Szukaj na tym blogu

sobota, 26 listopada 2011

Tani energooszczędny dom ze styropianu.


Budownictwo energooszczędne zazwyczaj kojarzy się z wysoką ceną. Rozwiązanie, jakie prezentuje brzeska firma M3 System może zrewolucjonizować podejście do budynków energooszczędnych.

Budynki wykonywane są z monobloków ze spienionego polistyrenu, które posadowione są na płycie żelbetowej, która nie wymaga głębokich fundamentów. Ogólną stateczność budynku zapewnia siatka z włókna szklanego, które oplata zewnętrzną część obiektu i jest kotwiona w żelbetowej płycie. Takie rozwiązanie zgodnie z zapewnieniami producenta gwarantuje, że budynek odporny jest na wszelkiego rodzaju warunki atmosferyczne, z jakimi możemy spotkać się w Polsce.
Budowa budynku mieszkalnego w Bielczy źródło M3 System
Budowa budynku mieszkalnego w Bielczy źródło M3 System
Budowa budynku mieszkalnego w Bielczy źródło M3 System

Szczególnie imponujące są parametry cieplne budynku. Przenikalność cieplna przez zewnętrzne przegrody tj. ściany, podłogi, dach wynosi 0,07 – 0,09 W/m2*K. Dla porównania polska norma wymaga aby współczynnik przenikania ciepła przez ściany zewnętrzne był niższy niż 0,30 W/m2*K w budynkach pasywnych wskaźnik ten wynosi 0,1 – 0,12 W/m2*K.

Przy zastosowaniu tradycyjnych okien oraz wentylacji grawitacyjnej budynek z monobloków polistyrenowych zużywa rocznie ok. 50 kWh/m2 na rok. Przy zastosowaniu rekuperacji powietrza wentylacyjnego oraz okien o niższym współczynniku przenikania ciepła zużycie energii budynku zbliża się do standardów budownictwa pasywnego tj. zapotrzebowania na energię ok. 10-15 kWh/m2 na rok.

Ważny z punktu inwestycyjnego jest także koszt i czas budowy. Z rozmowy z producentem dowiedziałem się, że cena budowy domu w tej technologii waha się od 900 – 1500 zł/m2 w zależności od standardu wykończenia (surowy/pod klucz). Czas bodowy to zaledwie 4-6 tygodni. Może niedługo to właśnie polskie rozwiązanie zrewolucjonizuje światowe budownictwo energooszczędne?

15 komentarzy:

 1. W Polsce do budowania domów podchodzi się bardzo konserwatywnie, więc tego typu konstrukcja przeważnie budzi zdziwienie.

  W mojej opinii to ciekawa konstrukcja, choć trzeba być świadomym szeregu ograniczeń:

  * na pewno konstrukcja nie będzie tak długowieczna jak tradycyjna - możemy zapomnieć o zostawieniu domu wnukom w spadku

  * styropian ma wielu 'wrogów', głównie temperaturę (temp powyżej 75C już sprawia problemy) oraz cały szereg związków chemicznych (rozbita butelka acetonu niewywietrzona w porę narobi szkód, które ciężko wykryć oraz naprawić)

  * trudniej będzie ubezpieczyć od ognia budynek o takiej konstrukcji - będzie trudniej znaleźć ubezpieczyciela, a stawki będą wyższe

  * trudniej będzie o solidne zamocowanie czegoś w/na ścianie

  * brak piętra, poddasza, a nawet strychu powoduje, że działka do posadowienia takiej konstrukcji musi być większa, niż przy konstrukcjach wielopoziomowych

  Jedną z najważniejszych cech takiego budynku jest brak pojemności cieplnej.
  Dla niektórych to będzie zaleta, a dla innych wada.
  Taki budynek będzie się błyskawicznie nagrzewał i błyskawicznie wychładzał. Jego konstrukcja nie będzie stanowić żadnego akumulatora ciepła.
  Utrzymanie odpowiednich parametrów będzie zależało tylko i wyłącznie od poprawnej pracy instalacji wentylacyjnych/grzewczych/chłodniczych.

  Aby sensownie określić wszystkie zalety i wady takiej konstrukcji, należało by pomieszkać tam przez kilka lat.

  Choć pewnie część osób będzie zadowolona, to będzie też duża grupa osób której taki dom nie będzie odpowiadać.

  IMHO najlepiej takie coś sprawdzi się jako domek letni lub zimowy.

  OdpowiedzUsuń
 2. Co do uwag to się generalnie zgadzam. Jedynie uważam że mała pojemność cieplna może być raczej zaletą a nie wadą. Mozna np. szybko obniżyć temperaturę jak niema mieszkańców i ją podnieść jak wrócą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pojemność cieplną można poprawić grubymi ścianami działowymi, albo masywną płytą fundamentową.

  Ja się jakoś do tego typu wynalazków nie potrafię przekonać...

  OdpowiedzUsuń
 4. Będzie miało sens tylko wtedy, gdy będzie to połączone z pompą ciepła zakopaną dobrych 5-10m w grunt i napędzaną energią odnawialną (panele/kolektory/horyzontalna turbina wiatrowa).

  OdpowiedzUsuń
 5. Artykul z jakiegos wydawnictwa Politechniki Krakowskiej - "Styropian jako material Konstrukcyjny" (w technologii M3-System)


  http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i5/i4/i2/i7/r5427/RepelewiczM_StyropianMaterial.pdf

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam serdecznie ja mieszkam w takim domu zbudowanego z kształtek styropianowych już 13 lat>Bardzo sobie chwale gdyż przy budowaniu niskie koszty jak i w dalszej eksploatacji.Budził duże zainteresowanie w tamtych latach ale wiem że nadal u niektórych wzbudza ciekawość.Polecam budowę w takim systemie prosta ,czysta, szybka i tańsza od standardowej

  OdpowiedzUsuń
 7. A co panowie myślą o budownictwie z gliny? Naturalne to i ognioodporne, chemii w tym żadnej, materiał łatwo dostępny...
  Ja się bardzo skłaniam ku tej tradycji i jeśli kiedykolwiek będę budować, to tylko z gliny.
  Pozdrawiam
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
 8. Dla mnie największą wadą technologii jest sama idea konstrukcji budynku, ograniczająca się do "nawy" lub kombinacji kilku "naw", narzucająca z góry układ wnętrz.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ja bardzo przepraszam ale jedna uwaga z samej góry mnie zastanawia oturz kolega wspomniał że budynek taki jest słabszy od normalnego z cegły i jakoś nie moge zrozumieć jak żel bet morze być mniej trfały od lipnego suporka lub innego tam wynalazku . Jeżeli by tak było to by ludzie stropów z betonu nie robili . Druga sprawa to te wytracanie szybkie ciepła oturz wszystko zalerzy od grubości ścianki steropianu jak dacie taką co będzie miała 25 cm grubości od zewnątrz to i ciepło napewno nie będzie szybciej uciekało niż w standardowym domu .Trzecia sprawa to wytrzymałość steropianu , to nie jest taki steropian jak dajemy na ściany od zewnątrz jest on twardy jak pieron noi nie ma właściwości palnych wiadomo pod bardzo wysoką temperaturą nawet lamperia na ścianie się zapali . Następna sprawa to wieszanie szafek na ścianie jeżeli damy kołka 10 cm to zapewniam was że 150 kg utrzyma jak nic jedyne problem jaki morze być to przy wierceniu morzna trafić na pręta i trzeba zacząć kombinować. Chciał bym zapytać gościa który tak ładnie napisał te uwagi czy kiedy kolwiek miał młotek w ręce skoro wypisuje takie pierdoły . Kto powiedział że w tej technologi nie stawia się domów wielopoziomowych. Powiem wam tak że nawet nie widziałem takiego domu na własne oczy ale myśle że taki dom jest super trwały i energo oszczędny jeżeli miał bym kiedyś pieniądze na bódowe domu to zapewniam was że nie postawie żadnego innego tylko taki . Jeszcze jedna uwaga to taka że nie próbujcie robić tego sami tylko wydajcie tą kase i weście do tego fachowca bo spiepszyć robote to morzna raz dwa tym bardziej że rozpruć taką ściane nawet z odpowiednim sprzętem nie będzie łatwo .Doradzam wam nie zalewać rur w tych bloczkach bo wiadomo jak by się kiedyś coś przytkało i trzeba by było wymienić rure to więcej zapłacicie za wykucie jak za montaż nowej , rury najlepiej puścić w szychcie i jakiś tam zabudowach. No dobra wystarczy tych moich wypocin . Wiem ortografia!!!

  OdpowiedzUsuń
 10. Szanowni Państwo

  Bardzo mocno zastanawiam się nad zainwestowaniem w taki dom...nurtuje mnie pytania:

  1. Jaka jest trwałość takiej konstrukcji - 30? 50 ? lat

  2. Czy można zastosować wewnątrz zwykły kominek na drewno ?

  3. jakie są koszty utrzymania domu 100m2 ?

  OdpowiedzUsuń
 11. A ja jestem ciekaw jaka jest izolacja akustyczna takiej ściany - z opowieści kogoś kto takie domy oglądał na żywo wynikało, że przy zamkniętych oknach na zewnątrz było słychać niezbyt głośno ustawiony telewizor. Pół biedy, że inni słyszą to co ja robię w domu, ale dla mnie dom to odskocznia od sąsiadów za ścianą.

  OdpowiedzUsuń
 12. witam.
  zadam może trywialne pytanie, ale co należny rozumieć pod pojęciem "dom budowany pod klucz" .
  firma m3 system buduje tak podobno za 1500pln(brutto?).
  no i czy ktoś już wybudował z nimi taki dom.
  jakie wrażenia??
  pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Witam
  Właśnie dzwoniłam do tej firmy i cena oczywiście zupełnie inna :(
  W promocji 1600 zł/m2 w stanie deweloperskim zamkniętym.
  Bogna

  OdpowiedzUsuń
 14. Super! Wszystko jest możliwe

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się