Szukaj na tym blogu

niedziela, 16 listopada 2008

Ile Polacy wiedzą o energetyce słonecznej? – część druga

Ledwo wczoraj oberwało się Wprost za brak wiedzy o tym, co publikuje tak dzisiaj przypadkiem trafiłem w muratorplus.pl na artykuł o dachówkach solarnych i oczywiście wiedza autora na temat tego o czym pisze mnie przeraziła.

Oto link
http://architektura.muratorplus.pl/technika/technologie/dachowki-solarne-,158_6236.htm

i cytat
Kąt nachylenia dachu, orientacja względem stron świata oraz zastosowanie krzemu amorficznego, podnosi wydajność dachówek Tegosolar nawet o 20 procent w porównaniu do tradycyjnych systemów bazujących na krzemie krystalicznym. – Z tego, co mi się udało ustalić to tekst ten wyszedł od dystrybutora a forma i słowa, jakich używa świadczą, że autor tekstu prawdopodobnie pracownik dystrybutora nie ma zielonego pojęcia o towarze, który sprzedaje dodatkowo poszczególne poradniki w różny sposób dodawały nowe właściwości produktu od siebie dopełniając obrazu całkowitej deinformacji.

Oczywiści kłamstwo czy jak kto woli mijanie się z prawdą szybko rozeszło się w Internecie a wszyscy bezmyślnie kopiowali je od siebie dodając nowe rewelacje

dachy.info
http://www.dachy.info.pl/ogolny/bitumiczne-dachowki-solarne.html

www.projektoskop.pl
http://www.projektoskop.pl/a-33.html

jak również dachy-porady.pl
http://www.dachy-porady.pl/wiadomosci-dekarskie/dachowka-solarna-tegosolar-dach,8.html
który dodatkowo wymyślił nową właściwość krzemu amorficznego tu cytat „Zastosowanie krzmu amorficznego zmniejsza wpływ wydajności dachówki solarnej w zależności od kąta” - geniusz geniusz

to samo zaczerpnął
we-dwoje.pl
http://www.we-dwoje.pl/elektryzujaca;technologia;tegosolar,artykul,7616.html

Wszyscy ochoczo poważali, że to technologia z NASA zapominając dodać, że z przed 50 lat nikomu z redaktorów tych poradników nie przyszło na myśl, aby poszukać rzetelnej informacji i dowiedzieć się, że:

Od początku prac nad wykorzystaniem krzemu w fotowoltaice jego odmiana amorficzna charakteryzowała się najmniejszą sprawnością, choć jest najtańsza. Odmiany krystaliczne mono czy poli mają znacznie lepsza sprawność konwersji jednak ich produkcja jest droższa znacznie droższa zwłaszcza krzmu mono krystalicznego. Dlatego też z uwagi na cenę krzemu do produkcji dachówek wybrano odmianę amorficzną gdyż mimo małej sprawności jest tania!
Prześlij komentarz