Szukaj na tym blogu

wtorek, 1 września 2009

Akumulatory cynkowo – powietrzne kolejna obiecująca technologia.

System gromadzenia energii jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin nowych technologii. Zarówno rozwój odnawialnych źródle energii, jak i samochodów elektrycznych potrzebuje systemów gromadzenia energii dużych mocy, jak i dużej gęstości gromadzonej energii. W tym przypadku powiedzenie „Potrzeba matką wynalazku” sprawdza się doskonale. Koncepcje stworzenia lepszych akumulatorów wyrastają jak grzyby po deszczu.

Już jakiś czas temu czytałem o firmie Fluidic Energy podobnie jak EEStor bardzo tajemniczej, ale z ciekawą wizją. Fluidic Energy to typowa firma, która powstała wokół pomysłu w tym przypadku pomysłu prof. Cody Friesen. Choć baterie cynkowo - powietrze znane są od dawna i charakteryzuje je duża gęstość energii to dopiero prof. Cody Friesen stojący na czele zespołu naukowców znalazł sposób jak z baterii skonstruować wielokrotnie ładowane akumulatory przewyższające swoimi parametrami akumulatory litowo – jonowe. Plany firmy Fluidic Energy wyglądają bardzo optymistycznie. W ciągu dwóch lat zobowiązali się dostarczyć na rynek akumulatory metalowo powietrzne gromadzące dwukrotnie więcej energii niż popularne Li-lon przy niższych kosztach produkcji. Także potencjał nowej technologii jest olbrzymi. Prof. Friesen twierdzi, że możliwe będzie skonstruowanie akumulatorów o gęstości przekraczających 1000 Wh/kg.

Bardzo istotne jest, że Fluidic Energy to już nie tylko pomysł i koncepcja. Do swojego pomysłu udało im się przekonać biznes i znaleźć finansowanie a prof. Cody Friesen został doceniony nagrodą Young Innovators Under 35. Ciekawe jest samo podejście profesora do problemu gromadzenia energii. Stawia on na materiały nietoksyczne oraz powszechne. Pozwala to myśleć o dużej skali produkcji oraz potencjalnie niskich kosztach.

http://link.brightcove.com/services/player/bcpid1827871101?bctid=31121811001

http://www.technologyreview.com/TR35/Profile.aspx?TRID=776

Prześlij komentarz