Szukaj na tym blogu

poniedziałek, 22 grudnia 2008

Jak obliczyć ilość energii pozyskanej z instalacji fotowoltaicznej

Aby móc rozpocząć kalkulację kosztów energii z ogniw PV w pierwszej kolejności należy oszacować ilość energii, jaką zainstalowane panele będą w stanie pozyskać.

Choć dokładne obliczenie rocznego zysku energii z ogniw PV nie jest proste i wymaga użycia odpowiedniego programowania to jednak pobieżne oszacowanie tej energii nie jest skomplikowane. Zakładając, że panele będą ustawione na południe 0-45 stopni można skorzystać z zależności

Pozyskana Energia[kWh/rok] = 0.75 * nasłonecznienie [kWh/m2/rok] * Moc ogniw [kWp]
Nasłonecznienie – ilość energii w kWh padająca na powierzchnię 1m2 w ciągu jednego roku(w Polsce od 980-1150).

Moc ogniw – moc wyjściowa ogniw w kW.
Producent podaje moc modułów w Watach peak Wp – jest to moc uzyskana przez ogniwo w standaryzowanych warunkach: przy temperaturze 25C natężeniu promieniowania 1000W/m2. Proszę mieć na uwadze że we wzorze są kW (1kW = 1000W)


Z uwagi, że jest to wzór empiryczny jednostki (jak widać) nie zgadzają się. Podaje je, aby nie było niejasności, co podstawiać, w jakich jednostkach.

Zgodnie z tym przykładem załóżmy że mieszkamy w okolicach Krakowa i mamy instalację o mocy 2kWp (2000 Wp)

Pozyskana Energia = 0.75 * 1050 * 2 = 1575kWh / rok


Jak widać sprawność ogniw niema znaczenia w przypadku zysku energetycznego. Podobnie materiał, z jakiego jest wykonany panel ma jedynie niewielki wpływ na ilość pozyskanej energii. Jeżeli nasze moduły mają np. 2 kWp mocy to niezależnie czy będą z krzemu polikrystalicznego, mono – krystalicznego, amorficznego, thin film, CIGS – uzysk energii będzie bardzo podobny! Różnicę zobaczymy w wielkości, mniej sprawne ogniwa będą większe w przeliczeniu na wat mocy. Dlatego w przypadku wyboru ogniw zawsze proszę kierować się ceną za wat mocy (im niższa tym lepiej) oraz oczywiście trwałością. Sprawność w tym przypadku niema znaczenia.

Zobacz także:

Jak obliczyć produkcję energii z instalacji fotowoltaicznj?

10 komentarzy:

  1. Panie Bogdanie, patrząc wstecz w końcówce roku na SOLARIS muszę przyznać, że zrobił Pan kawał dobrej roboty. Nie zawsze mam czas na komentarze ale cieszy mnie, że jest co poczytać i jest to sensowna lektura. Szczególnie zaś ucieszyły mnie dwa ostatnie posty - ponieważ pisze Pan w nich o rzeczach nad którymi akurat też ostatnio myślę. Absurdy na które zwraca Pan uwagę nie mogą być pozostawione ot tak sobie i nadal "kwitnąć". Jeśli mamy mieć nadzieję na jakieś uporządkowanie "sceny" i prawdziwe zielone światło dla zielonej energii, to chyba trzeba przemyśleć to wszystko w sposób bardziej lobbingowy, wspólnie z innymi zadziałać i nagłośnić to gdzie się da. Zgłaszam się do współpracy zarówno ze swoim blogiem, jak i serwisami EkoLobby.pl oraz EnergieOdnawialne.pl.

    Co do PV - to pomysł na ogólnopolski projekt fotowoltaiczny już mam (nawet zaakceptował go nasz wspólny znajomy z którego zdaniem bardzo się liczę). Tylko działać!

    Pozdrawiam serdecznie i życzę w 2009 roku równie dużo zapału i samozaparcia jak do tej pory!

    OdpowiedzUsuń
  2. Panie Romualdzie
    Dziękuje za pana pozytywną opinię na temat mojego bloga. Bardzo miło mi to słyszeć. Tu też oboje zgadzamy się absurdy polskiego prawa w dziedzinie Energetyki Odnawialnej muszą być napiętnowane i zmienione!

    Jak pokazuję przykłady europejskie wzrost popularności OZE pod "strzechami" zwłaszcza jeżeli mówimy o produkcji energii elektrycznej bezwzględnie wymaga dobrego prawa i programów wsparcia które wcale nie muszą sprowadzać się do dotacji.

    Miło mi słyszeć o pana pomyśle w dziedzinie ogniw PV - ma pan szansę być pionierem gdyż tak naprawdę w Polsce ciągle niema rynku tego typu produktów. Dobrze pokazują to ceny detaliczne znacznie wyższe u nas niż na zachodzie europy.

    OdpowiedzUsuń
  3. „Pozyskana Energia = 0.75 * 1050 * 2 = 1575kWh / rok „
    W jednym z wcześniejszych komentarzy:
    „Wiele firma jak nanosolar czy Q-cell zapowiadają już wkrótce przejście na technologię thin-film co pozwoli produkować ogniwa po ok 1$/watt. A w perspektywie 10 lat powinna zostać osiągnięta cena poniżej 0.5$/Watt - ten poziom gwarantuje już opłacalność systemów fotowoltaicznych bez zewnętrznego wsparcia nawet w Polsce. „

    Muszę jeszcze raz się ciebie zapytać bo nadal tego nie jaże. Czytam właśnie taką książkę „Odnawialne źródła energii i pojazdy proekologiczne” Grażyna Jastrzębska. Jest tam podane ile i jakiego rodzaju promieniowanie słoneczne dociera do optymalnie ustawionego odbiornika w Warszawie 22 grudnia i 22 czerwca. Latem mamy 886 W/m2 a zimą 12,38 W/m2 różnica jest gigantyczna.
    Czyli :
    22 czerwiec 0,75* 0,886 * 2 = 1,3 kWh/dzień
    22 gródzień 0,75* 0,013 * 2 = 0,02 kWh/dzień

    Jeśli nawet cena PV spadła by bardzo to i tak w okresie zimowym ci którzy energie czerpali by z PV musieliby pozyskiwać ją z dodatkowego źródła. Tak więc w czerwcu nie płacili by za energia a nawet może udałby się znaleźć jakiegoś chętnego na jej zakup ale za to w zimę trzeba było by zapłacić normalnie. Dopóki udział energii z PV w ogólnym bilansie jest bardzo mały to powoduje to żadnych zmian u konwencjonalnych dostawców, ale jeśli doszlibyśmy do np. 50% udziału to zimę właściciele elektrowni węglowych odbili by sobie letnią stratę z nawiązka. Czyli potrzebujemy magazynować energie z cyklu rocznym, a jeśli tak to znacznie podniesie to koszt PV jako ważnego źródła energii.
    Pozdrawiam
    Ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  4. ciekawy
    Jeżeli w tej książce rzeczywiście jest to tak napisane to jest to błędne. Albo ty mylisz dwie wartości

    nasłonecznienie - czyli ilość energii w kWh/m2 (wartość w okresie czasu np dniu tygodniu roku )

    i

    natężenie promieniowania - czyli strumień energii w W/m2 (wartość chwilowa)

    "Warszawie 22 grudnia i 22 czerwca. Latem mamy 886 W/m2 a zimą 12,38 W/m2"

    ani latem nie mamy ciągle 886 W/m2 ani zima ciągle 12,3. W tym przypadku potrzebne nam są wartości w kWh i tak dla przykładu w grudniu dociera w Polsce 18kWh/m2 a w lipcu 160kWh. Rożnica duża ale są to wartości przypadające powierzchnie horyzontalną ustawiając panel pod odpowiednim kontem można w zimie wartość tą zwiększyć ponad 2 razy.

    Tak czy inaczej powszechny rozwój energetyki słonecznej wiąże się z systemami gromadzenia energii.

    OdpowiedzUsuń
  5. W książce jest dobrze to ja zastosowałem bardzo głupi skrót myślowy. Ale nadal mam problem: Jeśli PV będzie nawet bardzo tania to jeśli miała by stanowić znaczące źródło energii to do kosztów trzeba by doliczać koszty magazynowania energii w skali roku. Obecnie nie magazynuje się energii na skale przemysłową przypuszczam koszty takich instalacji są znaczne.
    Pozdrawiam
    Ciekawy

    OdpowiedzUsuń
  6. Ciekawy

    Dobrze że analizujesz ten problem i rzeczywiście magazynowanie energii na szeroką skalę będzie potrzebne ale jeszcze nie teraz (perspektywa 20 - 30lat)

    energetyka słoneczna ma tą zaletę że jest przewidywalna. Moce elektrowni słonecznych są łatwe do przewidzenia i podlegają cyklicznym zmianom. Dodatkowo występuje korelacja miedzy zapotrzebowaniem na energię (szczytowe w dzień) a mocą ogniw PV (szczyt produkcji w południe).

    Te dwie zależności sprawiają że nawet przy dużym udziale energetyki słoneczniej buforem dla niej może być sieć elektro-energetyczna a problem magazynowania pojawia się dopiero przy udziale procentowym na poziomie kilkudziesięciu %.

    OdpowiedzUsuń
  7. Witam. Interesuje mnie jak w powyrzszych wypowiedziach zostało obliczone nasłonecznienie i w jaki sposób zależy ono od konta padania promieni słonecznych, który przecież każdego dnia w roku się zmienia.

    OdpowiedzUsuń
  8. Aby wykonać obliczenia dla poszczególnych miesięcy należy mieć dane o nasłonecznieniu miesięcznym dostępne są na stronach IMGW

    OdpowiedzUsuń
  9. http://markonzo.edu esrc harnessed http://isotretinoiner.indieword.com/ http://www.netknowledgenow.com/members/propecia-side-effects.aspx http://riderx.info/members/buspar-side-effects.aspx harjo http://riderx.info/members/atarax-for-anxiety-atarax-25mg.aspx

    OdpowiedzUsuń
  10. kalkulator online by się przydał dla tego tematu. Pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się