Szukaj na tym blogu

środa, 11 lutego 2009

Prawda o kosztach ogrzewania

Dzisiejszy wpis poświecę zdementowaniu pewnych kłamliwych informacji, od których roi się w Internecie.

Aktualizacja wyliczeń kosztów ogrzewania 2011r

Przeanalizuje koszty ogrzewania w zależności od źródła. W tej materii w Internecie jest więcej kłamstw niż rzetelnych informacji. Trochę mnie to dziwi gdyż nie jest to wcale trudne do obliczenia. Problem niestety jest w tym, że każdy producent „sprzętu” grzewczego przedstawia te informacje z własnego punktu widzenia. Wychodząc z założenia kłamstwo powtarzane na okrągło w końcu stanie się prawdą.

Oto rysunek rozpowszechniany często przez producentów pomp ciepła.Czy prawdą jest ze prąd rzeczywiście jest tak drogi? Czy pompa rzeczywiście może być aż tyle tańsza od węgla? Wielu się nad tym nie zastanawia wierzy sprzedawcy nie spodziewając się jak bardzo może się rozczarować.

Przystąpmy do obliczeń
Ceny nie uwzględniają transportu kosztów przesyłu czy abonamentu jak w przypadku gazu czy energii elektrycznej. Sprawności procesów spalania i współczynniki COP dla pomp ciepła są wzięte z metodyki obliczeń dla certyfikatów energetycznych (wartości średnie)

Węgiel 600 zł tona – sprawność 0.7
Gaz ziemny 1.8zł m3 – sprawność 0.85
Olej opałowy 3.2zł / litr sprawność 0.85
Pelety 600 zł / tona sprawność 0.8
Pompa ciepła woda / woda COP 3.6
Pompa ciepła glikol / woda COP 3.4
Pompa ciepła powietrze / woda COP 2.6

Energia elektryczna taryfa nocna 20 gr
Energia elektryczna jedna taryfa 30 gr
ceny energii dla gospodarstw domowych 2009 bez przesyłu i wat


Dla tak założonych cen obliczamy cenę 1kWh energii cieplnej

olej opałowy 37 gr/kWh
prąd jedna taryfa 30 gr/kWh
gaz 22 gr/kWh
prąd II taryfa 20 gr/kWh
pelety 14 gr/kWh
węgiel 12 gr/kWh
pompa Powietrze/Woda jedna taryfa 11,5 gr/kWh
pompa Glikol/Woda jedna taryfa 8,8 gr/kWh
pompa Woda/Woda jedna taryfa 8,4 gr/kWh
pompa Powietrze/Woda II taryfa 7,7 gr/kWh
pompa Glikol/Woda II taryfa 5,9 gr/kWh
pompa Woda/Woda II taryfa 5,5 gr/kWhJak widać pompa ciepła może być najtańszym źródłem ciepła lecz różnica w stosunku do węgla nie jest aż tak duża. Większym zaskoczeniem jest, że ogrzewanie prądem w II taryfie a nawet w pierwszej nie jest najdroższa. Bezkonkurencyjny jest olej opałowy.

Z olejem opałowym jest bardzo ciekawa historia. Jeszcze w latach 90- siątych był bardzo tani gdyż ropa kosztowała 20$ a akcyza była niewielka. Sam rząd zachęcał do inwestowana w ogrzewanie olejowe jako tanie i „ekologiczne”. Niestety przez 15 lat wiele się zmieniło ropa znaczcie podrożała no i nie zapominajmy o akcyzie:). W wyniku tych zmian olej opałowy z jednego z tańszych źródeł energii stał się zdecydowanym liderem.

Przeanalizujmy teraz koszty ogrzewania z rysunku na górze. Jakie będą koszty w przypadku poszczególnych źródeł.

Dom 250 m2 zgodnie z normą dom nie powinien zużywać więcej energii niż 120 kWh/m2/rok co daje rocznie 30 000 kWh

olej opałowy 11100 zł/rok
prąd jedna taryfa 9000 zł/rok
gaz 6600 zł/rok
prąd II taryfa 6000 zł/rok
pelety 4200 zł/rok
węgiel 3600 zł/rok
pompa Powietrze/Woda jedna taryfa 3450 zł/rok
pompa Glikol/Woda jedna taryfa 2640 zł/rok
pompa Woda/Woda jedna taryfa 2520 zł/rok
pompa Powietrze/Woda II taryfa 2310 zł/rok
pompa Glikol/Woda II taryfa 1770 zł/rok
pompa Woda/Woda II taryfa 1650 zł/rok
Dla wielu może być zaskoczeniem, że przy obecnych cenach ogrzewanie węglem staje się coraz mniej atrakcyjne. Ceny tego nośnika energii rosną znacznie szybciej niż innych. Także pelety znacznie podrożały w ostatnich latach, lecz ciągle są atrakcyjne cenowo. Odnośnie pomp ciepła to rzeczywiście są najtańsze, ale znaczące oszczędności można osiągnąć korzystając z drugiej taryfiy cenowej a także wykorzystując z droższe pompy woda/ woda lub glikol / woda gdzie dolnym źródłem jest grunt.

Kiedyś zwracając uwagę pewnemu producentowi uwagę, że na swojej stronie prezentuje nieprawdziwe koszty ogrzewania faworyzujące akurat jego produkty usłyszałem, że może i mam racje, ale bez tej (kłamliwej) reklamy nikt by jego produktów nie kupił. Pytanie, co zrobić, aby z takimi praktykami skończyć.

To samo tyczy się producentów działających w segmencie „eko” nie trzeba próbować oszukiwać ludzi, że ogrzewanie peletami jest 2 razy tańsze niż węglem a pompy ciepła zużywają zaledwie 10% energii elektrycznej. Są to kłamstwa, które wcześniej czy później wyjdą na jaw. Ekologiczne ogrzewanie ma wiele innych zalet poza ceną i nie musi być tańsze, aby było atrakcyjne. Wiele osób jest w stanie płacić 10 -20 % więcej, aby żyć w czystszym środowisku nie trzeba ich oszukiwać.


Nie wiem kto stworzył tą grafikę ale przedstawione obliczenia powinny być przekonywujące że przedstawione dane są nie aktualne. A sprzedawca który obecnie posługuje się tą grafiką oszukuje swoich klientów.
Prześlij komentarz