Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 czerwca 2009

Dlaczego nigdy nie zatankuje biopaliwa ?

Są czasem rzeczy tak bulwersujące, że nie można przejść koło nich obojętnie.

Karmieni jesteśmy propagandą, że biopaliwa to szansa dla rolnictwa i ochrony klimatu. Wmawia mam się, że biopaliwa ograniczają emisję, CO2, pozwalają zagospodarować nieużytki, są przyjazne dla środowiska. A jaka jest prawda?

Prawda jest bolesna i niewygodna, dlatego mało się o niej mówi.

Już na początku rozwoju, biopaliw zauważono w Europie dwie rzeczy.
- W krajach członkowskich niema wystarczającej ilości ziemi uprawnej, aby osiągnąć zakładane limity. Lasów w Europie też za wiele niema, aby je wyciąć i posiać np. rzepak
- produkcja biodiesla z rzepaku jest bardzo nie ekonomiczna wiec finalny produkt jest nieatrakcyjny cenowo.


Rozwiązaniem tych problemów stało się przeniesienie produkcji biopaliwa do krajów gdzie przeciętny Europejczyk zbyt często nie zagląda wiec nie będzie wiedział, co stoi za finalnym produktem. Dodatkowo decydenci w biednych azjatyckich krajach mało dbają o ludność i środowisko. Za widmo olbrzymich profitów bez oporów zdewastują środowisko naturalne.

Słowo Dewastacja dobrze tu pasuje gdyż od początku bumu na Borneo i Sumatrze wycięto pod uprawy palm olejowych obszar wielkości Belgii i Holandii. Szacuje się, że 98% lasów zniknie do 2020 – muszę przyznać, że to dla mnie za wysoka cena, aby Unia spełniła swoje palny udziału biopaliwa w transporcie.


Ale zaraz zaraz przecież to wszystko dla ochrony klimatu. Ale czy na pewno ?

- w 2008r 4% światowej emisji, CO2 pochodziło z upraw palm olejowych
- ląd przeznaczony pod uprawę palm olejowych emituje 40 razy więcej, CO2 niż rosnący pierwotnie las deszczowy
- ilość, CO2 uwalniania podczas wycinki lasu jest tak duża, że produkowane corocznie na tym obszarze biopaliwo będzie potrzebować 300 – 1500 lat, aby zrównoważyć tą emisjęCzy unia dotuje wycinkę lasów ?


Musimy mieć świadomość że każdy z nas przyczynia się do tej przerażającej dewastacji lasów.
UE-27 jest jednym z liderów importujących olej palmowy na cele bioenergii i obecnie jest to poziom 550 000 ton ! Co jest najbardziej karygodne to fakt, że wyprodukowane z oleju palmowego finalny biodiesel jest w UE dotowany?! Co sztucznie napędza popyt i dalszą wycinkę lasów!!


Apel do wyborców i kandydatów.


Każdy z nas może coś zrobić, aby powstrzymać ten haniebny i godny potępiania precedens. Przyłączcie się do bojkotu biopaliw – brak popytu sprawi, że ten lukratywny biznes przestanie się opłacać.

Przyszli euro posłowie zwróćcie uwagę na forum europejskim na paradoksy obecnej polityki energetycznej wspólnoty, która z naszych podatków napędza dewastację środowiska w krajach rozwijających się!


Polecam poniższy film który dobrze pokazuje czym tak naprawdę są biopaliwa

<a href="http://www.joost.com/32z8rgi/t/Lost-in-Palm-Oil">Lost in Palm Oil</a>

link do filmu

http://www.joost.com/32z8rgi/t/Lost-in-Palm-Oil#id=32z8rgi

Link do tematu
http://www.irishtimes.com/newspaper/opinion/2009/0604/1224248023512.html
Prześlij komentarz