Szukaj na tym blogu

czwartek, 5 marca 2009

Istotna jest technologia a nie sam potencjał.

Co jakiś czas powracają w mediach rewelacje na temat nieprzebranych ilościach energii odnawialnej, jaką posiada nasz kraj? Generalnie jest w tym dużo prawdy tyle, że bez odpowiedniego słowa komentarza jest to tylko czysta propaganda.

W ostatnim wpisie Dziarski poruszył za sprawą prof. Zimnego temat geotermi.

Zasoby geotermalne są w Polsce tak duże, że przekraczaja całkowite roczne zapotrzebowanie energetyczne kraju 150 razy .............. mapki ukazujące rozlokowanie tych zasobów w Europie robią wrażenie.


A nie robi większego wrażenia fakt, że każdej minuty dociera do ziemi więcej energii niż roczne zapotrzebowanie całego Świata. Idąc dalej tokiem analizy prof. Zimnego zasoby energii solarnej przekraczają zapotrzebowanie energetyczne świata ponad pół miliona razy ! – A my ze słońca pozyskujemy zaledwie kilka procent.

Podobnie jak w przypadku geotermi, energii słońca wiatru czy wody sam potencjał niewiele nam mówi, zawsze będzie przewyższał nasze zapotrzebowanie. Istotą problemu jest odpowiedz na pytanie

- jak ten potencjał zagospodarować
- czy będzie się to opłacić
- ile energii włożymy w proces przetwórczy (eroei)
- czy potrafimy wykorzystać energię w miejscu, w którym ją potrzebujemy

W przypadku OZE musimy rozmawiać o technologiach, konkretnych przykładach a nie generalizować.

2 komentarze:

 1. Podaż energii odnawialnych jest na terenie całej ziemi (włączając w to strefy podbiegunowe) w skali roku nieporównanie większa, niż lokalne zapotrzebowanie naszej cywilizacji. Zazwyczaj podaż tych postaci energii rozmija się w czasie z popytem na nią. Wynika z tego nie tylko potrzeba pozyskiwanie energii, lecz także jej magazynowania.
  Dokładniejszy przegląd dostępnych technologii pozwala twierdzić, że potrafimy już oba te problemy rozwiązywać w skali inżynierskiej. Pozostają problemy ekonomiczne i ekologiczne.

  OdpowiedzUsuń
 2. kwestia magazynowania energii była przez długi czas zaniedbywana podobnie jak rozbudowa sieci przesyłowych.

  Co jest pozytywne to obecny wysyp pomysłów na tanie magazynowanie energii jak chociażby ta ostatnia technologia opisana w Technology Review

  technologyreview.com

  OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się