Szukaj na tym blogu

piątek, 7 marca 2008

Energia odnawialna tania czy droga?

Czytając doniesienia polskiej prasy i rozmowy prowadzone na forach poświeconych energetyce i ekologii praktycznie wszyscy są zgodni, że przejście na zieloną energię musi kosztować a jedyne profity to ekologia. Czy jednak nie ma możliwości pogodzenia ekologii i ekonomii tak, aby oba bilansy były na plus?

Piszę ten artykuł pod wpływem wypowiedzi irlandzkiego premiera Bertie Ahern, który twierdzi, że czysta energia odnawialna to możliwość szybszego wzrostu gospodarczego, stworzenia nowych miejsc pracy, redukcji emisji, CO2 i dużych oszczędności głównie dla biznesu. No, ale jak skoro wszyscy mówią, że to będzie kosztować?

Oczywiście Irlandia wiele różni się od Polski mówiąc o energetyce posiada inne zasoby odnawialne inną strukturę przemysłu, ale wbrew pozorom to nie jest istotne w osiągnięciu ekologicznego celu chodzi o podejście.

Punktem pierwszym irlandzkiego planu to badania i innowacja. Rząd już przeznaczył, 200 mln E na badania w zakresie rozwoju i możliwości wdrażania poszczególnych rozwiązań na irlandzkim rynku. Gdyż jak dostrzeżono w przypadku OŹE wiele rozwiązań dobrze spisujących się w innym kraju w Irlandii jest bezużytecznych. http://solaris18.blogspot.com/2008/03/w-irlandii-przetoczya-si-ostatnio.html
Tak było np. z wykorzystywaniem energii z wiatru, mimo że Irlandia ma olbrzymie zasoby tej energii i najlepsze warunki wietrzności w europie to jak się okazało bez systemów gromadzenia energii system energetyczny Irlandii praktycznie nie jest w stanie wykorzystać energii produkowanej z wiatru a w dodatku konieczność utrzymywania mocy konwencjonalnych elektrowni nie przyczyniało się do redukcji emisji, CO2.

Drugi punkt i jeden z najważniejszych to koordynacja działań wszystkich resortów gdyż jak tu trafnie zauważono energia jest nam potrzebna w każdym elemencie naszego życia. A najlepiej do stymulacji biznesu stosować podatki. Przedsiębiorcy mają dostać ulgi za stosowanie energooszczędnych systemów i zużywanie mniejszej ilości energii, zmieniono przepisy dotyczące transportu podatek rejestracyjny i drogowy uzależniono od emisji, CO2 a wiec również od energooszczędności pojazdów. Wprowadzono również zachęty dla rolników mające na celu zwiększenie produkcji roślin energetycznych. W prawie budowlanym zmieniono przepisy stopniowo ograniczające energochłonność budynków tak, że za 10 lat budowane w i Irlandii domy będą miały zerową produkcję, CO2!. Wprowadzono również wiele innych drobniejszych zmian mających na celu premiować zieloną energię.

Kolejny punkt planu to korzyści, jakie obywatele otrzymają oprócz czystszego środowiska. Zgodnie ze znanym w Polsce hasłem „by żyło się lepiej – wszystkim” po pierwsze przejście na zieloną energia ma dać Irlandii drugi oddech i odrodzić celtyckiego tygrysa. Obecnie kraj ten uzależniony jest w 90% od drożejących paliw kopalnych a inwestycje w źródła odnawialne i energooszczędność samemu biznesowi ma dawać 300 mln oszczędności. A do 2020r działania te przyniosą również ponad 250 000 miejsc pracy, co na kraj gdzie jest jedynie 2,1 mln osób w wieku produkcyjnym jest naprawdę dużo.

Czy w Polsce jest to również możliwe? oczywiście, że tak, ale należy pamiętać, że ognia z wodą połączyć się nie da? Nie można rozwijać technologii węglowej i liczyć, że kiedyś będzie to tania i czysta energia. Jak pokazuje Irlandia sukces wymaga badań – innowacyjnego podejścia – współdziałania i koordynacji działań – opracowania planu? Czyli praktycznie tego, czego brakuje w Polsce:(

2 komentarze:

  1. Panie Bogdanie,
    to ciekawe o czym Pan napisał i w jaki sposob skomentowal. Ale czuje pewien niedosyt. Czy ta wypowiedż premiera Aherna bazuje na jakims rzadowym programie czy strategii? Czy mozna prosic i link albo do takiego dokumentu, albo do pelnej tresci wypowiedzi premiera? Interesują mnie np. takie szzególy na jaki okres jest przewidziany rzadowy program badawczy z kwota 200 mln Euro i jakie sa w nim priorytety badawcze i technologiczne. Czy sa tez jakies wyliczenia co sie składa na 300 mln (Euro?) oszczednosci dla bizesu i w jakim okresie zdaniem premiera sa one możliwe do osiągnięcia?
    Niektóre z opracowań przygotowanych na zlecenie rzadu Irlandii (w jakis sposob skladajace sie na "plan" o ktorym Pan pisze) są bardzo ciekawe (w dodatku w języku w którym wiele osob potrafi cztać) i dostrzegam w nich próbe systemowego podejscia do "programowania" (zwlasza dopoki nie ma rynku oraz pomimo tego ze Irlandia za kraj liberalny, ograniczajacy podatki i koszty dla biznesu) rozwoju energetyki odnawialnej i polozenie w tym procesie nacisku na inowacje. Dla przykladu polecic moge, już nie najwieższe niestety, opracowanie wykonane dla pastwowej agencji sustainable energy Irland pt. "liquid biofuels strategy study for Irland" http://www.sei.ie/uploadedfiles/InfoCentre/LiquidbiofuelFull.pdf (1,17 MB).
    pozdrawiam i ... prosze o wiecej

    OdpowiedzUsuń
  2. Przepraszam, że nie podałam więcej szczegółów, ale wypowiedz premiera oglądałem w irlandzkiej TV, politycy zazwyczaj nie mówią wiele konkretów naraz z drugiej strony moją intencją było przedstawienie pewnej strategii działań oraz podejścia do tematu a nie podawanie konkretnych rozwiązań, których i tak pewnie nie będzie dało się przenieś z Irlandii do Polski.

    Część wypowiedzi premiera może znaleźć Pan z zapisów dzisiejszego forum energetycznego w Dublinie http://www.taoiseach.gov.ie/in
    dex.asp?locID=582&docID=3800
    jednak w tej wypowiedzi nie ma wszystkiego. Z tego, co pamiętam to plany wydania 200 mln rozłożone będą na 5 lat. A co do 300 mln to zostały tak określone roczne oszczędności z tytułu redukcji kosztów przeznaczanych na energię (cieplna + elektryczna). Akurat kwota jest mało ważna gdyż 300mln to przy całych wydatkach na energię to kwota symboliczna, ale jak mówił premier ma podkreślić, że przejście na zieloną energię nie zwiększy wydatków społeczeństwa.
    Oczywiście najwięcej oszczędności przyniosą wdrożone systemy energooszczędności a nie obniżka cen energii.

    Z uwagi, że jest to projekt międzyresortowy konkretnych wyliczeń należałoby szukać na stronach poszczególnych resortów. Część informacji będzie tu
    Departament komunikacji, energii i zasobów naturalnych
    http://www.dcmnr.gov.ie/E
    nergy/Sustainable+and+R
    enewable+Energy+Division/

    Ale pewnie najnowsze wiadomości nie są jeszcze zamieszczone.

    Niektóre wypowiedzi ministrów
    http://www.dcmnr.gov.ie/Press
    +Releases/Energy+Forum+2008++
    ++Government+embraces+new+en
    rgy+era.htm z tej konferencji

    Większość projektów, jeżeli będzie już realizowanych znajdzie się na www.sei.ie ale tą stronę Pan już zna. Jeżeli uzyskam więcej informacji z realizacji samego planu z pewnością napiszę o tym na blogu.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się