Szukaj na tym blogu

sobota, 19 marca 2011

Jak zgromadzić energię na przemysłową skalę?

Nie ulega wątpliwości, że rozwój energetyki odnawialnej będzie wymagał rynku bilansowania energii a w dalszej fazie rozwoju systemów gromadzenia energii i inteligentnych sieci przesyłowych.

Czy możliwe jest gromadzenie energii na przemysłową skalę?
Systemy gromadzenia energii są nieodłącznym elementem systemu elektro – energetycznego, także tego opartego na zawodowych elektrowniach. Ograniczona możliwość modulacji mocy elektrowni i znaczące zmiany w dobowym zapotrzebowaniu na energię sprawiają, że efektywna produkcja energii praktycznie z każdego źródła obecnie wykorzystywanego wymaga gromadzenia energii. Funkcję magazynów energii spełniają od dawna elektrownie szczytowo-pompowe. Możliwości gromadzenia energii za pomocą wody są duże jednak wymagają specyficznych warunków ukształtowania terenu. Z tego względu nie mogą być wszędzie stosowane.

Rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej z pewnością wymagał będzie rozproszonych „kompaktowych” systemów magazynowania energii możliwych do zastosowania w każdych warunkach ukształtowania terenu, możliwie blisko elektrowni i w możliwie długim czasie. Jednym z pionierskich pomysłów jest wykorzystanie ogniw paliwowych i magazynowanie energii za pomocą wodoru . Powszechne skomercjalizowanie tego pomysłu z pewnością zajmie jeszcze sporo czasu.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które znalazło już kilka przemysłowych zastosowań są przepływowe ogniwa, w których gromadzenie energii realizowany jest za pomocą elektrolitu na bazie wanadu o różnym potencjale redox (vanadium redox flow battery).


Systemy oparte o tą technologią o mocy do 10 MW dostarcza np. firma Prudent Energy. Znacznego przełomu w wanadowych przepływowych akumulatorach poczynili ostatnio naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory udoskonalając tą technologię poprzez znaczne zwiększenie pojemności i temperaturowego zakresu pracy.

Z pewnością rozwój energetyki odnawialnej wymusi dalszy rozwój systemów gromadzenia energii. Potencjalnie jest wiele technologii, które mogłyby taką funkcję zrealizować i jak pokazuje system VRB możliwe jest gromadzenie energii na przemysłową skalę. Należy pamiętać o jednym, że to potrzeba jest matką wynalazku a nie odwrotnie. Najpierw muszą powstać i rozpowszechnić się odnawialne źródła energii a wraz w ich rozwojem będą opracowywane systemy uzupełniające ich prace.

7 komentarzy:

 1. Pytanie podstawowe ile takie rozwiązanie kosztuje ?

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. no dobrze, ale to z pewnością rozwiązanie przemysłowe na dużą skalę (10MW) a co z małymi? Kilka domków z panelami na dachach? Są jakieś rozwiązania dla 'szarego człowieka'?
  PWM

  OdpowiedzUsuń
 3. @PWM
  Dla domów jednorodzinnych to obecnie zostają akumulatory żelowe czy oparte na nich systemy UPS

  @ Piotr
  co do kosztów to jest to sprawa indywidualna nie mam tu aktualnych danych

  OdpowiedzUsuń
 4. A jakie kolwiek informacje o cenie ?
  Pytam tylko tak z zainteresowania. ciekawi mnie kwestia czy jest to już opłacalna technologia do bilansowania sieci w szczycie.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 5. Z informacjami jakimi ja się spotkałem to system VRB kosztuje ok 5 000 $ za 5kW mocy + 120 $/kWh zgromadzonej energii (koszt elektrolitu)

  OdpowiedzUsuń
 6. A co z magazynowaniem energii w postaci sprężonego powietrza? Podobno już są wielkie inwestycje w przygotowaniu ogromnych zbiorników, które są w stanie pomieścić miliony metrów sześciennych sprężonego powietrza. W miarę potrzeby powietrze uchodzi specjalnymi kanałami, w których są turbiny różnych mocy. Czy można zastosować takie rozwiązanie w domkach z fotowoltaiką czy turbinami wiatrowymi?
  Krzysiek IE

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawy artykuł... Polecam zajrzeć na moją stronę - może też znajdziecie coś ciekawego dla siebie

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się