Szukaj na tym blogu

wtorek, 17 marca 2009

ROD SOL – nadzieja krzemowych ogniw.

Głównymi sposobami obniżenia kosztów produkcji ogniw fotowoltaicznych jest zmniejszenie zużycia materiału półprzewodnikowego oraz uproszczenie procesu produkcyjnego. Po tym jak Nanosolar somercjalizował nadruk solarnego atramentu złożonego z Cu In Ga Se S a First Solar opanował wytwarzanie bardzo cienkich warstw CdTe okazało się, że produkcja ogniw cienkowarstwowych jest kluczem do redukcji kosztów a co za tym idzie niższej ceny. Niestety cienka warstwa krzemu nie absorbuje tak dobrze światła jak by się mogło wydawać więc tworzenie coraz cieńszych a tym samym tańszych ogniw w przypadku tej technologii jest bardzo utrudnione.

Ogniwa krzemowe dominujące obecnie na rynku stanęły wobec konkurencji, której technicznie nie będą mogły sprostać.

ROD SOL – jest całkiem sporym projektem (budżet 4 mln euro), który ma na celu opracowanie tu cytat „Nieorganicznych cienkowarstwowych ogniw słonecznych na bazie nanoprętów (krzemowych) na szkle” (All-inorganic nano-rod based thin-film solar cells on glass') Idea sprowadza się do opracowania metody produkcji ogniw w której bezpośrednio na szkle czy np. metalowej płytce będą „narastać” nanopręty krzemowe bezpośrednio z fazy gazowej co ma wyeliminować defekty oraz sprawić (tu kształt i rozmiar precików) że będą one lepiej absorbować promieniowanie słonecznie. Projekt ma na celu zarówno obniżyć koszty produkcji ogniw krzemowych jak również poprawić ich sprawność (to celem jest aż 50% wzrost).

Z racji, że projekt finansowany jest ze środków unijnych, czyli publicznych należy trzymać kciuki, aby się udał i osiągnęł zamierzone cele, choć niestety żaden polski ośrodek nie bierze w nim udziału.

Choć 4 mln euro to sporo miejmy na uwadze, że na podobne projekty energetyka zawodowa otrzymuje znacznie więcej funduszy. Dla przykładu tylko polskie firmy energetyczne na projekt podziemnego magazynowania, CO2 chcą od EU 2 miliardy euro!!!! Jak bardzo bylibyśmy w stanie udoskonalić technologie z zakresu OZE gdyby otrzymywały one fundusze tego rzędu wielkości, co energetyka zawodowa??
Prześlij komentarz