Szukaj na tym blogu

sobota, 19 września 2009

Nowy wymiar koncentrowania energii słonecznej.

Z uwagi, na ciągle relatywnie wysokie ceny ogniw fotowoltaicznych każdy sposób zwiększenia mocy ogniwa przy jednoczesnej redukcji ceny w przeliczeniu na wat jest bardzo ciekawy. Najprostszym sposobem osiągnięcia tego celu jest zastosowanie koncentratora, który skupi promienie słonecznie z dużej powierzchni na małym ogniwie. Tradycyjnie do tego celu wykorzystuje się lustra lub soczewki, które koncentrują całe spektrum promieniowania słonecznego. Niesie to za sobą wiele problemów z uwagi, że ogniwo przetwarza na prąd zaledwie kilkanaście – kilkadziesiąt procent energii reszta zamieniana jest na ciepło które obniża sprawność ogniwa.

Na tym tle bardzo ciekawie prezentują się luminescencyjne koncentratory słoneczne, które potrafią koncentrować wybraną część spektrum promieniowania słonecznego. O tym rozwiązaniu pisałem już rok temu we wpisie 50 % więcej energii z ogniw fotowoltaicznych dzięki kolorowym koncentratorom



Teraz dzięki izraelskiej firmie GreenSun Energy pomysł staje się coraz bliższy realizacji. Zespół Prof. Reisfeld pracujący nad tym rozwiązaniem ponad 20 lat osiągnął znaczący postęp a co najważniejsze udało im się zbudować działający prototyp i przetestować rozwiązanie w rzeczywistych warunkach. Obecny cel, jaki stawiają sobie naukowcy to osiągniecie sprawności konwersji na poziomie 20% przy 80% redukcji użytych ogniw fotowoltaicznych(w stosunku do tradycyjnych systemów fotowoltaicznych. Ogniwa ułożone są jedynie na obrzeżach koncentratora). Cel zakłada również osiągnięcie niskiej ceny nowego systemu, która ma być poniżej 1$/Watt (psychologiczna granica, przy której cena energii fotowoltaicznej jest porównywalna z ceną energii z paliw kopalnych).



Przy tym temacie na uwagę zasługuje także pomysł polskiego wynalazcy pana Ryszarda Dzikowskiego, który proponuje transportować promieniowanie słoneczne za pomocą światłowodu do oddalonego ogniwa DSSC.

Opis pomysłu pod adresem
http://sites.google.com/site/sunrydz/



2 komentarze:

  1. Zaletą koncentratorów jest też to, że przepuszczają część światła.
    Daje to nowe możliwości zastosowań w budownictwie i architekturze (np produkujący prąd świetlik na poddaszu).

    OdpowiedzUsuń
  2. Generalnie ta technologia wygląda bardzo interesująco i może znaleźć zastosowanie w wielu rozwiązaniach

    OdpowiedzUsuń

Komentarze zawsze są mile wdziane pod warunkiem że są w jakiś sposób związane z tematem i nie są reklamą urządzenia lub usługi.

Jeżeli chcesz zamieścić link "klikalny" użyj kodu HTML

<a href="długi_link"> jakaś_nazwa</a>
(z zachowaniem cudzysłowu)


Jeżeli nie posiadasz konta na Blogerze i zamieszczasz anonimowy komentarz podpisz się