Szukaj na tym blogu

środa, 15 czerwca 2011

Jak wybrać kolektory ?

Z uwagi na program dopłat w ciągu roku zainteresowanie w Polsce kolektorami słonecznymi znacznie wzrosło. Z tego względu wiele osób zwraca się z pytaniem, jakie kolektory wybrać. Czy droższe kolektory warte są większych pieniędzy i czy ogrzeją więcej wody jak podkreśla wielu sprzedawców?

Przypomnę, że cała instalacja z kolektorami słonecznymi jest najbardziej uzasadniona ekonomicznie, jeżeli jest dobrana do wspomagania ogrzewania ciepłej wody użytkowej. Wspomaganiem C.O. zajmiemy się innym razem. Jeżeli dobraliśmy wstępnie liczbę kolektorów i ich lokalizację na budynku. Należy w końcu wybrać producenta typ. Do wspomagania ogrzewania ciepłej wody najlepsze z punktu widzenia ekonomicznego są kolektory płaskie, które w tego typu zastosowaniu będą charakteryzować się znacznie lepszym stosunkiem ceny do uzysku energii niż kolektory próżniowe.

Najlepszym z punktu widzenia ekonomicznego będzie kolektor, który będzie charakteryzował się największym uzyskiem energii w stosunku do ceny. Z uwagi, że producent kolektora podaje jedynie cenę uzysk energii trzeba niestety obliczyć->oszacować samemu. Takie oszacowanie nie jest trudne z uwagi, że kolektory poddawane są badaniom i wyznaczone są ich parametry takie jak sprawność optyczna, oraz wskaźniki strat ciepła a1 i a2. Na ich podstawie można wyliczyć sprawność a co za tym idzie uzysk energii z kolektora w określonych warunkach pracy. Aby dokonać takich obliczeń należy uprzednio zdefiniować warunki pracy kolektorów takie jak DT - różnicę temperatur między absorberem a otoczeniem oraz wartość natężenia promieniowania słonecznego Ek. Obie te wartości ciągle się zmieniają podczas pracy kolektora. Dlatego należy poprawnie je założyć, jako typową wartość średnią lub skorzystać z programu do doboru kolektorów.

Wzór do obliczenia sprawności kolektorów w danych warunkach pracy

Wielu producentów podaje charakterystyki kolektora przy natężeniu promieniowania słonecznego Ek = 1000W/m2 jest to dla nich bardzo korzystne gdyż im wyższa wartość Ek tym spadek sprawności kolektora jest niższy. W rzeczywistych warunkach pracy średnie nasłonecznienie nawet w półroczu letnim oscyluje wokół 600 W/m2 (średnia w słoneczny dzień). Drugim trudnym aspektem jest określenie różnicy temperatur DT między absorberem a otoczeniem. W praktyce jest to różnica temperatur między czynnikiem przepływającym w kolektorze -> (wodan w dole zasobnika + 5 – 7C) a otoczeniem, czyli temperaturą na zewnątrz. W normalnych warunkach pracy w półroczu letnim DT przy ogrzewaniu ciepłej wody użytkowej oscyluje od głównie od 10 – 25C. Po przyjęciu powyższych założeń na podstawie wzoru możemy dokonać obliczeń sprawności pracy kolektora.




Link
Na powyższym zestawieniu porównane zostały 3 kolektory 2 wiodących polskich producentów i jeden z dalekowschodniego importu. Mimo iż że na pierwszy rzut oka parametry wszystkich trzech kolektorów znacznie różnią się od siebie ich sprawność a co za tym idzie uzysk energii przy ogrzewaniu wody na potrzeby c.w.u. będzie podobny. Z tego powodu ze względów energetycznych należałoby wybrać kolektor najtańszy. Poza ceną i uzyskiem energii są także inne czynniki jak gwarancja i marka. Dlatego każdy musi sobie sam odpowiedzieć ile jest skłonny więcej zapłacić za logo.

4 komentarze:

  1. Witam.
    Jak na znawcę tematu to spłycił Pan strasznie. Prócz ludzi znających dogłębnie temat również laicy czytają Pana blog. Wyliczona sprawność przy podanej różnicy temperatur nie wiele przeciętnemu czytelnikowi mówi. Większość potencjalnych użytkowników instalacji solarnych chce wiedzieć jakie konkretne korzyści w postaci mocy uzyska z posiadanego zestawu. Bo moc jako parametr jest łatwiejszy do zobrazowania. Oczywiście można powiedzieć, że wystarczy te 600W/m2 przemnożyć przez sprawność i jeszcze raz przemnożyć przez powierzchnię posiadanego zestawu i wyjdzie to o czym piszę.
    Ale nie każdy czytelnik jest w stanie powiązać z sobą te wszystkie parametry.
    Chyba że się mylę.
    pozdrawiam.
    Witold

    OdpowiedzUsuń
  2. Podanie mocy także niewiele powie użytkownikowi gdyż podobnie jak sprawność moc zmienia się w zależności od natężenia promieniowania słonecznego. To na co w mojej ocenie powinni zwracać uwagę użytkownicy to uzysk energii z m2 kolektora wyrażony w kWh/miesiąc czy rok. Głównym celem tego wpisu było zwrócenie uwagi czytelnika że uzyski energii z wielu płaskich kolektorów w typowych letnich warunkach pracy są podobne z uwagi na podobną sprawność kolektorów dla założonych warunków pracy.

    OdpowiedzUsuń
  3. Kiedy przyszedł moment wyboru kolektorów najbardziej liczył sie dla mnie koszt, jednak tuż przed samym zakupem płaskich kolektorów zdecydowałem się na próżniowe i to nie chińskie. Trudno mi powiedzieć o różnicy w uzyskach pomiędzy kolektorami płaskimi, ponieważ nigdy takowych nie posiadałem. Zdecydowałem się na zakup innowacyjnych kolektorów, składanych z pojedyńczych rur 70mm z jedną rurą szklaną i wewnętrzną próżnią. Producent daje 20 letnią gwarancję na szczelność połączenia szkło-metal. Niemalże wszystkie kolektory próżniowe sprzedawane w naszym kraju to produkty pochodzenia chińskiego, niektóre firmy produkują je u nas ale w zasadzie ta produkcja polega na ich składaniu. A jeśli chodzi o podgrzewanie wody tylko na potrzeby c.w.u to uważam, że to marnotrawienie energii. Osobiście mam bufor 400l zbiornik w zbiorniku 160l cwu + 240l c.o. i podłogówkę w całym domu. Kiedy tylko chcę włączam sobie ogrzewanie w łazience a energię czerpię tylko z solarów. Jeśli nie korzystam z ogrzewania to energia z płaszcza c.o ogrzewa cały czas c.w.u. Ogólnie moje zdanie jest takie, że lepiej kupić dobry kolektor który pracuje najefektywniej i dajmy sobie spokój z kolektorami chińskimi, może i też ładnie wyglądają ale My potrzebujemy produktu który będzie nam służył przez wiele lat. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  4. Reologia
    Kryterium ceny jako decydujące w mojej opinii jest ryzykowne. Jakość materiałów i wykonania przełoży się na sprawność kolektora po kilku czy kilkunastu latach. O tym także warto pamiętać.
    JSzyszka

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się