Szukaj na tym blogu

środa, 28 maja 2008

Dlaczego energia odnawialna jest taka droga?

Wiele osób uważa, że główną barierą energetyki odnawialnej jest jej cena idąc dalej wyciągane są wnioski, że jeżeli podniesie się cenę energii konwencjonalnej to automatycznie zostanie stworzone podłoże dla energetyki odnawialnej. – w mojej ocenie takie rozumowanie jest błędne.

Czy energia odnawialna rzeczywiście jest droga? – nie sama energia nie jest droga problem ceny pojawia się dopiero wówczas gdy próbujemy łączyć zupełnie odmienne światy jak energie z paliw kopalnych i źródeł odnawialnych

Dwa światy energii.

Energia konwencjonalna z racji swojej natury najlepiej wykorzystywana jest w systemach scentralizowanych (kopalnia przy niej elektrociepłownia), co pozwala bardzo ekonomicznie pozyskiwać energię w jednym miejscu i dostarczać ją do odbiorców. Teraz do tego centralnego systemu próbuje się dołączyć energię odnawialną, która z natury jest rozproszona. Jednak to rozproszenie, która stanowi duży problem dla systemów konwencjonalnych i podnosi koszty to zarazem największa zaleta energetyki odnawialnej, którą tracimy w ten sposób tracimy.

W mojej ocenie powinniśmy wykorzystywać rozproszenie energii odnawialnej poprzez budowanie zamkniętych systemów wyspowych opartych o systemy gromadzenia energii. Wiele takich projektów zakończyło się już sukcesem udowadniając, że dobrze zaprojektowany system wkomponowany w projekt budowanego osiedla podnośni jego koszt zaledwie o kilkanaście procent dając mieszkańcom praktycznie zupełną niezależność energetyczną.

Skończyć ze stereotypowym myśleniem!

Patrząc na kolejne projekty z zakresu energetyki odnawialnej dochodzę do wniosku, że panuje ogólna obsesja centralizacji. – farmy wiatrowe to najlepszy przykład złego podejścia do OZE buduje się coraz większe, wyższe i liczniejsze co powoduje problemy z ich monitorowaniem, mocą, przesyłem energii z tych powodów często połowa energii jest tracona. Czyż nie lepiej iść drogą małych przydomowych turbin? Również ze względów estetycznych i krajobrazowych? Już podnoszone są głosy na temat konieczności ochrony krajobrazu a jesteśmy dopiero na początku tej drogi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się