Szukaj na tym blogu

sobota, 1 marca 2008

Tesla motor


Fani Nikola Tesla genialnego wynalazcy znają pewnie historię o legendarnym samochodzie uczonego zasilanego silnikiem, Tesli który nie potrzebował paliwa ani żadnej zewnętrznej energii. Inżynierowie z USA postanowili wskrzesić legendę i od 2007r można kupić Tesla motor elektryczny samochód firmowany nazwiskiem konstruktora. http://www.teslamotors.com/ a w cały projekt zaangażował się informatyczny gigant google!

Co prawda samochód wymaga zasilania bateryjnego, ale i tak stanowi milowy krok w tego typu konstrukcjach a jego osiągi dorównują wielu sportowym samochodom? Od 0 do 100 4sekundy 248 koni mechanicznych. Prędkość max 200 i zasięg bez ładowania 350 km jedyny minus to cena, podstawowa wersja kosztuje 98 tyś $.

Główną zaletą tego samochodu to zasięg 350 km czyni z niego pełnowartościowy pojazd nie tylko miejski. Tak duży zasięgowi osiągniętego poprzez największą innowację tego samochodu, czyli system bardzo lekkich a zarazem pojemnych baterii(praktycznie tych samych co w laptopach). System gromadzenia energii zwany The Energy Storage System (ESS) opiera się na kombinacji ogniw litowo – jonowych z własną konstrukcją inżynierów z Tesla Motors. Należy tu dodać, że pełne naładowanie baterii odbywa nie w czasie 3.5 h co jest całkiem przyzwoitym wynikiem.

Samochód jest obecnie promowany w Kalifornii słynącej z restrykcyjnych przepisów emisji spalin. Użytkowanie tego samochodu może być również przyjazne dla naszej kieszeni. Przy cenach prądu w Kalifornii koszt przejechania 1 km to ok. 1.25 canta dla porównania w europie koszt przejechania 1km samochodem z oszczędnym silnikiem Diesla wynosi ponad 7centów. Generalnie samochód tesli zużywa ponad dwa razy mniej energii do przejechania 1km niż inni pro ekologiczni konkurenci jak np. Toyota Prius.

Do pełni szczęścia potrzeba nam jeszcze ekologicznego źródła energii elektrycznej, którym nie możemy się pochwalić w Polsce. W dodatku przy obecnych problemach z rezerwami mocy polskich elektrowni jedyne czego nam potrzeba to samochody na prąd :) Z drugiej strony napęd elektryczny to idealne rozwiązanie na zakorkowane i pełne spalin miasta.
Prześlij komentarz