Szukaj na tym blogu

piątek, 5 marca 2010

Gdzie leży istota przełomowego ogniwa IBM-u

Kilka tygodni temu w branżowych mediach można było znaleźć informację o przełomie IBM-u polegającego na stworzeniu ogniwa z miedzi (Cu), cyny (Sn), cynku (Zn), siarki (S), i/lub selenu (Se) o sprawności 9.6%
link

Jak podaje źródło przełom polega na stworzeniu ogniwa o "zadowalającej" sprawności pozbawionego rzadkich pierwiastków jak Ind wykorzystywany np w ogniwach CIGS. Niemniej jednak w dalszym ciągu nie udało się wyeliminować selenu także bardzo rzadkiego pierwiastka więc gdzie ten przełom?

Choć zarówno Ind jak i Selen to pierwiastki rzadkie o podobnym procentowym występowaniu w skorupie ziemskiej na poziomie 0.05 ppm ind jest znacznie bardziej istotny z uwagi na szerokie wykorzystanie w przemyśle elektronicznym. Duże ilości indu wykorzystywane są do produkcji wyświetlaczy LCD i wszędzie tam gdzie potrzebna jest przeźroczysta warstwa przewodząca ITO (Indium tin oxide) wiele czujników, górne warstwy ogniw thin film, lampy elektroluminescencyjne i wiele innych. Jak widać zasoby indu są dobrze zagospodarowane i wiele osób obawia się że rosnąca popularność ogniw CIGS których najbardziej istotnym składnikiem jest właśnie Ind może załamać rynek podaży tego pierwiastka. Z tego względu badania IBM-u nad ogniwami bez Indu mogą stać się bardzo istotne dla rozwoju tanich ogniw thin film.
Prześlij komentarz