatego każdy musi sobie sam odpowiedzieć ile jest skłonny więcej zapłacić za logo.

Prześlij komentarz