Szukaj na tym blogu

środa, 14 października 2009

BIPV – czy upowszechni się w budownictwie ?

BIPV dla nie wtajemniczonych to skrót od słów (building integrated photovoltaics) czyli instalacja fotowoltaiczna zintegrowana z budynkiem. Osobiście jestem dużym zwolennikiem BIPV, gdyż zintegrowanie fotowoltaiki z budynkiem pozwala:

 • zredukować koszty instalacji systemu: Jeżeli fotowoltaika jest zintegrowana z elementami budynku koszty instalacji i konstrukcji wsporczej można wliczyć w koszty prac, które i tak były wykonywane dla standardowych elementów. Dla przykładu, jeżeli zamiast części dachówek na południowej części dachu wykorzystamy dachówki ze zintegrowanymi ogniwami pv zwiększamy koszty jedynie o różnicę w cenie zwykłych dachówek a tych solarnych. Zakres prac wzrasta minimalnie a do montażu zostanie wykorzystana istniejąca struktura dachu.
 • Zoptymalizować wykorzystywaną przestrzeń. Systemy fotowoltaiczne zintegrowane z budynkiem sprawiają, że instalacja nie zajmuje dodatkowej przestrzeni ponad tą która, i tak jest wykorzystywana przez budynek. Zwłaszcza powierzchnia dachu daje dużą przestrzeń do adaptacji fotowoltaiki.
 • Ograniczyć niszczenie krajobrazu. System zintegrowany mniej rzuca się w oczy niż nie zintegrowany.
Przyznam szczerze, że jestem zdziwiony obecną sytuacją na rynku fotowoltaiki, która mimo ciągłej popularyzacji bardzo późno dostrzegła korzyści płynąca z BIPV. Zwłaszcza chodzi mi o sprawę kosztów. Mianem marnotrawstwa można określić sytuację, w której buduje się dach, kryję się go dachówką czy blachą, aby następnie na znacznej jego części zbudować konstrukcje pod instalację kolektorów i ogniw PV. Jak na poniższym przykładzie

typowe marnotrawstwo kosztów i pracy

System zintegrowany pozwala zredukować nakłady pracy i koszty użytych materiałów.
system zintegrowany


Obecna sytuacja na rynku BIPV może już wkrótce ulec zmienia dzięki firmie Dow Chemical Company ten amerykański gigant na rynku ekologicznych rozwiązań dla domów na poważnie zajął się adaptacją fotowoltaiki we współpracy z Global solar.

Zaprezentowane w zeszłym tygodniu przez firmę solarne dachówki zbudowane na bazie cienkowarstwowych ogniw CIGS mają być tańsze od standardowych paleni krzemowych o 10 – 15%. Dodatkowo firma Dow twierdzi, że ich rozwiązanie ma być tańsze od 30 do 40% od obecnie stosowanych rozwiązań z zakresu BIPV. Niestety do kwestii ceny i kosztów trudno się odnieść, gdyż na prezentacji systemu nie padły konkretne ceny a solarne dachówki firmy Dow znajdą się na rynku dopiero w 2011r
Choć sam pomysł integracji ogniw fotowoltaicznych w dachówkach nie jest nowy (wspominałem o nim na solarisie tu i tu ) to jednak Dow jako pierwsza firma chce to zrobić na tak dużą skalę i to wykorzystaniem ogniw CIGS (do tej pory głównie wykorzystywano ogniwa z krzemu amorficznego i polikrystalicznego). Zastosowanie CIGS wydaje się niezwykle trafione, gdyż jest to tani półprzewodnik ja jak pokazała firma Nanosolar można go szybko i tanio nanosić na różne powierzchnie.4 komentarze:

 1. Bogdanie cena 1m2 dachówek wynosi około 30 zł ( mówię o samych dachówkach) więc gdyby system solarny kosztował tyle samo bądź nieznacznie drożej niezależnie od sprawności ogniw to był by to dobry biznes. Moim zdaniem niema co się podniecać sprawnością bo i tak cena decyduje czy coś wejdzie do masowej produkcji czy nie. Chętnie poznał bym cenę takich systemów dla mnie jest to opcja do przemyślenia ponieważ planuję budować dom.

  Piotr

  OdpowiedzUsuń
 2. Podobne (choć nie identyczne) rozwiązania są już w Polsce dostępne, np:
  http://www.muratorplus.pl/technika/dachy/instalacja-solarna-zamiast-tradycyjnego-pokrycia_65653.html

  http://www.roto-frank.com/dst/Sunroof-systemy-fotowoltaicz.633.0.html

  W dodatku w wymienionym systemie są i panele PV jak i kolektory słoneczne.
  W każdym razie pokrycie solarne występuje zamiast pokrycia klasycznego.

  Widziałem jeszcze inne rozwiązania, ale nie potrafię ich teraz znaleźć.

  OdpowiedzUsuń
 3. W warunkach krajowych (2009):
  15 zł/Wp (PV monokrystaliczne)

  OdpowiedzUsuń
 4. @ Piotr
  Jakiś czas temu miałem ofertę od chińskiego producenta dachówek solarnych opartych na ogniwach amorficznych. Nie wiem ile wychodziła cena za m2 ale cena za Watt była porównywalna z ceną paneli fotowoltaicznych.

  @ jako
  Dzięki za linki jak trafisz na coś jeszcze to podeślij

  @ Gawka
  15zł/Wat to sporo. Ogniwa monokrystaliczne nie są najlepsze do dachówek solarnych. Jak wspomniał Piotr sprawność nie jest tu aż tak ważna na dachu jest sporo miejsca na instalacje kilku kW nawet przy niskiej sprawności ogniw

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się