Szukaj na tym blogu

piątek, 27 lutego 2009

Trochę solarnej propagandy

Gawka swym trafnym komentarzem ubiegł mój kolejny post:) Słusznie zauważając, że technologia produkcji bardzo tanich i wydajnych ogniw PV opracowana przez Nanololar może wiele zmienić na rynku i jak na razie jest to najtańszy sposób produkcji ogniw PV na świecie. Koszty na poziomie kilkudziesięciu centów za wat, masowa produkcja rzędu, GW są imponujące.


Polecam film z przed 2 lat jak pracowano jeszcze nad komercjalizacją technologii CIGS





I już obecna fabryka z automatyczną liną produkcyjną o wydajności kilku km ogniw dziennie, o mocy 1GW rocznie. Jednia linia jest w stanie wyprodukować rocznie ogniwa PV dostarczające ilość energii porównywalną z dużą elektrownią atomową.





Zagadka dla Liberto ile lat i lini trzeba, aby ogniwa nanosolara były w stanie wyprodukować rocznie tyle energii co elektrownie atomowe w europie?


Dla pocieszenia dodam, że Największa fabryka nanosolara na Świecie powstała mniej niż 100 km od polskiej granicy… pod Berlinem. Przynajmniej import nie będzie drogi :)



PS
Ciekawi w tym film znajdą odpowiedź dlaczego ogniwa krzemowe są ślepą uliczką fotowoltaiki

7 komentarzy:

  1. "Zagadka dla Liberto ile lat i lini trzeba, aby ogniwa nanosolara były w stanie wyprodukować rocznie tyle energii co elektrownie atomowe w europie?"

    Może mi się wydaje ale to pytanie jest postawione w takim negatywnym tonie , ja naprawdę nie jestem przeciwnikiem OZE , tym bardziej nie jestem zwolennikiem budowy elektrowni atomowych ( bo bez gigantycznych dotacji to nieopłacalne przedsięwzięcie ). Powtarzam tylko, że mam wątpliwości które wynikają z nie znajomośći w pełni tego zagadnienia.

    OdpowiedzUsuń
  2. @Liberto

    Pytanie wcale nie było postawione w negatywnym znaczeniu wręcz przeciwnie chciałem Cię zachęcić do większej dociekliwości.

    Kto pyta nie błądzi - jak to powiadają.

    Zawsze najlepiej jest wszystko przeanalizować przeliczyć nawet może nie do końca poprawnie niż przyjmować wszystko na wiarę.

    To że nasz wątpliwości to dobrze. A szykanie odpowiedzi jest jeszcze lepsze.

    Pozdrawiam
    Bogdan

    OdpowiedzUsuń
  3. Co z tego że energia z PV jest coraz tańsza jeśli i tak będziemy potrzebowali tej atomówki. Trzeba będzie wyłożyć kasę dwa razy. Bo przecież w zimę to PV nie da nawet 1/10 tego co daje średnio. Magazynowanie energii w cyklu rocznym w dużej skali (miasta kraju)raczej nie wchodzi w grę na razie. Dużą zaletą PV może być fakt że możliwe jest uniezależnienie się od sieci ale w naszym klimacie wydaje się to niemożliwe.

    OdpowiedzUsuń
  4. @ anonimowy
    Ta 1/10 w zimie to na jakiej podstawie doszedłeś do takiej obserwacji

    2- czemu magazynowanie na dużą skalę ma być nie możliwe ?

    OdpowiedzUsuń
  5. "Ta 1/10 w zimie to na jakiej podstawie doszedłeś do takiej obserwacji"
    Obserwacji przeprowadzałem poprostu pamiętałem że z takimi danymi się spotkałem. W wpisie "Próżniówki czy płaskie kolektory" jest taka tabela w której podane jest nasłonecznienie. Kolektor to nie PV ale bazuje na tym samy źródle energii. Dane z twoje strony mówią że w czerwcu mamy 165 a w grudniu 17(kWh/m2). Czyli coś około 1/10.


    "2- czemu magazynowanie na dużą skalę ma być nie możliwe ?"

    Nie napisałem że jest to niemożliwe. Napisałem że nie wchodzi w grę bo niema dostatecznie wydajnych technologi. Jedyne popularne rozwiązanie to wykorzystanie hydroelektrowni elektrowni szczytowo popowych.

    Może lepiej jeśli świat zainwestowałby w jedna dobrą technologię:
    http://nextbigfuture.com/2009/02/aim-high-plan-for-factory-mass-produced.html

    OdpowiedzUsuń
  6. Rzeczywiści 4 zimowe miesiące są problemem dla energetyki solarnej

    Ale
    1- odpowiednio ustawiając panele można zwiększyć ilość energii w zimie ponad 2 razy - na pewno też o tym pisałem a jak nie to napisze

    2 - jeżeli cena ogniw będzie wystarczająco niska to budowa systemów ogniw które nawet w zimie zapewnią nam energię nie stanowi problemu - to jest tylko kwestia ceny

    3 - w odróżnieniu od kolektorów ogniwa pv zbudowane z półprzewodników o niskiej wartości band gap produkują energię od świtu do zmieszku i nie potrzebują promieniowania bezpośredniego. Mniej bo mniej ale produkują energię nawet w pochmurny dzień

    Wydajne systemy gromadzenia energii już istnieją
    VRB ESS

    OdpowiedzUsuń
  7. Czyli super tanie Pv plus super tanie gromadzenie energii? Ciekawe jak bardzo się pomylicie.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się