Szukaj na tym blogu

czwartek, 31 lipca 2008

Przełom w produkcji wodoru.Wiele przełomowych wynalazków powstało w oparciu o naśladowanie natury obecnie szykuje mam się kolejny, który ma szansę zrewolucjonizować produkcję wodoru. Prof. Daniel Nocera opracował rewolucyjną metodę rozdziału molekuł wody na tlen i jony wodoru. Użyty przez profesora katalizator jest tani i prosty w produkcji a zasilanie pochodzi z energii słonecznej. Pomysł stworzenia i działania katalizatora powstał poprzez próbę naśladowania naturalnych procesów fotosyntezy zachodzących w roślinach gdzie energia słoneczna wykorzystywania jest do rozbicia wody na tlen i wodór opanowanie tego procesu może być kluczem do produkcji olbrzymiej ilości taniej energii wodorowej. Niektórzy nawet twierdzą, że może być to odkrycie na miarę epoki.

Chociaż wodór już dawno okrzyknięto paliwem przyszłości to jednak głównie przez problemy z jego pozyskiwaniem i magazynowaniem ma dziś marginalne znaczenie. Badania prof. Nocera mogą rozwiązać jeden z tych problemów a potem jest już tylko krok do rewolucji energetycznej.

Jak już kilkakrotnie podkreślałem tania i czysta energia w równym stopniu fascynuje jak i przeraża ludzkość? Wyobraźmy sobie sytuację, w której każdy z nas ma swoim ogródku urządzenie do produkcji wodoru? Ogniwo paliwowe zasilałoby nasz dom i samochód elektryczny. W takim świecie nie można byłoby pobierać akcyzy od paliw, rachunki za elektryczność i gaz przestałyby istnieć a wraz z nimi cały przemysł energetyczny? Kolejne odkrycia pokazują coraz to nowe technologie pozwalające pozyskiwać energię odnawialną jednak ciągle czekamy na masowe wdrożenie którejś z nich.
Prześlij komentarz