Szukaj na tym blogu

piątek, 5 marca 2010

Gdzie leży istota przełomowego ogniwa IBM-u

Kilka tygodni temu w branżowych mediach można było znaleźć informację o przełomie IBM-u polegającego na stworzeniu ogniwa z miedzi (Cu), cyny (Sn), cynku (Zn), siarki (S), i/lub selenu (Se) o sprawności 9.6%
link

Jak podaje źródło przełom polega na stworzeniu ogniwa o "zadowalającej" sprawności pozbawionego rzadkich pierwiastków jak Ind wykorzystywany np w ogniwach CIGS. Niemniej jednak w dalszym ciągu nie udało się wyeliminować selenu także bardzo rzadkiego pierwiastka więc gdzie ten przełom?

Choć zarówno Ind jak i Selen to pierwiastki rzadkie o podobnym procentowym występowaniu w skorupie ziemskiej na poziomie 0.05 ppm ind jest znacznie bardziej istotny z uwagi na szerokie wykorzystanie w przemyśle elektronicznym. Duże ilości indu wykorzystywane są do produkcji wyświetlaczy LCD i wszędzie tam gdzie potrzebna jest przeźroczysta warstwa przewodząca ITO (Indium tin oxide) wiele czujników, górne warstwy ogniw thin film, lampy elektroluminescencyjne i wiele innych. Jak widać zasoby indu są dobrze zagospodarowane i wiele osób obawia się że rosnąca popularność ogniw CIGS których najbardziej istotnym składnikiem jest właśnie Ind może załamać rynek podaży tego pierwiastka. Z tego względu badania IBM-u nad ogniwami bez Indu mogą stać się bardzo istotne dla rozwoju tanich ogniw thin film.

2 komentarze:

  1. O ile pamiętam, to są ogniwa na tyle przejrzyste, że można je wmontować np w witraż.
    Ale czy gdzieś prowadzono badania nad zamontowaniem ogniw ponad roślinami?
    Chodzi o to, by światło niewykorzystane przez ogniwo użyć do produkcji żywności.

    OdpowiedzUsuń
  2. @ jako
    W mojej ocenie najlepiej na ogniwa półprzeźroczyste nadają się ogniwa DSSC.

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się