Szukaj na tym blogu

sobota, 19 marca 2011

Jak zgromadzić energię na przemysłową skalę?

Nie ulega wątpliwości, że rozwój energetyki odnawialnej będzie wymagał rynku bilansowania energii a w dalszej fazie rozwoju systemów gromadzenia energii i inteligentnych sieci przesyłowych.

Czy możliwe jest gromadzenie energii na przemysłową skalę?
Systemy gromadzenia energii są nieodłącznym elementem systemu elektro – energetycznego, także tego opartego na zawodowych elektrowniach. Ograniczona możliwość modulacji mocy elektrowni i znaczące zmiany w dobowym zapotrzebowaniu na energię sprawiają, że efektywna produkcja energii praktycznie z każdego źródła obecnie wykorzystywanego wymaga gromadzenia energii. Funkcję magazynów energii spełniają od dawna elektrownie szczytowo-pompowe. Możliwości gromadzenia energii za pomocą wody są duże jednak wymagają specyficznych warunków ukształtowania terenu. Z tego względu nie mogą być wszędzie stosowane.

Rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej z pewnością wymagał będzie rozproszonych „kompaktowych” systemów magazynowania energii możliwych do zastosowania w każdych warunkach ukształtowania terenu, możliwie blisko elektrowni i w możliwie długim czasie. Jednym z pionierskich pomysłów jest wykorzystanie ogniw paliwowych i magazynowanie energii za pomocą wodoru . Powszechne skomercjalizowanie tego pomysłu z pewnością zajmie jeszcze sporo czasu.

Innym ciekawym rozwiązaniem, które znalazło już kilka przemysłowych zastosowań są przepływowe ogniwa, w których gromadzenie energii realizowany jest za pomocą elektrolitu na bazie wanadu o różnym potencjale redox (vanadium redox flow battery).


Systemy oparte o tą technologią o mocy do 10 MW dostarcza np. firma Prudent Energy. Znacznego przełomu w wanadowych przepływowych akumulatorach poczynili ostatnio naukowcy z Pacific Northwest National Laboratory udoskonalając tą technologię poprzez znaczne zwiększenie pojemności i temperaturowego zakresu pracy.

Z pewnością rozwój energetyki odnawialnej wymusi dalszy rozwój systemów gromadzenia energii. Potencjalnie jest wiele technologii, które mogłyby taką funkcję zrealizować i jak pokazuje system VRB możliwe jest gromadzenie energii na przemysłową skalę. Należy pamiętać o jednym, że to potrzeba jest matką wynalazku a nie odwrotnie. Najpierw muszą powstać i rozpowszechnić się odnawialne źródła energii a wraz w ich rozwojem będą opracowywane systemy uzupełniające ich prace.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Pytanie podstawowe ile takie rozwiązanie kosztuje ?

Piotr

Anonimowy pisze...

no dobrze, ale to z pewnością rozwiązanie przemysłowe na dużą skalę (10MW) a co z małymi? Kilka domków z panelami na dachach? Są jakieś rozwiązania dla 'szarego człowieka'?
PWM

Bogdan Szymański pisze...

@PWM
Dla domów jednorodzinnych to obecnie zostają akumulatory żelowe czy oparte na nich systemy UPS

@ Piotr
co do kosztów to jest to sprawa indywidualna nie mam tu aktualnych danych

Anonimowy pisze...

A jakie kolwiek informacje o cenie ?
Pytam tylko tak z zainteresowania. ciekawi mnie kwestia czy jest to już opłacalna technologia do bilansowania sieci w szczycie.

Piotr

Bogdan Szymański pisze...

Z informacjami jakimi ja się spotkałem to system VRB kosztuje ok 5 000 $ za 5kW mocy + 120 $/kWh zgromadzonej energii (koszt elektrolitu)

Krzysztof IE pisze...

A co z magazynowaniem energii w postaci sprężonego powietrza? Podobno już są wielkie inwestycje w przygotowaniu ogromnych zbiorników, które są w stanie pomieścić miliony metrów sześciennych sprężonego powietrza. W miarę potrzeby powietrze uchodzi specjalnymi kanałami, w których są turbiny różnych mocy. Czy można zastosować takie rozwiązanie w domkach z fotowoltaiką czy turbinami wiatrowymi?
Krzysiek IE

Przenośniki pisze...

Bardzo ciekawy artykuł... Polecam zajrzeć na moją stronę - może też znajdziecie coś ciekawego dla siebie