Szukaj na tym blogu

czwartek, 12 marca 2009

Dwie dobre wiadomości

W internecie pojawiały się ostatnio dwie interesujące wiadomości, które mogą znacząco przyczynić się do rozwoju OŹE.

Pierwsza wiadomość dotyczy kolejnego przełomowego odkrycia w dziedzinie gromadzenia energii (dzięki Tomasz). Jak doniosła Nature a za nią cała energetyczna część internetu. Poczyniono znaczący postęp w pracach nad akumulatorami Li-ion a dokładnie w kwestii prędkości ich ładowania. Okazało się, że pokrycie katody cienką warstwą litowo-fosforowego szkła pozwala przemieszczać się jonom litu znacznie szybciej a tym samym prędkość ładownia czy rozładowana ogniwa spada z godzin czy minut do poziomu sekund! Dodatkowo nowe ogniwo będzie mogło przyjmować i uwalniać duże ilości energii w krótkim czasie - bastion super kondensatorów jest poważnie zagrożony? - To odkrycie z pewnością pozwoli przyspieszyć prace nad elektrycznymi samochodami. Także cała branża elektronicznych gadżetów z nadzieją patrzy na to rozwiązanie. Kto nie chciałby ładować telefonu w 9 sekund ?

Drugą dobrą wiadomością jest informacja na temat ogniw fotowoltaicznych, z którymi wiąże największe nadzieje.

Kolejny raz osiągnięto postęp w pracach nad ogniwami DSSC.


Ta animacja dobrze obrazuje działanie ogniwa DCS

Jak donosi Chinese Academy of Sciences opracowany przez chińczyków nowy barwnik oraz elektrolit pozwoli produkować ogniwa jeszcze taniej (wykorzystane materiały są bardziej powszechne a co za tym tańsze) a w dodatku nowe ogniwa mają być bardziej trwałe. Zwłaszcza kwestia trwałości jest bardzo istotna, gdyż była to do tej pory główna bolączka ogniw DSSC.

Dlaczego z ogniwami DSSC wiąże takie nadzieje.


- są tanie i proste w produkcji
- ogniwa oraz proces produkcji jest przyjazny dla środowiska
- absorbują promieniowanie w paśmie bliskim podczerwieni

Zwłaszcza ten trzeci punkt jest bardzo istotny. Praca w zakresie bliskiej podczerwieni pozwala pracować baterii słonecznej od świtu do późnego zmierzchu. Także kąt padanie promieni słonecznych przestaje być taki istotny. Takie ogniwo każdego dnia będzie produkować energię przy mniejszym uzależnieniu od pogody. W przypadku zimy czy dni pochmurnych DSSC będzie znacznie bardziej wydajne niż ogniwa krzemowe zwłaszcza amorficzne, ale także lepsze od CIGS
Prześlij komentarz