Szukaj na tym blogu

sobota, 10 stycznia 2009

Budownictwo przyszłości przyszłością OZE

Niedawno na blogu przewinął się wątek przyszłości budownictwa w kontekście energooszczędności. W mojej ocenie jest to o tyle ważny temat, gdyż łączy się przyszłością energetyki odnawialnej, którą osobiście upatruję w rozwoju zdecentralizowanych systemów.

Niezależnie czy jest to produkcja energii odnawialnej czy nie. Zajmowanie dodatkowych terenów pod elektrownie czy ciepłownie jest bezsensowne zwłaszcza, że dysponujemy olbrzymimi obszarami już wyjętymi z użytku a niezagospodarowanymi. Myślę tu o dachach naszych domów. Niedawno pisałem o korzyściach wynikających z zainstalowania na dachu modłów PV teraz czas iść o krok dalej w stronę budownictwa, które zapewnia niezależność energetyczną.

Już kiedyś trafiłem na ofertę brytyjskiego dewelopera, który buduje domy niezależnie energetycznie. Przy tej okazji nowe budynki prezentują zupełnie nowe podejście do budownictwa gdzie o oszczędności energii myśli się już w fazie lokalizacji. Wszelkie działania projektowe ukierunkowanie są na pozyskanie jak największej ilości darmowej energii ze słońca czy wiatru.Oprócz znanych rozwiązań deweloper proponuje instalacje zbiornika na deszczówkę, która wykorzystywana jest do celów sanitarnych. Według mnie jest to bardzo dobre rozwianie, które powinno być popularyzowanie gdyż rzeczywiście używanie do wszelkich celów wody pitnej jest jawnym marnotrawstwem.

Zainstalowanie kolektora słonecznego na dachu czy turbiny wiatrowej w ogródku to już nie jest żadna innowacja czas na kompleksowe budownictwo przyszłości, które samo w sobie pozowali zagospodarować lokalne zasoby energii odnawialnej. Z korzyścią dla naszej kieszeni i dla środowiska. Dodam, że na angielskim rynku domy ruralZED są zaledwie 10-20% droższe od tradycyjnych przy znacznie niższych kosztach eksploatacyjnych.

Polecam film ruralZED

2 komentarze:

  1. Budownictwo to dziedzina która ciągle się zmienia - ewoluuje.
    Inżynierowie ciągle coś nowego wymyślają. Postep idzie do przodu.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy filmik i ciekawy temat. Godny przeczytania.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się