Szukaj na tym blogu

niedziela, 4 grudnia 2011

Pompa ciepła powietrze woda – tylko dla ogrzewania niskotemperaturowego.

Pompy ciepła wykorzystujące, jako dolne źródło powietrze zdobywają coraz większą popularność. Z jednej strony w przypadku tego typu pomp ciepła nastąpił duży postęp technologiczny, który wiąże się z rosnącym COP a także z możliwością pracy w bardzo niskich temperaturach rzędu -20, 25C, co sprawia, że pompa na bazie dolnego źródła w postaci powietrza atmosferycznego może być w polskim klimacie monowalentnym źródłem ciepła. Z drugiej strony pompy ciepła powietrze/woda charakteryzują się prostszym i znacznie tańszym montażem głownie z uwagi na brak kosztownych prac związanych z wykonaniem dolnego źródła. Wymienione zalety powietrznych pomp ciepła nie oznaczają, że są one idealnym, rozwiązaniem dla każdej instalacji. W mojej ocenie nie jest zasadne stosowanie tego typu urządzeń w instalacjach wysokotemperaturowych i nie mam tu na myśli grzejników zasilanych temperaturą maksymalną 90 C bo w takim przypadku pomp ciepła zupełnie się nie stosuje. Producenci powietrznych pomp ciepła często podkreślają, że ich urządzenia z powodzeniem mogą podgrzewać wodę do 50 – 60 C i rzeczywiście w teorii systemy ogrzewania pracujące na takich temperaturach można by zasilać powietrzną pompą ciepła. Zasadniczy problem polega jednak na tym, że wraz ze wzrostem temperatury zasilania znacząco spada efektywność takiej pompy ciepła.

Wykres COP dla powietrznej mamy ciepła dla różnych temperatur zasilania w funkcji temperatury dolnego źródeł ciepła. Źródło STIEBEL ELTRON

Wykres pokazuje, że między pracą pompy dla zasilania CO 35C a 50 – 60 C jest przepaść w COP.
Z uwagi, że zależność między efektywnością pracy pompy ciepła a różnicą temperatur między górnym a dolnym źródłem jest w przybliżeniu prostoliniowa możliwe jest przybliżone obliczenie średniorocznego współczynnika COP dla danej pompy i danych warunków klimatycznych. W tym celu niezbędne będzie wykorzystanie arkusza kalkulacyjnego oraz danych meteorologicznych w postaci typowego roku meteorologicznego.

Obliczenia zaczynamy od importu do arkusza kalkulacyjnego danych DBT, czyli danych o temperaturze powietrza. Następnie należy ustalić, na jakiej różnicy temperatur będzie pracować pompa. W tym celu należy wyznaczyć minimalną oraz maksymalną temperaturę zasilania, która będzie skorelowana (liniowo) z temperaturą na zewnątrz budynku. Dla tak wyznaczonych warunków można przystąpić do obliczenia współczynnika COP, godzina po godzinie dla całego sezonu grzewczego. Na szczególną uwagę zasługuje wyznaczenie średniorocznego COP. Nie może być to zwykła średnia gdyż w tym przypadku wysokie COP w miesiącach przejściowych zaburzyłoby realny wynik gdyż najwięcej energii pozyskiwane jest w miesiącach zimowych a waga COP będzie rosła wraz ze spadkiem temperatury na zewnątrz. Dlatego w tym celu należy wyznaczyć średnią ważoną.

Przykład obliczeń dla Krakowa w poniższym pliku
https://docs.google.com/spreadsheet/ccc?key=0AqrQUMXHpwk9dEVrRkN5ZkV5ZVE4RzhpalA1MWYzc1E

Z moich obliczeń wynika że pompa ciepła (celowo nie podaje producenta) pracująca na maksymalnej temperaturze zasilania 35C w okolicach Krakowa jest w stanie osiągnąć średnie COP 3,6 i współczynnik sezonowej efektywności z uwzględnieniem sprawności instalacji (0,8) SPF 2,9. Podnosząc temperaturę zasilania do 50 C średnioroczne COP spada do 2,6 a SPF do2.1 czyli o ponad 25%. Przy temperaturze zasilania 60 spadek COP idzie do 2.3 a SPF do 1,85 co daje spadek o ok. 35%.

Reasumując pompa ciepła powietrze woda jest ciekawą (pod względem kosztów) propozycją dla niskotemperaturowego ogrzewania budynków w przypadku ogrzewania wysokotemperaturowego jej efektywność będzie znacząco spadać.

17 komentarzy:

  1. Jako zasilanie powietrza mozna urzyc powietrza z wentylacji mechanicznej. problemem jest tu ilosc tego powietrza i maly wybor pomp dedykowanych do tego rozwiazania. mala ilosc powietrza mozna rekompensowac mniejsza moca pompy i dluzszym jej dzialanie w ciagu doby, wiekszym wymienikiem np przeciwprodowym, ale to znowu kwestia samej pompy ciepla.
    moze udalo mi sie zachecic autora do bardziej wnikliwej analizy tematu :). mam u siebie wentylacje mechaniczna z gwc wlasnie analizuje temperatury. moge dostarczyc jakis danych.

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakiś sceptyczny jestem w temacie używania pomp powietrze/woda w temperaturach dolnego źródła (powierza) bliskich 0st C i poniżej.

    Jak te pompy wtedy funkcjonują jak parownik się szroni? Producenci jakoś zazwyczaj zgrabnie pomijają to zagadnienie w opisach pomp. Może dlatego, że w takich warunkach zazwyczaj agregat nie pracuje, a woda jest dogrzewana zwykłą grzałką. Więc o jakim COP w tym zakresie temperatur możemy mówić realnie... ?

    OdpowiedzUsuń
  3. Słyszałem już rózne opinie na temat pomp ciepła, głównie są one pozytywne. Jednak u mojego znajomego w firmie nie spełnia ona aż tak super swojego zadania.

    OdpowiedzUsuń
  4. Super publikacja! Stopniowo zmniejszam emisję CO2, stosując panele słoneczne od MIST.

    OdpowiedzUsuń
  5. Interesujący artykuł. Myślę, że laikowi jednak nie wiele to da. Lepiej skontaktować się przykładowo do firmy http://elektroman.info , która działa na takich terenach, jak: Wadowice, Andrychów, Kęty, Bielsko-biała, Oświęcim i okolice. Oni mogą wam przedstawić po prostu instalację dopasowaną do waszych potrzeb.

    OdpowiedzUsuń
  6. Interesują mnie pompy ciepła koszalin i wydaje mi się, że obecnie do mojego domu będzie to najlepsze rozwiązanie. Dom będzie nowy, energooszczędny i spokojnie można go przystosować do pompy ciepła. Myślę, że będzie to też duże ułatwienie do codziennego funkcjonowania. Pompa ciepła w obsłudze jest bardzo prosta, szybka i bezproblemowa. Najważniejszy jest jednak tutaj właściwy dobór pompy ciepła. Czy wiecie, jakie pompy ciepła wybierać, czy tą kwestię pozostawiacie specjalistom?

    OdpowiedzUsuń
  7. Dobry temat do zgłębienia

    OdpowiedzUsuń
  8. Teraz już możliwości jest bardzo dużo. Warto je wszystkie rozważyć i wybrać najlepszą.

    OdpowiedzUsuń
  9. Fachowy montaż pomp ciepła w Krakowie zapewnia sprawne działanie systemu grzewczego i chłodzącego. Współpracując z doświadczonymi instalatorami, mieszkańcy Krakowa mogą cieszyć się efektywnym i ekologicznym źródłem energii do swoich domów. Montaż pomp ciepła w Krakowie jest kluczowym etapem w zapewnieniu optymalnej wydajności tego innowacyjnego systemu.

    OdpowiedzUsuń
  10. Dobra zimowa kołdra w sklepie PODUSZKA.com.pl na ogrzewanie https://www.poduszka.com.pl/koldra-zimowa-c-2_22.html

    OdpowiedzUsuń
  11. Jeżeli chodzi o mnie, to zdecydowałem się skorzystać z oferty polecanej mi firmy HELIUS ENERGIA - http://www.heliusenergia.pl/ , która wykonała dla mnie wszystkie prace związane z instalacją fotowoltaiczna oraz montażem pompy ciepła. Ktoś z Was również korzystał z ich usług?

    OdpowiedzUsuń
  12. Ja uwążam że użytkowania kołder zimowych jest zdecydowanie lepsze niż inwestowanie w najnowsze technologie

    OdpowiedzUsuń
  13. Jeśli zastanawiacie się nad pompą ciepła lub gazem, to przede wszystkim trzeba dokładnie wszystko przeliczyć. Z pomocą może przyjść strona https://studiodomu.pl/kalkulator-rachunku-za-gaz/ , na której można sprawdzić kalkulator rachunku za gaz. Dzięki temu podejmie się właściwą decyzję, jeśli chodzi o ogrzewanie swojego domu.

    OdpowiedzUsuń
  14. Każdy z nas już wie, że pompy ciepła to innowacyjne urządzenia, które pozwalają na efektywne ogrzewanie budynków przy minimalnym zużyciu energii. Wykorzystując energię z powietrza, ziemi lub wody, pompy ciepła zapewniają komfort cieplny przez cały rok.

    OdpowiedzUsuń
  15. Pompa ciepła czy gaz? https://budowlanyninja.pl/pompa-ciepla-czy-gaz/

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się