Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 13 lipca 2009

Technologia profesora Nazimka – klasyczne perpetuum mobile lub kłamstwo.

Szum medialny wokół technologii prof. Domiesława Nazimka dalej trwa a społeczeństwo karmione jest propagandą o możliwości produkcji etanolu z CO2 za 40gr/litr. Wystarczy jednak chwilę logicznie pomyśleć i policzyć, że jest to fizycznie niemożliwe. Albo profesor znalazł sposób na stworzenie perpetuum mobile pierwszego i drugiego rodzaju jednocześnie – w takim przypadku chylę czoła i prof. ma nobla gwarantowanego albo uprawia propagandę, aby uzyskać fundusze na swoje badania.

Zapewne większość z nas obiła się o uszy zasada zachowania energii. Jedno z podstawowych praw w fizyce które w uproszczeniu mówi o tym że w danym układzie izolowanym suma składników wszystkich rodzajów energii całości układu jest stała.

Odnosząc to fundamentalne prawo do technologii prof. Nazimka.

Aby wyprodukować etanol z CO2 i H2O należy włożyć tyle samo energii ile można uzyskać ze spalenia etanolu w tlenie (przy założeniu, że reakcje zachodzą bezstratne)Policzmy ile to jest energii?
Przeliczając mole na litry z etanolu można uzyskać 23.5 MJ/ litr (6,52 kWh) czyli ta samą ilość energii należy włożyć, aby z CO2 i H2O wyprodukować etanol.

6.52 kWh / litr

Zakładając, że profesor dostanie energię elektryczną po 30gr/kWh daje to:

1,95 zł / litr syntetycznego paliwa

Czyli 5 razy więcej niż podaje profesor a i tak jest to wynik nierealny do osiągnięcia, gdyż nie zakłada żadnych strat(Perpetuum mobile II rodzaju). W rzeczywistości wynik będzie gorszy – znacznie gorszy. Choć jest to tylko gdybanie i bez publikacji profesora na temat jego technologii nie da się określić wszystkich strat to jednak można je po części oszacować. Już sama konwersja energii elektrycznej na UV potrzebne do syntezy to sprawność rzędu kilku procent (teoretycznie kilkanaście LED), sama fotosynteza to sprawność maksymalnie ok 20%, do tego obróbka substratów, produktów. Z dużą dozą prawdopodobieństwa sprawność całego procesu produkcji syntetycznego paliwa z CO2 nie przekroczy 1%

Dla takiego bardziej realistycznego założenia nakład energetyczny do produkcji 1litra syntetycznego etanolu wyniesie 652 kWh czyli koszt będzie oscylował wokół 195zł/ litr (cena energii 30gr).

Jak pokazują powyższe bardzo proste wyliczenia produkcja etanolu za 40gr nie jest możliwa bez łamania zasad fizyki lub ekonomi. Dziennikarze przestańcie bezmyślnie opiewać tą technologię i zadajcie następny razem profesorowi zasadnicze pytanie – Jaki jest bilans energetyczny jego technologii i EROEI procesu?
Prześlij komentarz