Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 lutego 2009

Globalne ocieplenie vs teoria Milankovitcha

Od kilku dni Dublin podobnie jak Londyn paraliżowany jest kilkucentymetrowymi opadami śniegu. Nic nie byłoby w tym dziwnego, jeżeli nie fakt, że wielu mieszkańców wysp śnieg zna z wycieczki w Alpy. W takiej sytuacji teorie o grożącej katastrofie w wyniku globalnego ocieplenia ustępuje strachowi przez nowa epoka lodową. Ostatnio pewien lokalny profesor (nazwiska nie zapamiętałem) dołożył oliwy do ognia mówiąc. „Zaledwie 12 000 lat temu Irlandię przykrywała kilometrowa warstwa lodu. A nas obecnie paraliżuje kilka centymetrów śniegu”. Dodając ironicznie czym wobec takiego zagrożenia jest obecnie globalne ocieplenie.

1200-950 - zlodowacenie podlaskie (północno - wschodniopolskie, Narwi)
950-730 - interglacjał przasnyski (podlaski)
730-430 - zlodowacenie krakowskie (południowopolskie, Sanu)
430-300 - interglacjał mazowiecki (wielki)
300-130 - zlodowacenie środkowopolskie (Odry)
130-115 - interglacjał eemski
115-11,5 - zlodowacenie północnopolskie (bałtyckie, Wisły)

Patrząc na kolejne epoki lodowe nie da się nie zauważyć cykliczności tego zjawiska. Zagłębiając się w teorię Milankovitcha nadejście kolejnego zlodowacenia wydaje się nieuniknione – pytanie kiedy to nastąpi.

Niepokojące sygnały
Choć w sprawach zmian klimatu jedyną pewna informacją jest fakt że one następują. Co do przyczyn jest ciągle więcej pytań niż odpowiedzi. Sygnały są jednak niepokojące. W kraju takim jak Irlandia z roku na rok notuje się wyższe temperatury tyle że średnie. Lata stają się cieplejsze a zimy chłodniejsze. Łagodny klimat morski ustępuje miejsca bardziej kontynentalnemu. Niestety nie jest to jedynie anomalia. Ciepły prąd morski Golfsztrom który niesie na wyspy Brytyjskie cieple masy wody z równika słabnie z roku na rok. Wynika to z osłabienia się cyrkulacji termohalinowej atlantyku. Małe zmiany we własnościach cyrkulacji termohalinowej mogą powodować duże zmiany klimatyczne temperatury w Europie mogą obniżyć się o 5-10C
Choć z duża dozą prawdopodobieństwa można powiedzieć że kolejna epoka lodowa nie zacznie się za naszego życia. Ochłodzenie klimatu np na zachodzie europy może poddać w wątpliwość zasadność walki z globalnym ociepleniem w tych krajach. Dodatkowo GO może zostać odebrane jako czynnik łagodzący skutki oziębienia?

Aktualizacja 08-02-2009 Zima nadal paraliżuje Dublin




nigdzie nie da się jechać, lecieć. Najstarsi Irlandczycy nie pamiętają takiego ataku zimy. Produktem pierwszej potrzeby są piaskarki i nie zamarzający płyn do spryskiwaczy. Na szczęście Internet jeszcze działa :)
Pozdrawiam

10 komentarzy:

  1. Przez wiele lat byłem przeciwnikiem GO, miałem sporo zastrzeżeń. Jednak moje poszukiwania jakiś prac naukowych przeczących tej teorii spełzły na niczym. Masz może jakieś opracowania przeczące GO ale na poziomie wyższym niż zwykłe gazety i tygodniki? Jeśli nie mam kontrargumentów to muszę przyznać racje zwolennikom GO.
    Choć nadal mam bardzo poważne wątpliwości co do sposobu wali z GO. Ograniczanie emisji poprzez podatki i regulacje nie przyniesie zamierzonych skutków. Jeśli nawet cała unia przestała by emitować CO2 to nic to nie da mniej zamożne kraje nigdy się na to nie zgodzą a emisja u nich będzie szybko rosnąć. Jedyna sensowna droga to:
    1. Tanie źródło energii z kosztami porównywalnymi z energetyką węglową.
    2. Samochody elektryczne a właściwie akumulatory w przystępnej cenie. Tak aby hindusi czy chińczycy na swoje pierwszy samochód wybrali SE a nie spalinówkę.
    Pozdrawiam Ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Globalne_ocieplenie
    wraz z linkami zewnętrznymi i przypisami

    OdpowiedzUsuń
  3. gawka spryciarzu podaj jeden link do KRYTYCZNEGO artykułu o GO w poważnym naukowym periodyku. Nie mam czasu studiować wszystkich tych przypisów i oceniać czy przeczą Go czy też nie. Nie jestem klimatologiem ani nim nie będę. Za to wielokrotnie czytałem krytyczne artykuły w prasie jak i wpisy na blogach ale bez podania jakichkolwiek źródeł, choć autorzy zapewniają o naukowych podstawach swoich tekstów.
    Ciekway

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja osobiście skłaniam się ku tezie
    "co cię nie zabije może cię tylko wzmocnić" I to samo można odnieść do zmian klimatu które na dłuższą metę mogą jedynie wzmocnić naszą cywilizację. Mamy olbrzymie zdolności adaptacyjne i jeszcze większą kreatywność. Przyparci do muru w wyniku zmian klimatu poradzimy sobie. A z perspektywy czasu zaczniemy widzieć pozytywy tych zmian.
    Mam tu na myśli energetykę, motoryzację, styl życia. Do wielu działań w tych dziedzinach pchają nas właśnie zmiany klimatyczne. Czy bylibyśmy w stanie dobrowolnie ograniczyć zużycie paliw kopalnych bez presji GO?

    OdpowiedzUsuń
  5. Poszukiwałem możliwe przystępnego materiału nt argumentów krytyki GO, pamiętając, że w okolicach Świąt BN w TVN24 wyświetlana była seria znakomitych filmów BBC na tenże temat. Znalazłem adres zawierający link do fragmentów owych materiał:
    http://www.climateaudit.org/?p=3690

    Przy okazji na australijskim blogu odnalazłem pełny zapis filmu BBC(60min) "5 Ways to Save the World". Polecam wszystkim, nie tylko tym, którzy nie mają czasu studiować. A oto jego adres:
    http://www.blognow.com.au/alternativefuels/53276/Five_Ways_To_Save_The_World.html

    OdpowiedzUsuń
  6. Przepraszam, że nie podałem adresów w postaci linków. Poprawiam się:

    Climate Wars Part 2

    Five Ways To Save The World

    OdpowiedzUsuń
  7. W całości wspomniany film BBC - rzuca trochę inne światło na problem. Polecam jak ktoś ma możliwość obejrzeć niestety nie jest ogólnie dostępy.

    Jako głos z niejako drugiej strony polecam wykład prof Cartera
    bob carter

    OdpowiedzUsuń
  8. @Ciekawy (Anonimowy): nawet jeśli zarówno UE jak i USA do 2030 ograniczą emisje CO2 do zera, to i tak globalna emisja będzie większa, niż dziś, dzięki Chinom, Indiom i reszcie świata.

    Ogólnie to bardzo się cieszę z walki z globalnym ociepleniem, bo poniekąd pomaga ona oszczędzać energię, paliwa i surowce.

    OdpowiedzUsuń
  9. Co do opracowań naukowych sceptycznie odnoszących się do wpływu CO2 na zmiany klimatu to kopalnią cytatów i analiz jest książka 'Unstoppable Global Warming: Every 1500 Years'. Jednak niezależnie od tego kto ma w tym sporze rację uważam, że rozwój energii odnawialnej i tak jest koniecznością z zupełnie innych względów.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się