Szukaj na tym blogu

czwartek, 19 marca 2009

Utracona szansa

W 2008 roku rynek instalacji fotowoltaiczych wzrósł 110% !! Dodatkowo 82% popytu na ogniwa PV pochodzi z Europy – Wielu nie zdziwi, że liderem pozyskiwania energii ze Słońca stała się Hiszpania z łączną mocą 2.6GW, dobry wynik nie powinien dziwić w przypadku Niemiec – od lat przecież wspierają energię solarną. Ale nawet mnie zaskoczył wynik Republiki Czeskiej , w której w zeszłym roku zainstalowano 50MW ogniw PV do daje im wzrost 16 00% :) (w 2007r było tam zainstalowane zaledwie 3 MW)

Co łączy Niemcy, Francję, Hiszpanie, Włochy, Czechy i wiele innych krajów w których nie tylko mówi się o wspieraniu OZE ale rzeczywiście nowe moce są instalowane – odpowiedź jest jedna – dobry a przynajmniej lepszy od polskiego system wsparcia o którym często pisałem na solarisie.

Wcale nie jesteśmy biedniejsi od Czechów nie mamy też gorszego klimatu a jednak tam rozwija się rynek PV w przeciwieństwie do nas. Raczej nikt nie powinien mieć jeszcze wątpliwości, że koniecznie trzeba zmielić w Polsce system wsparcia OZE, politykę energetyczną państwa, listę priorytetów inwestycyjnych.
Prześlij komentarz