Obecnie z dużymi nadziejami patrzy się na materiały termoelektryczne w kontekście wykorzystania ciepła odpadowego a przez to poprawy efektywności energetycznej np. silników spalinowych, elektroniki itp.
Nowy materiał opracowany przez prof. Joseph Heremans oparty na tulerku ołowiu z dodatkiem talu osiąga już sprawność konwersji ok., 10% co jest dużym osiągnięciem. Ciągle też trwają prace nad poprawą tego wyniku. Główny problem, jaki się tu pojawia to silna toksyczność talu, co wymaga rygorystycznych zasad w procesie produkcji jak i podczas eksploatacji.

Na tym tle bardzo ciekawie wyglądają prace prof. Peidong Yang i jego zespołu, który pracuje nad wykorzystaniem termoelektrycznych właściwości krzemu. Opracowane nanoprzewody krzemowe produkuję energię elektryczną w przypadku różnicy temperatur po obu ich stronach. Jak donosi zespół sprawność konwersji jest zbliżona do innych znanych materiałów termoelektrycznych jednak w relatywnie krótkim czasie możliwie będzie znaczna poprawa tego wyniku? Dodatkowo na korzyść krzemu przemawia szeroka dostępność, łatwość przetwarzania i nietoksyczność.
Mimo iż do szerokiego zastosowania materiałów termoelektrycznych do produkcji energii dzieli nas jeszcze sporo czasu to jednak w tej technologii drzemie duży potencjał. Jedyne, co mnie niepokoi to kompletny brak zainteresowania tą dobrze rokującą technologią z Polsce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.
Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML
<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)
Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się