Szukaj na tym blogu

czwartek, 4 czerwca 2009

Dlaczego nigdy nie zatankuje biopaliwa ?

Są czasem rzeczy tak bulwersujące, że nie można przejść koło nich obojętnie.

Karmieni jesteśmy propagandą, że biopaliwa to szansa dla rolnictwa i ochrony klimatu. Wmawia mam się, że biopaliwa ograniczają emisję, CO2, pozwalają zagospodarować nieużytki, są przyjazne dla środowiska. A jaka jest prawda?

Prawda jest bolesna i niewygodna, dlatego mało się o niej mówi.

Już na początku rozwoju, biopaliw zauważono w Europie dwie rzeczy.
- W krajach członkowskich niema wystarczającej ilości ziemi uprawnej, aby osiągnąć zakładane limity. Lasów w Europie też za wiele niema, aby je wyciąć i posiać np. rzepak
- produkcja biodiesla z rzepaku jest bardzo nie ekonomiczna wiec finalny produkt jest nieatrakcyjny cenowo.


Rozwiązaniem tych problemów stało się przeniesienie produkcji biopaliwa do krajów gdzie przeciętny Europejczyk zbyt często nie zagląda wiec nie będzie wiedział, co stoi za finalnym produktem. Dodatkowo decydenci w biednych azjatyckich krajach mało dbają o ludność i środowisko. Za widmo olbrzymich profitów bez oporów zdewastują środowisko naturalne.

Słowo Dewastacja dobrze tu pasuje gdyż od początku bumu na Borneo i Sumatrze wycięto pod uprawy palm olejowych obszar wielkości Belgii i Holandii. Szacuje się, że 98% lasów zniknie do 2020 – muszę przyznać, że to dla mnie za wysoka cena, aby Unia spełniła swoje palny udziału biopaliwa w transporcie.


Ale zaraz zaraz przecież to wszystko dla ochrony klimatu. Ale czy na pewno ?

- w 2008r 4% światowej emisji, CO2 pochodziło z upraw palm olejowych
- ląd przeznaczony pod uprawę palm olejowych emituje 40 razy więcej, CO2 niż rosnący pierwotnie las deszczowy
- ilość, CO2 uwalniania podczas wycinki lasu jest tak duża, że produkowane corocznie na tym obszarze biopaliwo będzie potrzebować 300 – 1500 lat, aby zrównoważyć tą emisjęCzy unia dotuje wycinkę lasów ?


Musimy mieć świadomość że każdy z nas przyczynia się do tej przerażającej dewastacji lasów.
UE-27 jest jednym z liderów importujących olej palmowy na cele bioenergii i obecnie jest to poziom 550 000 ton ! Co jest najbardziej karygodne to fakt, że wyprodukowane z oleju palmowego finalny biodiesel jest w UE dotowany?! Co sztucznie napędza popyt i dalszą wycinkę lasów!!


Apel do wyborców i kandydatów.


Każdy z nas może coś zrobić, aby powstrzymać ten haniebny i godny potępiania precedens. Przyłączcie się do bojkotu biopaliw – brak popytu sprawi, że ten lukratywny biznes przestanie się opłacać.

Przyszli euro posłowie zwróćcie uwagę na forum europejskim na paradoksy obecnej polityki energetycznej wspólnoty, która z naszych podatków napędza dewastację środowiska w krajach rozwijających się!


Polecam poniższy film który dobrze pokazuje czym tak naprawdę są biopaliwa

<a href="http://www.joost.com/32z8rgi/t/Lost-in-Palm-Oil">Lost in Palm Oil</a>

link do filmu

http://www.joost.com/32z8rgi/t/Lost-in-Palm-Oil#id=32z8rgi

Link do tematu
http://www.irishtimes.com/newspaper/opinion/2009/0604/1224248023512.html

8 komentarzy:

 1. Mnie tam to nie przeszkadza. W Polsce i tak nikt nie będzie sprzedawać biodiesla z oleju palmowego, bo się nie nadaje na nasze zimy. Od niedawna jeżdżę na biodieslu, bo kupuję go taniej o ok. 60-70 groszy na litrze, niż olej napędowy. Żadnej ideologii do tego nie dorabiam. :)

  Chętnie bym też jeździł na bioetanolu domowej roboty, ale to już nie jest takie proste. :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Polska też sprowadza olej palmowy w 2008 zakupiła go 48,000 ton.

  To nie jest ideologia lecz racjonalność

  Dlaczego dotowany jest produkt który
  - produkowany jest za granicą
  - przyczynia się do dewastacji środowiska naturalnego
  - dotowany jest z publicznych pieniędzy

  To co piszesz jest bardzo egoistyczne kupujesz go taniej bo jest dotowany wystarczyło by obniżyć podatki na paliwa - to nie jest argument za biodeislem

  OdpowiedzUsuń
 3. Dotowanie czegokolwiek poza edukacją, nauką i ochroną zdrowia, jest dramatycznie szkodliwe. To wykoślawia warunki gry rynkowej i stawia niektóre kraje w sytuacji bez wyjścia.
  Rozumiem Krzysztofa, bo kieruje się zdrowym rozsądkiem konsumenta (udaję, że nie wiem o jego fascynacji holzgazem). Rozumiem Bogdana, bo patrzy na zjawiska globalnie i widzi absurdalność działań polityków.
  Kiedy wreszcie doczekamy się oświeconych polityków?
  Nie ukrywam, że liczę na Adama :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Obecny system europejskich dotacji jest szczególnie zły gdyż dotowane jest praktycznie wszystko i już chyba nikt tak naprawdę nie wie co ile kosztuje i jaką ma rzeczywistą wartość.

  Francuzi dotują atom i wielu wydaje się przez to że ta energia jest tania.

  Wszyscy dotują zieloną energię niezależnie od technologii co powoduje jedynie transfer publicznych pieniędzy w prywatne ręce a korzyści dla środowiska są mizerne w stosunku do zaangażowanych środków

  Nie wspomnę już wspólnym rynku rolnym który w europie dotują wszyscy a żywność drożeje.

  Został zbudowany system w którym urzędnik decyduje kto dostanie dotacje i przetrwa na rynku a kto nie. Niby mamy kapitalizm a kluczowym działaniem przedsiębiorcy jest szukanie możliwości zdobycia dotacji.

  wspomnę tylko jeden posta Adama

  dość ogłupiania
  Mam nadzieje że jak dostanie się do PE zrobi coś aby zmieniać ten chory system

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam,
  Po obejrzeniu filmu HOME – polecam(!), zaczęłam przeglądać polski internet...ciekawe komu się opłaca ta cała propaganda o biopaliwach...uprawa roślin po to by je spalać...totalna głupota jak sprowadzanie jabłek z Argentyny do Europy...(ostatnio zaobserwowałam przypadek)-marnotrawstwo energetyczne. Pan Krzyś się nie przejmuje niczym oprócz swojego portfela...oby też kiedyś zrozumiał, że taka postawa jest nie właściwa. Kraje Europy zachodniej już zrozumiały, że biopaliwa to pomyłka- więcej się zużywa energii na ich produkcję niż się uzyskuje. Zastanawia mnie tylko dlaczego polski rząd nam tak mydli oczy...przeraża mnie, że w rządowym programie rozwoju energetycznego jaki znalazłam w internecie pisze się o biopaliwach jako o głównym celu:
  „Podstawowe kierunki polityki energetycznej(....)Rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw...” ręce opadają.
  Tak jak i w sprawie energii jądrowej, która jest niebezpieczna, droga i skomplikowana...
  Dlaczego w Polsce ignoruje się technologie energii odnawialnych?
  Gratuluję strony Panie Bogdanie. Dziękuję, że pisze Pan o Odnawialnych Źródłach Energii.
  Bo brak wiedzy w tej dziedzinie jest przerażający a czasu już nie ma na eksperymenty...
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń
 6. Niezmiernie cieszy mnie że są osoby podzielające mój krytyczny stosunek do biopaliw. Często wystarczy jedynie trochę wejść w temat aby zobaczyć jaką propagandą jesteśmy karmieni.

  OdpowiedzUsuń
 7. film home - mam nadzieje że o ten chodzi można zobaczyć pod adresem

  ttp://www.youtube.com/watch?v=jqxENMKaeCU</a

  OdpowiedzUsuń
 8. Witam,
  Home - Tak o ten film chodzi. Film został rozpowszechniony darmowo i uwolniono go od p[raw autorskich w internecie. Ściąganie go JEST LEGALNE, więc jeśli ktoś chciałby go obejrzeć w lepszej rozdzielczości można pobrać go przez np bittorrent. Może też i powiły się polskie napisy...
  Film ten jest lekcją na temat świata w którym żyjemy...każdy powinien go obejrzeć.
  oto strona oficjalna projektu :

  http://www.home-2009.com/us/index.html

  http://www.youtube.com/homeproject

  Pozdrawiam ciepło
  Katarzyna

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się