Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 21 lipca 2008

Certyfikaty energetyczne – a polska rzeczywistość

Wprowadzenie świadectwa charakterystyki energetycznej ma być w zamyśle presją w kierunku promocji budynków bardziej energooszczędnych. Certyfikat przyznawałby nieruchomości klasę energetyczną od A – G tak jak jest to np. w przypadku sprzętu AGD. Rozwiązanie to jest korzystne dla kupujących gdyż przy porównywalnych cenach klasa energetyczna budynku stawałaby się kluczem w podejmowaniu decyzji – wyższa klasa (A,B) to niższe koszty ogrzewania które dochodzą do 75% kosztów utrzymania budynku. Zgodnie z dyrektywą UE 2002/91/WE certyfikacje budynków powinny obowiązywać od 4 stycznia 2006? Mamy lipiec 2008 i do tej pory nic się w tej sprawie nie ruszyło chociaż bezwzględnie nieruchomości będące w obrocie po 1 stycznia 2009 musza posiadać wspomniany certyfikat!


Trudno powiedzieć co jest faktyczną przyczyną aż takiego opóźnienia gdyż nawet po burzliwych debatach udało się osiągnąć konsensus w kwestii określenia grup zawodowych dopuszczonych do sporządzania charakterystyk energetycznych – jednak dalej ustawodawca zwleka z wydaniem rozporządzenia określającego wytyczne do przeprowadzenia kursów i egzaminów dla osób certyfikujących co de facto zatrzymuje cały proces! Obecnie many przerwę wakacyjną w sejmie wiec przyjdzie nam czekać do jesieni licząc że ministerstwo zabierze się do pracy i zakończy tą wydawać by się mogło prostą sprawę.

Nasuwa się jedynie pytanie komu zależy na ciągłym opóźnianiu wejścia świadectw charakterystyki energetycznej? Z pewnością prawo będzie nie na rękę wielu deweloperom – i nie jest tak jak się to próbuje pokazywać. Nie chodzi o same koszty wykonania certyfikatów które podniosą ceny mieszkań a raczej utratę wartości źle ocieplonych budynków których mamy sporo. Każdy klient będzie łatwo mógł zweryfikować cenę w stosunku do kosztów utrzymania? Obecnie jest to dla przeciętnego klienta bardzo trudne i kosztowne – po certyfikacji energetycznej będzie standardem - widać wielu boi się prawdy?
Prześlij komentarz