Wiele osób pyta mnie czy możliwe jest wspomaganie centralnego ogrzewania kolektorami słonecznymi i czy jest ono opłacalne? Na tak postawione pytanie można szybko odpowiedzieć, że oczywiście jest możliwe wykorzystanie kolektorów słonecznych do wspomagania ogrzewania jednak takie działanie niema podstaw ekonomicznych.
Opłacalność ekonomiczna
Wykorzystanie kolektorów słonecznych do wspomagania centralnego ogrzewania niema obecnie podstaw ekonomicznych. Porównując koszty pozyskanej energii słonecznej z uwzględnieniem kosztów instalacji, serwisu, będzie ona znacznie wyższa niż w przypadku energii pozyskiwanej z powszechnie stosowanych źródeł jak np. kocioł gazowy. Dlatego też nie jest to rozwiązanie dedykowane dla osób szukających oszczędności raczej dla pasjonatów i entuzjastów, którzy wysoko wyceniają sobie uzyskany efekt ekologiczny.
Ustawienie kolektorów
Problem wspomagania ogrzewania kolektorami słonecznymi wynika z braku korelacji między zapotrzebowaniem na moc grzewczą a nasłonecznieniem
W raz z rozpoczęciem sezonu grzewczego rośnie zapotrzebowanie na energię i jednocześnie spada nasłonecznienie. Z tego też powodu decydując się na wykorzystanie kolektorów słonecznych do ogrzewania należy przy ich ustawieniu dążyć do zwiększenia ilości energii, jaka do nich dociera w zimie i minimalizować w okresie lata. Założenia te najlepiej spełnia pionowe ustawienie kolektorów.
Nasłonecznienie dla Krakowa przy pochyleniu kolektorów 90stopni |
Problem z przegrzewem
Przy wykorzystaniu kolektorów słonecznych do ogrzewania należy rozwiązać problem zagospodarowania nadmiaru energii w okresie lata. Część problemu rozwiązuje pochylenie pod kątem prostym gdyż ogranicza ono nasłonecznienie na kolektory w lecie o ok. 50% w stosunku do powierzchni horyzontalnej. Jednak w przypadku słonecznego lata instalacja z pewnością będzie produkować więcej energii niż wynosi zapotrzebowania na energię do ogrzewania CWU. Nadmiar energii można zagospodarować np. do ogrzewania basenu, regeneracji dolnego źródła pompy ciepła, zasilania absorpcyjnej pompy ciepła. Niestety w wielu przypadkach nie będzie istniała możliwość zagospodarowania większej ilości ciepła. Permanentny przegrzew instalacji w lecie odbiłby się na radykalnym skróceniu jej żywotności. Z tego też powodu, jeżeli niema możliwości zagospodarowania energii cieplnej z kolektorów należy instalację wyposażyć w system przesłaniający kolektory. Idealny byłby system automatyczny zasłaniający kolektory w przypadku osiągnięcia w zasobniku zadanej temperatury. Rozwiązania takie nie są jednak powszechnie oferowane przez producentów kolektorów.
Typ kolektorów
Brak ekonomicznych podstaw wykorzystania kolektorów słonecznych do ogrzewania spowodowany jest między innymi koniecznością stosowania do tego celu drogich kolektorów próżniowych o wysokich parametrach cieplnych.
Porównanie charakterystyki kolektora płaskiego i próżniowego |
Niskotemperaturowa instalacja CO.
W przypadku wykorzystywania kolektorów słonecznych do wspomagania centralnego ogrzewania bezwzględnie należy zastosować system ogrzewania niskotemperaturowego. Wiąże się to z opisanym powyżej znaczącym spadkiem sprawności kolektorów wraz ze wzrostem temperatury, do której podgrzewają one ciecz. W przypadku tradycyjnej grzejnikowej instalacji CO realizacja wspomagania ogrzewania przez kolektory jest bezcelowa.
Jeśli ktoś chce wspomagać ogrzewanie kolektorem, to moim zdaniem powinien pomyśleć o prostym i tanim kolektorze powietrznym. One nie wymagają dużej różnicy temperatur (bo "grzeją" już wtedy, gdy powietrze w nich nagrzewa się do 25*C), więc mają największą sprawność.
OdpowiedzUsuńWszystkie najważniejsze informacje w jednym miejscu. Ogrzewanie słoneczne to świetne rozwiązanie.
OdpowiedzUsuńTakie rozwiązanie to świetny pomysł
OdpowiedzUsuńJa mogę wam też polecić rotametry Urządzenie te dzięki prostej, kompaktowej budowie, ale także wysokiej dokładności jest bardzo popularne i często stosowane w instalacjach. Zobaczcie co piszą na jego temat. Też bardzo fajny i ciekawy wpis.
OdpowiedzUsuń