Szukaj na tym blogu

piątek, 11 września 2009

Na Onet-cie odkryto gigantyczne złoża ropy.

Coraz rzadziej czytam popularne media gdyż ich poziom merytoryczny zazwyczaj jest poniżej krytyki. A często doznaje szoku brakiem wiedzy i niekompetencją osób piszących te artykuły.

Jak to Onet uświadamia czytelników w sprawach paliw kopalnych.

3 września 2009
BP odkryło gigantyczne złoże ropy

3 września 2009
Grupa BG odkryła w Brazylii ogromne złoża ropy


Abstrahuje od faktu, że mowa tu o złożach morskich głęboko pod dnem bardzo trudnych technicznie i drogich w pozyskaniu. Autor mógł się na tym nie znać, ale określanie mianem gigantycznych złóż o wielkości 1-2 mld baryłek, z których uda się wydobyć, 500 mln to duża przesada. Wystarczyło, aby autor poświęcił temu artykułowi 5 minut więcej, przeczytał dwa artykuły więcej i nie ośmieszałby siebie oraz redakcji, dla której pisze te bzdury.

Czytając jedynie wiki http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_oil_fields można się dowiedzieć, że największe złoża mają po kilkadziesiąt mld baryłek jak np Ghawar czy Burgan. Duże złoża mają po kilkanaście mld. średnie to kilka mld. Złoża, z których można wydobyć mniej niż miliard baryłek, (czyli te, które onet obwieścił jako gigantyczne) są, co najwyżej przeciętne.

Następnie można sprawdzić przy pomocy WolframAlpha, że dzienne wydobycie ropy to ok. 83mln baryłek, czyli rocznie ok 30 mld baryłek

Licząc dalej złoże, które onet określił jako gigantyczne o możliwości wydobycia 500mln baryłek wystarczy na 6 dni i 5 godzin światowego zużycia

Dziś oberwało się onetowi ale podobne rewelacje przedrukowywali wszyscy bez stosownego komentarza bez analizy. A ze społeczeństwa informacyjnego tworzy mam się społeczeństwo dezinformacyjne. Skoro takie bzdury piszą o ropie to co z innymi tematami?

A jaki komentarz byłby tu stosowny.
Przy tej okazji należałoby wyjaśnić czytelnikowi, który nie musi być biegły w rynku wydobycia i poszukiwania ropy o tym, że przemysł naftowy od lat 60 odkrywa coraz mniej nowych złóż a spadek jest szybki. Dodatkowo nowo odkrywane złoża są coraz mniejsze i trudniej zlokalizowane. Fakt, że przemysł naftowy ekscytuje się obecnie złożami poniżej 1mld baryłek świadczy o jego głębokim kryzysie i problemie, jaki może nas czekać w niedalekiej przyszłości.
P.S.
Przy tej okazji po raz kolejny zachęcam internatów to bojkotu mediów, w których wiadomości powstają metodą Ctrl+C + Ctrl+V + głupi tytuł a autor ma 3 minuty na dostarczenie Newsa.
Prześlij komentarz