Szukaj na tym blogu

wtorek, 13 stycznia 2015

Czym kierować się przy wyborze modułu fotowoltaicznego do mikroinstalacji ?

Temat wyboru modułów fotowoltaicznych wielokrotnie był poruszany na blogu jednak nie w kontekście mikroinstalacji gdzie rządzą nieco inne zasady niż w przypadku elektrowni przemysłowych większych mocy. Nie każde rozwiązania dobrze spisujące się na farmach fotowoltaicznych będą odpowiednie dla kilku kilowatowych elektrowni montowanych na dachach.

1 . Tylko moduły fotowoltaiczne z ramką

Moduły pozbawione ramki są tańsze i od dawna bardzo powszechnie stosowane w przypadku modułów cienkowarstwowych, ale coraz częściej spotykane także w przypadku modułów z krzemu krystalicznego. Moduły takie są jednak znacznie trudniejsze w poprawnym montażu i mniej odporne na uszkodzenia mechaniczne.

2. Wybierać moduły niskoprądowe i wysoko napięciowe

Kolejnym problemem w przypadku najmniejszych instalacji jest odpowiednia konfiguracja prądowo - napięciowa. W przypadku małych instalacji o mocy kilku kW budowanych w oparciu o najbardziej popularne moduły 250 - 260 Wp często pojawia się problem zbyt niskiego napięcia. Połączone szeregowo łańcuchy takich modułów będą często miały zbyt niskie napięcie do efektywnej pracy falownika.


Z tego powodu w przypadku mikroinstalacji należy wybierać moduły oparte o mniejsze 5" ogniwa zamiast najbardziej popularnych 6" ogniw, z których buduje się moduły przemysłowe. Alternatywą są moduły cienkowarstwowe głównie oparte o CIGS, które podobnie jak moduły z krzemu krystalicznego są bezproblemowe w montażu i eksploatacji.

3. Sprawdzić certyfikaty

W przypadku modułów z krzemu krystalicznego moduł powinien posiadać PN-EN 61730 + PN-EN 61215:2005

W przypadku modułów cienkowarstwowych moduł powinien posiadać PN-EN 61730 + PN-EN 61646:2008

4. Wybierać moduły odporne na PID

Problem PID-u skutkuje początkowo obniżeniem wydajności modułów a utrzymujący się problem będzie prowadził do przyśpieszonej degradacji ogniw i obniżenia uzysku energii. Z tego powodu warto zweryfikować czy wybrane moduły są przez producenta testowane pod kątem odporności na PID. Takie informacje zawsze można odnaleźć na karcie katalogowej lub stronie internetowej. W przypadku ich braku zazwyczaj oznacza to, że producent nie testował swoich modułów pod kątem tego problemu.

zobacz

5. Wybierać modułu z warstwą antyrefleksyjną

Szyby z powłoką antyrefleksyjną ARC glass pozwalają na zwiększenie wydajności modułu od 3,5 do nawet 5% w stosunku do modułów pokrytych klasyczną szybą hartowaną o obniżonej zawartości żelaza. Z uwagi, że moduły z szybą ARC nie są istotnie droższe od zwykłych warto postawić na ich wybór.

6. Nie nabierać się na bardzo długą gwarancję

Bardzo często materiały reklamowe posiadają informację o gwarancji modułu fotowoltaicznego na poziomie 25-30 lat, przy czym dotyczy to gwarancji mocy i w przypadku mikroinstalacji tego typu gwarancja jest równie iluzoryczna jak emerytura w ZUS. Nawet gwarancja na wady ukryte, która często wynosi 10 lat jest trudna do wyegzekwowania w przypadku, gdy producent nie posiada fabryki lub przedstawicielstwa w Europie a moduł był zakupiony poza oficjalną dystrybucją w Polsce.

7. Wybierać moduły o niskim temperaturowym wskaźniku mocy

Niski temperaturowy wskaźnik mocy przekłada się na niski spadek wydajności w upalne dni szczególnie jest to istotne w przypadku instalacji na dachowych, które zazwyczaj nie są optymalnie wentylowane. Pod kątem niskiego temperaturowego wskaźnika mocy szczególnie dobrze wypadają moduły cienkowarstwowe. Decydując się na ich wybór warto postawić na moduły typu CIGS zamiast CdTe lub z krzemu amorficznego, których należy wystrzegać się szczególnie.
zobacz 

8. Unikać modułów z krzemu amorficznego

Moduły z krzemu amorficznego posiadają jedną zaletę, którą jest niska cena za wat mocy. Poza tym posiadają szereg wad takich jak:

- niska sprawność przekładająca się na wysokie koszty montażu oraz konieczność posiadania dużej powierzchni montażowej

- bardzo niski prąd pracy. W przypadku modułów z krzemu amorficznego często będzie zachodzić konieczność wykonania licznych połączeń równoległych, co będzie niosło za sobą konieczność zabezpieczania każdego łańcucha modułów bezpiecznikami lub diodami blokującymi

- niska wydajność. Moduły z krzemu amorficznego zazwyczaj posiadają niższy uzysk energii z zainstalowanej mocy niż analogiczna instalacja oparta o moduły CIGS lub krzem krystaliczny

- bardzo często posiadają problem korozji warstwy TCO, przez co wymagają współpracy z falownikami transformatorowymi.

Moduły te stają się coraz bardziej popularne z uwagi na korzystną cenę jednak z uwagi na wymienione problemy nie są dobrym wyborem w mikroinstalacji.

9. Jakie moduły wybrać

Podsumowując w przypadku najmniejszych instalacji najlepszym wyborem są moduły mono lub polikrystaliczne o mocach 190-220 Wp (60 ogniw 5") lub moduły CIGS o mocach 130 Wp lub większych przy sprawności powyżej 12%.


Prześlij komentarz